LIPTOV. Nedostatok zrážok v ostatnom období je vidieť najmä na nízkej hladine Liptovskej Mary, ktorá je naplnená aktuálne na 43 percent.
Dopady pretrvávajúceho sucha vidieť aj pod zemou, ovplyvňuje podzemné vody, ktoré zásobujú domácnosti pitnou vodou.
Krízová situácia zatiaľ nie je
Sucho sa odráža na výdatnosti vodných zdrojov v okrese Liptovský Mikuláš. Najvýznamnejšie vodné zdroje sa nachádzajú v Demänovskej doline a v Liptovskej Porúbke.
Na väčšine územia pôsobnosti Liptovskej vodárenskej spoločnosti však zatiaľ krízová situácia nie je. Ak by nastala, obyvateľstvo by vodári museli zásobovať pitnou vodou z cisterien.

„Pokles výdatnosti vodných zdrojov sme zaznamenali v Ižipovciach, Liptovskej Porúbke, Závažnej Porube, Liptovskej Anne, Jakubovanoch a Konskej. Nielen v týchto obciach by sa ale obyvatelia mali správať k pitnej vode zodpovedne a šetrne,“ povedal Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
Odchýlky vo výdatnosti vodných zdrojov zaznamenávajú liptovskomikulášski vodári priebežne v závislosti od ročných úhrnov zrážok.
„V priebehu rokov sme však nezaznamenali kritickú situáciu v takom rozsahu, že by sme museli v niektorých oblastiach vodu úplne odstaviť a zásobovať obyvateľov cisternami,“ doplnil Géci.
V období, keď je všeobecne málo zrážok, je dôležité, aby si aj odberatelia uvedomili svoj význam pri správaní sa v súvislosti s plytvaním vodou.
„Medzi známe všeobecné pravidla patrí, napríklad, nenechať tiecť vodu počas umývania zubov, počas šampónovania pri sprchovaní a podobne," doplnil Géci s tým, že zvýšený a nadmerný odber vody môže tiež spôsobiť dlhodobo kvapkajúci vodovodný kohútik, pretekajúci splachovač na toalete či poškodený pretlakový ventil bojlera.

"Aj takéto drobné poruchy treba v domácnosti odstrániť čo najskôr. Dôležitá je tiež kontrola vodovodnej prípojky, ktorá je majetkom vlastníkov nehnuteľností,“ uzavrel.
Domácnosti zatiaľ pokles nepociťujú, ale treba šetriť vodu
Sucho a nedostatok zrážok sa odrazilo aj na vodných zdrojoch dolného Liptova. Pokles výdatnosti zaznamenali na všetkých prameňoch, v piatich dedinách však výraznejší.
„Zásadné poklesy, ktoré môžu potenciálne spôsobiť problémy s dodávkou pitnej vody, sa týkajú obcí Lúčky, Liptovská Teplá, Švošov, Stankovany a čiastočne aj Hubovej,“ konkretizoval riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok Emil Maretta.

Ako dodal, domácnosti pokles zatiaľ nepociťujú. Samotné mesto Ružomberok má veľké rezervy a zásoby vody. Pokles výdatnosti sa pohybuje od 20 do 60 percent.
„Takéto nízke hodnoty sme nezaznamenali roky od existencie vodárenskej spoločnosti,“ vraví riaditeľ ružomberských vodární, ktoré pitnou vodou zásobujú celý okres Ružomberok z dovedna 105 prameňov. Tri dediny prevádzkujú vlastné vodovody.
Náhradné zásobovanie cisternami nehrozí, ďalší vývoj situácie však bude závisieť od toho, či a ako dlho bude sucho pretrvávať.
Historicky najsuchšie obdobie bolo na Liptove v 16. storočí, keď nepršalo jedenásť mesiacov.