LIPTOV. Chcú byť súčasťou slobodného sveta a kroky vlády nás z neho vyčleňujú. Aj preto sa tento piatok ľudia na Liptove opäť zapojili do celoslovenských protestných zhromaždení.
Do Hýrošovho parku v Ružomberku prišlo odhadom 600 ľudí.Aktuálne dianie postavilo z gauča aj učiteľa telocviku a matematiky Jána Gálisa. Ten vraví, že nie je veľmi akčný človek a na to, aby sa rozhýbal, sa musí stať niečo dramatické alebo veľmi zlé. O to sa postarala vláda Roberta Fica, ktorá Slovensko podľa Gálisa ťahá do Ruska.

„Nechcem, aby moji synovia museli mať zbalené batohy a boli pripravení ujsť z krajiny, po ktorej dupe ruská noha, len preto, že sme ukázali prostredník inštitúcii, ktorá bola vytvorená práve na takýto prípad,“ prihovoril sa davu Gálik, ktorého na pódium dostala myšlienka na manželku a ich štyri deti.
Ako dodáva, nechce zo Slovenska ruskú guberniu.
„Keby ma Fico počul, isto by sa opýtal, o čom to hovorím. Veď oni nič také nechcú, veď sa k tomu zaviazali v nejakom vládnom dokumente. Áno. Zaviazali. Rovnako ako postaviť diaľnicu z Košíc do Bratislavy. Zveľadiť zdravotníctvo. Byť v jadre EÚ. Chrániť prírodu alebo podporovať rodiny. Ďakujem, tú poslednú vec sme mnohí videli na februárových výplatách," pokračoval.
Prišiel v obleku, ktorý si mnohí už neoblečú
V dave zarezonoval aj príhovor mladého Ukrajinca Tima Serbina. Ten dal svoj postoj najavo aj odevom. Prišiel elegantne oblečený, čím narážal na nedávny konflikt v Bielom dome prezidentom Donaldom Trumpom a ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským.
„Ukrajinci sa dobre neobliekajú. Stojím pred vami v obleku, ktorý si tisíce ľudí nebudú môcť obliecť, lebo nebudú môcť stáť a ani dýchať. Len vďaka tisíckam ľudí, ktorí svojimi telami zastavili tanky, tu dnes môžem stáť,“ povedal Tim, ktorý má doma na Ukrajine mamu a aj brata vedca. Pravidelne sa musia ukrývať, lebo Rusko na Ukrajinu stále útočí.

„Keď som naposledy hovoril pred niekoľkými dňami po telefóne s mojou mamou, počul som, ako ponad náš dom preletel dron. Neviem, asi to bol mierový dron nesúci mierové dokumenty, to sa už asi nedozvieme,“ skonštatoval.
Zároveň sa Slovákom poďakoval za ich podporu aj vojenskú pomoc na začiatku invázie. „Ďakujem, že ste sa neodvrátili, keď susedovi horel dom, a vzali ste vedro s vodou a ho uhasiť,“ adresoval Slovákom.
Pre našich vrcholových predstaviteľov mal však iný odkaz. „Videl som prejavy premiéra a prezidenta. Prečo nepoviete priamo, že nenávidíte Ukrajincov a Ukrajinu? Prečo sa skrývate za pekné politické vyhlásenia?“
Jednu vojnu sme prehrali
Známou tvárou medzi rečníkmi bol Ján Benčík. „Podľa Roberta Fica je v pláne takzvaných pučistov blokovanie hlavných dopravných tepien. Navrhujem teda obsadiť diaľničný tunel Čebrať a zastaviť takto tú významnú dopravnú tepnu. Že ešte nie je hotový? To nie je možné, že nie je hotový," reagoval s humorom držiteľ ocenenia Biela vrana.
Sarkasticky ladený list venoval priamo premiérovi Boris Mutina.
Martin Šafek dosiaľ zabezpečoval na protestoch techniku, teraz sa postavil aj za mikrofón. A to v modrej mikine symbolizujúcej vlajku EÚ. Vravel, že jeden boj sme v našej krajine nezvládli.

„Prehrali sme informačnú vojnu. Ľudia sa dnes tešia zo svojich politických zástupcov, ktorí ich denne kŕmia klamstvami," povedal Martin, ktorý na začiatku vojny vozil z hraníc ukrajinské rodiny do bezpečia.
S prejavom vystúpila aj študentka a mladá umelkyňa Alica Buchtová. Vysvetľovala, ako umenie súvisí s politikou. „Politika je umenie. Umenie klamať, kradnúť a nedodržiavať sľuby. Toto vás však naučia predstavitelia nášho štátu ako Fico, a nie ja. Ja sa vám len posťažujem, ako je nemožné tvoriť na Slovensku slobodné umenie,“ povedala Alica, ktorú sklamala nižšia účasť mladých ľudí na proteste.
Protestné zhromaždenie hudobne sprevádzal študent Ľuboš Halimovi, zahral a zaspieval niekoľko piesní od Karola Kryla. Pokojný a bezpečný priebeh opätovne zabezpečovali policajné hliadky.
Na protestné zhromaždenie do Liptovského Mikuláša prišlo odhadom 1500 ľudí, teda podobný počet ako pred dvoma týždňami.
S prejavmi vystúpili študentky, Miroslav Wlachovský, učiteľka ZUŠ Eva Gudzíková, parlamentný poslanec z Popradu František Majerský a Táňa Šufliarska. Protest hudobne sprevádzal Ľubomír Raši.