LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) chce zlúčiť liptovskomikulášsku Strednú odbornú školu (SOŠ) polytechnickú a SOŠ stavebnú. Primátor mesta Ján Blcháč žiada na sociálnej sieti ŽSK, aby školy nezlučovali.
Na stredajšom stretnutí návrh na zlúčenie škôl oznámila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
"Ide o štvrtý pokus racionalizácie stredných škôl v našom okrese a prichádza len mesiac po tom, čo do funkcie riaditeľa SOŠ polytechnickej s odhodlaním nastúpil dlhoročný zamestnanec školy Stanislav Ferianc, ktorý dobre pozná jej potreby a na rozdiel od predchádzajúceho vedenia chce školu zveľadiť, nie pochovať," uviedol Blcháč s tým že žiada ŽSK, aby dali šancu a čas novému riaditeľovi, ktorý sa pustil do budovania perspektívy školy, aby sa pokúsil naplniť svoje vízie.
Podľa primátora mesta má nový riaditeľ školy ambiciózne plány, ako zoptimalizovať využitie školských priestorov a prilákať nových študentov.
Nový riaditeľ by mal dostať šancu, hovorí Blcháč
"Nezabúdajme, že škola má silnú podporu zamestnávateľov v okrese, ktorí trpia nedostatkom poľnohospodárskych pracovníkov a sú závislí od ukrajinských dojičiek či rumunských kŕmičov. V snahe o záchranu polytechnickej školy vlani podpísali memorandum, v ktorom garantujú absolventom atraktívne finančné ohodnotenie a prax počas štúdia," podotkol Blcháč.
O budúcnosti školy bude na najbližšom rokovaní opäť rozhodovať zastupiteľstvo ŽSK. Blcháč dodal že, SOŠ polytechnická je jediná svojho druhu v Liptove a na Orave.

"Nový riaditeľ chce priniesť zmenu, avšak nedostal priestor. Záujem žiakov o štúdium na stredných školách v našom okrese prevyšuje ponuku. V najbližších rokoch bude počet deviatakov výrazne stúpať. Zamestnávatelia v regióne sú ochotní a schopní ihneď zamestnať všetkých absolventov školy. Zlučovanie škôl v iných regiónoch neprinieslo želaný výsledok, spôsobilo akurát zánik študijných odborov," doplnil primátor.
Odborné predmety by sa učili spolu
Županka Erika Jurinová po stretnutí upozornila, že odborné školstvo na Slovensku čelí vážnym výzvam.
"Počet žiakov v kľúčových odboroch, ako sú stavebníctvo, potravinárstvo, poľnohospodárstvo či strojárstvo, dlhodobo klesá. Školy s menej než 300 žiakmi sú ekonomicky neudržateľné, nemajú prostriedky na rozvoj, len na prežívanie. Naplniť triedu murárov či potravinárov je dnes prakticky nemožné," povedala županka.
Riešením je podľa nej efektívnejšie spájanie škôl a odborov.
"Študenti by sa učili spoločne odborné predmety a na praxi sa delili podľa zamerania. Preto navrhujeme spojiť pod jedno vedenie SOŠ stavebnú a SOŠ polytechnickú v Liptovskom Mikuláši. Takéto riešenie by pomohlo prekročiť kritický počet žiakov, stabilizovať financovanie a zabezpečiť budúcnosť pre región dôležitých odborov," doplnila županka.
