LIPTOV. Útle aj masívne, oblé aj hranaté. Čierne, farebné, bakelitové. Závod Tesla v Liptovskom Hrádku počas svojej existencie vyrobil milióny telefónov, ktoré končili na stoloch úradníkov, železničiarov, poštárov, v domácnostiach, ba dokonca ich používali aj v baniach.
Z produkcie hrádockej Tesly vyšli legendárne modely, ktoré zľudoveli pod názvami rakvička, kopyto či kotas. Každá domácnosť v Československu mala telefón vyrobený v Liptovskom Hrádku alebo v Stropkove.
Závod Tesla Liptovský Hrádok zohral významnú úlohu v priemyselnom a technologickom rozvoji bývalého Československa. Založený bol v roku 1947, výroba sa spustila v roku 1950.
Hrádocká Tesla sa zameriavala najmä na výrobu telekomunikačných zariadení. Prvé produkty závodu zahŕňali manuálne prepojovače, telefónne ústredne a analógové telefóny. No úplne prvým výrobkom, ktorý opustil brány fabriky, bol bytový zvonček Es ZV7.
Na Slovensku sa telefóny začali používať už koncom 19. storočia, pričom prvá telefónna ústredňa bola spustená v Bratislave.
Spočiatku boli telefóny dostupné hlavne pre štátne inštitúcie, úrady, podniky a bohatších obyvateľov. Postupné rozširovanie telefónnych liniek do domácností sa začalo v medzivojnovom období, no až po druhej svetovej vojne, najmä od 50. a 60. rokov 20. storočia, nastal výraznejší nárast.
V 70. a 80. rokoch sa budovala automatizovaná telefónna sieť, no telefón v domácnosti bol stále luxusom a čakacie doby na jeho pridelenie mohli trvať aj niekoľko rokov. Masovejšie rozšírenie pevných liniek do domácností prišlo až koncom 80. a začiatkom 90. rokov.
Prvé telefóny prevzali od Siemensu
Najväčším výrobcom telefónov boli závody Tesla Liptovský Hrádok, neskôr sa pridala výroba v Stropkove. Dovtedy bola hrádocká fabrika monopolným výrobcom telefónnych prístrojov všetkých druhov.
„V roku 1950 sa začal v Liptovskom Hrádku vyrábať domový telefón, ktorého výroba sa previedla z Tesly Karlín. Konštrukcia však bola prevzatá od spoločnosti Siemens,“ spomína Viktor Húšťava, pamätník a bývalý zamestnanec závodu.
Samostatnou kategóriou telefónov boli podľa Húšťavu MB telefóny, napájané miestnou batériou.
„Tento druh telefónnych prístrojov prevzali do výroby z Tesly Strašnice, závodu vo Valašskom Meziříčí. Komunikovať sa s nimi dalo len prostredníctvom manuálnej MB ústredne. Na vyzváňanie slúžil ručný induktor,“ vysvetlil. V prvom roku prevádzky bolo v Liptovskom Hrádku vyrobených 3 500 kusov týchto telefónov.
Veľké meno im urobil telefón, ktorý volali kopyto
Tesla Liptovský Hrádok, pod ktorú patril aj závod v Stropkove, vyvíjala a vyrábala niekoľko modelov automatických telefónnych prístrojov. Známe sú napríklad telefóny T 57 a T 58, kompaktné modely s otočným číselníkom, vhodné do kancelárií aj domácností.

„T 57 bol prvý telefónny prístroj kompletne vyvinutý v Liptovskom Hrádku. Tento model mal ešte nedostatky, preto ho nahradil model T 58, prezývaný kopyto podľa tvaru. A ten našej Tesle urobil veľké meno,“ pripomenul Húšťava.