LIPTOV. Liptovský Mikuláš sa opätovne zaradil medzi mestá s vysokou účasťou vzhľadom na počet obyvateľov. Podľa organizátorov sa na treťom proteste Slovensko je Európa zúčastnilo približne 3500 až 3700 ľudí, čo predstavuje každého ôsmeho až deviateho obyvateľa mesta. Tretie protestné zhromaždenie sa opäť konalo na centrálnom Námestí osloboditeľov.
„Bojím sa toho, aký signál vysiela ponechanie stíhaného extrémistu na slobode. Že je takéto správanie v poriadku? Že je v poriadku šíriť nenávisť?“ reagovala Ľudmila, mladá Liptáčka, na otázku, prečo prišla na zhromaždenie. „Upravujú si zákony tak, aby im vyhovovali. Musíme ukázať, že nám to nie je jedno, že chceme žiť a vychovávať deti v bezpečnom Slovensku,“ doplnila.
„A čo máme z tých sľubov? Z diaľnic, z moderných nemocníc a z lacných potravín? Nič, len vyššie dane,“ ozvalo sa na začiatku protestu z davu.
Na začiatku protestu z davu odznelo: „Urobte koridory pre tie ukrajinské autobusy!“ Šlo o satirický komentár, ktorý narážal na dezinformácie, ktoré tvrdili, že na protestoch boli dovážaní účastníci z Ukrajiny.
V dave bolo počuť ale slovenčinu s typickým liptovským prízvukom. „Zradi-u, zradi-u národ,“ pridáva sa starší muž. Jednou výnimkou bola malá partia poľských turistov, ktorí protest podporili a krátko sa prihovorili aj z pódia.
„Takto vyháňame zo Slovenska mladých ľudí. Chcem mať svoje deti pri sebe, chcem vidieť vyrastať vnúčatá. Nechcem ich vidieť len cez internet. Chcem, aby to, za čím odišli do zahraničia, mali aj tu, doma na Slovensku. Pýtam sa tých, ktorí si toto zvolili – chcete odohnať svoje deti preč?“ reagovala šesťdesiatnička Daniela, ktorá prišla na protest už tretíkrát z Liptovského Hrádku.
Správanie sa spoločnosti je odrazom politikov
„Spomeňme si, koľko ľudí uverilo hoaxu, že ideme bojovať na Ukrajinu, a potom ako praví hejslováci utekali na okresné úrady, aby sa z tejto povinnosti oslobodili. Sme tu preto, aby sme ukázali, že Slovensko má právo byť geograficky aj politicky v Európe,“ povedal Marek Benikovský, miestny podnikateľ. „Chápem tých, ktorí z tejto krajiny odišli. Ale vedzte, že to posledné, čo táto vláda chce, je, aby sa vracali kriticky mysliaci ľudia.“
Vystúpil aj Jiří Kolinský, liptovský občiansky aktivista, ktorý bol výraznou osobnosťou protestov Za slušné Slovensko, ktoré hýbali Slovenskom po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
„Odvtedy prešlo pár rokov a my sme si mysleli, že tie roky nebudú také ťažké a už nebudeme musieť viac stáť na námestiach. Ale bohužiaľ, situácia je taká, aká je. Opäť tu máme Roberta Fica a my sme opäť na námestiach,“ upozornil.
„Zažil som veľa negatívnych vecí, o ktorých som si myslel, že ich nezažijem len preto, že sa snažím pomáhať a spájať ľudí. Od prepichnutých pneumatík cez osobné urážky až po vyhrážky fyzickým násilím a likvidáciou. Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú správanie a prejavy v spoločnosti, sú práve vrcholoví politici v našej krajine na čele s Robertom Ficom.“
Podľa jeho slov spôsob vlády, ktorý Fico priniesol, pripomína časy, keď sám nosil pioniersku rovnošatu.
„Je to boľševizmus a komunizmus. Snažíte sa nás rozdeliť, a to je typický znak boľševizmu. Ten rozdeľoval rodiny, priateľstvá. Šírite medzi nami nenávisť. Všetko, čo sa u nás za posledné roky dialo, bolo vyprovokované vašou nenávisťou. Takto sa krajina viesť nemá a nemôže,“ povedal a vyzval Roberta Fica, aby odstúpil a krajinu prenechal tým, ktorí chcú zo Slovenska modernú, demokratickú a slobodnú krajinu, v ktorej vládne spravodlivosť rovnako pre všetkých.
Z pódia sa prihovárali aj známe učiteľky
Prvýkrát vystúpili aj pedagogičky. Patricia Ambróz a Eva Radičová, obe úspešné v celoslovenskej ankete Učiteľská osobnosť, upozorňovali na situáciu v školstve. Pedagógovia po celom Slovensku podpisujú výzvu pre vládu na upokojenie spoločnosti, ktorá má veľký dopad aj na vzdelávanie a duševné zdravie detí.
„S hlbokým znepokojením sledujeme spoločenský a politický vývoj na Slovensku. Výrazne negatívne ovplyvňuje aj klímu na školách, našu prácu a možnosti vzdelávania detí,“ povedali. „Stojíme tu preto, lebo roky rokúce nás dve spájala viera vo vykonávanie dobra a silná viera v hodnoty, ktoré vyznávame.“
Hovorili aj o ekológii
Na Liptove opäť zazneli aj silné ekologické témy. Ondreja Kameniara na pódiu vystriedal ekológ a známy filmár Karol Kaliský.
„Som rodák z tohto mesta a Liptov, Slovensko a Európa boli, sú a aj zostanú mojím domovom,“ povedal a poukázal na to, že nielen Liptov prichádza pre aroganciu ministerstva životného prostredia o stáročné stromy. Prerozprával náročný boj o Tichú a Kôprovú dolinu, keď sa aktivistom podarilo zastaviť ťažbu dreva v tatranských dolinách.
„Stojíme tu, aby sme nezobrali možnosť voľby a nádej svojim deťom. Príbeh dvoch tatranských dolín nám ukázal, že sa to dá. A ak vydržíme, tak to spoločne dokážeme. Slovensko zostane srdcom Európy,“ povedal Kaliský.
Poslednou rečníčkou bola liptovskomikulášska mestská poslankyňa Táňa Šufliarska. „Zažívame posun k autokratickému režimu. Fico diktuje parlamentu, kedy sa zíde a takzvaný puci-palec určuje chod krajiny. Nie chod, ale pád našej krajiny." Ďalej upozornila na prepojenia premiéra a trestne stíhaného extrémistu, dopady na spravodlivosť po prijatí zmien v trestnom zákone, podovody s vratkami DPH.
"Nejde len o kritiku, ide o veci verejné, aby sme sa viac zaujímali, aby sme kládli otázky a boli aktívni občania. Iba vtedy bude naša krajina taká, akú ju chceme mať," uzavrela.
