LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovská nemocnica bude patriť do vyššej, druhej kategórie. Oficiálne to oznámil minulú stredu minister zdravotníctva Kamil Šaško pred budovou Liptovskomikulášskej nemocnice. Liptáci o preradenie usilovali dlhodobo, poukazovali na veľkú spádovú oblasť, ktorú výrazne zvyšujú najmä turisti.
Pre pacientov z okresu, ale aj návštevníkov to znamená, že nemocnica bude môcť vykonávať zákroky, ktoré doteraz nemohla. Zároveň by sa nemocnici mali otvoriť dvere k novým možnostiam financovania investícií, najmä z dotačných programov.
Zriaďovateľom nemocnice je Žilinský samosprávny kraj, ktorý v minulosti nesúhlasil so zaradením do najnižšej, prvej kategórie.

„Preto sme neustále predkladali ministerstvu relevantné dáta a argumenty, ktoré jednoznačne podporovali jej vyššie zaradenie. Pracovné stretnutie s ministerstvom sme iniciovali už po výmene riaditeľa IZA a následne sme aj písomne požiadali o preradenie nemocnice do vyššej kategórie,“ informovala Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.
Dopravu komplikuje prehustená premávka
„Liptov nie je len domovom tisícok obyvateľov, ale aj jednou z najnavštevovanejších turistických oblastí Slovenska. Nemocnica denne pomáha nielen miestnym, ale aj lyžiarom, turistom a návštevníkom hôr, ktorí v tomto období zapĺňajú urgent. Napriek tomu bola odsunutá na vedľajšiu koľaj a pacienti boli zbytočne posielaní do vzdialenejších nemocníc,“ povedal minister zdravotníctva.
Preradenie znamená pre nemocnicu väčšiu istotu z pohľadu budúceho rozvoja a zároveň aj rozvoj kvality v špecializovanej zdravotnej starostlivosti.
„Na základe objektívnych kritérií, potrieb regiónu a najmä vypočutia ľudí priamo v teréne som dnes (v stredu 26. februára) podpísal rozhodnutie o preradení nemocnice do vyššej kategórie. Znamená to lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti, viac odborných výkonov priamo v regióne a stabilnejšie financovanie nemocnice,“ dodal Šaško.
Minister Kamil Šaško označil zaradenie Liptovskomikulášskej nemocnice do najnižšej kategórie ako chybu. Počas jej návštevy sa poďakoval zamestnancom, ktorí v náročných podmienkach zabezpečovali zdravotnú starostlivosť o obyvateľov a návštevníkov regiónu.
„Len mesto Liptovský Mikuláš navštívi ročne 200-tisíc ľudí, ak berieme do úvahy spádovú oblasť, je to pol milióna návštevníkov. Celkovo je tu počas roka dva milióny prenocovaní,“ poznamenal s tým, že aj dojazdové časy do nemocníc v Banskej Bystrici, Martine a Ružomberku najmä v zime komplikuje počasie a samotná prehustená doprava.
„Považujem za nemysliteľné, aby obyvatelia Liptova museli čakať na starostlivosť alebo aby sa ťažko ranení prevážali, keď tu v Mikuláši je nemocnica so špičkovými odborníkmi,“ poznamenal minister.
Vrtuľníky vozia ťažké prípady
Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč, ktorý je zároveň poslancom parlamentu za stranu Hlas, poukázal na to, že urgentný príjem v Liptovskom Mikuláši patrí medzi najvyťaženejšie na Slovensku.
„Vrtuľníky a sanitky sem vozia aj ťažké prípady z lyžiarskych stredísk. Naši lekári nemali možnosť ich ani poriadne ošetriť, museli ich posielať do Ružomberka či Popradu, no tam ich často z kapacitných dôvodov nemohli prijímať. Od dnešného dňa je nemocnica v druhej úrovni, čo jej umožňuje ďalší rozvoj, stabilitu pre lekárov, sestričky a jej pacientov. Služby, na ktoré sme si zvykli, bude poskytovať tak, ako doteraz a ešte lepšie,“ povedal Blcháč.
Istejšie zmluvy s poisťovňami
Ján Drobčo, námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť, neskrýval nadšenie.
„Od júna 2021 sme bojovali, aby sa nemocnica dostala na druhú úroveň, lebo prvú sme si nezaslúžili. Dnes sa naplnili túžby nielen zamestnancov, ale aj obyvateľov okresu,“ povedal.
„O všetky výkony nad rámec prvej kategórie sme museli žiadať. Napríklad sme nemohli operovať deti. Lekári môžu teraz robiť iné rozsahy operácií, môžu sa podstatne viac vzdelávať,“ opísal Drobčo.
