LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Siedme výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v Liptovskom Mikuláši na Námestí osloboditeľov pripomenulo 21. februára približne 1500 ľudí.
Správa o ich smrti obletela celý svet a spojila ľudí na Slovensku. Spustila vlnu protestov, ktoré započali politické zmeny, hoci trvali krátko.
Z pódia spred župného domu sa v Liptovskom Mikuláši prihovorila ocenená pedagogička Patrícia Ambróz, ktorá čítala vlastnú báseň venovanú pamiatke zavraždenej dvojice. „Precíťte, aké mocné vie byť ticho po tých, ktorí zomreli ako spravodliví,“ vyzvala ľudí.
Na námestí sa ľudia spoločne modlili
Silným príhovorom prehovorila Katarína Hudáková, seniorka liptovsko-oravského seniorátu ECAV.
„Pozdravujem tých, ktorí nezabúdate a spomínate na ľudí, ktorí stratili svoj život pre hľadanie pravdy a odhalenie neprávosti. Áno, bolo to kvôli tomu, aby náš život bol lepší. Pamäť je vzácny dar a dostali sme ho aj preto, aby sme my, ktorí sme boli stvorení na Boží obraz, tvorili lepší život na Zemi. Aby sme budovali dobrý svet. Pamäť a život spolu úzko súvisia v osobnom živote, a to platí ešte viac v živote spoločenstva. Nie je náhodou, že história je učiteľkou života. Len tí, ktorí si pamätajú, nemusia opakovať chyby, ktoré sa stali. A preto je dôležitá pamäť. Pamätať si,“ povedala Hudáková.
Upozornila na to, že keď myslíme na politickú vraždu dvoch ľudí, o to viac platí, že to ešte nie je minulosť. „Nie všetci zodpovední za to boli aj odsúdení. A tí, ktorých podvody Ján Kuciak odhalil, nevyvodili voči sebe zodpovednosť, a ani nikto voči nim nevyvodil zodpovednosť. Po tom všetkom, čo Ján Kuciak odhalil, neváhajú zastávať vysoké posty,“ poukázala.
Hovorila o tom, že žijeme vo svete, v ktorom mnohí ľudia pravdu nehľadajú, ale dávajú sa zviesť dezinformáciami a klamstvami tých, ktorí prahnú po moci. „Žijeme vo svete, v ktorom krivda sadla za stôl a pravda u dvier žobre.“
Poukázala na to, že záleží nielen na tom, kto z funkcie odstúpi, ale rovnako, ba ešte viac, záleží na tom, koho si zvolíme.
„Je našou úlohou, aby sme hľadali pravdu a šírili ju. To je stály odkaz a výzva Jána Kuciaka. Je to cesta k múdrosti každého človeka a nevyhnutnosť, ak chceme žiť v lepšom svete. A preto je dôležité, aby sme nezabúdali na tých, ktorí zaplatili životom za lepší život, za nápravu, o ktorú by malo ísť všetkým nám. Tak tu dnes stojíme z úcty k Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Česť ich pamiatke,“ povedala Hudáková s tým, že ľudia stoja na námestiach aj preto, aby politikom pripomenuli, že tento štát nevedú sami pre seba.
„Ale pre celý národ, ktorému majú slúžiť, ktorému sa musia a budú zodpovedať tak, ako sa my všetci budeme zodpovedať pred Božou tvárou.“
V závere príhovoru vyzvala na spoločnú modlitbu.
Marek Baláž, študent filmovej réžie, sa prihováral svojim mladým rovesníkom. Verejnosti sa prihovorili aj mestskí poslanci Táňa Šufliarska a Ľubomír Raši, ktorý čítal list otca Jána Kuciaka.
Spomienkové zhromaždenie pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uzavrel liptovskomikulášsky rodák a spevák Martin Harich.
Harich spieval báseň Marcela Herza, ktorého popravili nacisti
Marek Baláž, študent filmovej réžie, ktorí sa prihováral svojim mladým rovesníkom. Verejnosti sa prihovorili aj mestskí poslanci Táňa Šufliarska, ktorá čítala vyjadrenia Mareka Vagoviča, investigatívneho novinára spravodajského portálu, pre ktorý pracoval aj zavraždený Ján. List otca Jána Kuciaka v Liptovskom Mikuláši čítal Ľubomír Raši.
Spomienkové zhromaždenie pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uzavrel liptovskomikulášsky rodák a spevák Martin Harich. Ten zaspieval slová povstaleckého básnika Marcela Herza, ktorý ich v roku 1944 písal svojej matke. Herza popravili nacisti ako 19-ročného.