LIPTOV. Po zdravotníkoch, policajtoch či štátnych zamestnancoch prišli na rad aj radoví obyvatelia.
Na Telegrame vznikol ďalší kanál, na ktorom uverejňujú osobné informácie ideologicky nepohodlných ľudí.
Tentoraz sa podľa popisu zamerali na liberálov. Anonym do četovacej aplikácie pridáva mená a fotografie ľudí spolu s odkazom na ich facebookové profily.
Ide o ľudí z rôznych častí Slovenska, novinárov, regionálnych politikov, ale aj bežných obyvateľov, ktorí chodia na protivládne protesty.
V zozname sa napríklad objavili aj ľudia, ktorí podporujú Zuzanu Čaputovú, Ivana Korčoka či tí, ktorí majú na profilovej fotke ukrajinskú alebo dúhovú vlajku.

„Dosť bolo schovávania sa! My vám oblečieme dresy. Chceme len, aby bolo jasné, kto je kto!“ uvádza anonym v popise kanála, za akým účelom vznikol.
A hoci sa dištancuje od vyhrážania, šikany či podnecovania útokov, v praxi koná opak a na adresu „previnilcov“ používa hanlivé výrazy a dehumanizujúce vyjadrenia, jedného občianskeho aktivistu sa neštítil nazvať potkanom.
Kanál je verejne dostupný a môže ho vidieť ktokoľvek s účtom na Telegrame. V čase, keď o ňom píšeme, má viac ako 2,5-tisíc odberateľov. Názov sme sa rozhodli neuvádzať.
Kanál odporúčal sledovať aj trestne stíhaný extrémista Daniel Bombic, podľa ktorého obsahuje menný zoznam vlastizradcov.
Aktivista: Chcú nás zastrašiť
V zozname sa ocitli aj Liptáci. Občianski aktivisti, regionálny politik aj divadelný režisér, angažujúci sa vo viacerých kultúrnych projektoch.
Marek Durdiak pracuje v oblasti financií, je tiež v iniciatíve Liptov pre Ukrajinu. O existencii zoznamu vie.
„Myslím si, že hlavným účelom skupiny je zastrašiť ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom verejne vyjadrujú. V našej aktuálnej situácii vnímam ako najväčšiu hrozbu to, že sa ľudia zľaknú a prestanú byť aktívni,“ myslí si Durdiak.
Nie je to prvýkrát, čo sa jeho meno ocitlo medzi nepohodlnými. Pred dvadsiatimi rokmi sa dostal aj do hľadáčika neonacistov, ktorí vytvárali zoznamy antifašistov.

„Určite sa môže stať, že to nejaká smutná existencia vyhodnotí ako povel k útoku a niekoho napadnú alebo poškodia majetok. Myslím však, že hlavný účel je zastrašiť,“ dodáva.
Iniciatíva Liptov pre Ukrajinu funguje verejne a verejne aj komunikuje svoje postoje. Ľudia, ktorí s iniciatívou nesúhlasia, sa už prejavili. „Zažili sme aj to, že kolegovi niekto prepichol gumy na aute,“ vraví Marek Durdiak. V prípade, že dostane nenávistný odkaz v súvislosti s telegramovým kanálom, obráti sa na políciu.
Právne kroky však zatiaľ neplánuje podniknúť. Pri súčasnej vláde a vymožiteľnosti práva v našej republike v tom nevidí zmysel, tvrdí. Myslí si však, že príslušné úrady by mali konať.
„Takéto zoznamy si v minulosti robili komunisti či fašisti. Zoznamy mali aj ruskí vojaci a na ich základe likvidovali obyvateľov na okupovaných územiach,“ dopĺňa.

Telegramový kanál sa zameral aj na známeho ružomberského občianskeho aktivistu a blogera Jána Benčíka. Ten ho registruje, odkedy naň Bombic zverejnil odporúčanie. Takéto zoznamy nie sú pre neho nič nové, objavujú sa už dlho.
„Líšia sa iba rozsahom a úrovňou spracovania. Zvyčajne sú znôškou lží a očividných hlúpostí. Tento zoznam je výnimočný tým, že zverejňuje najmä aktivistov organizujúcich protestné zhromaždenia proti súčasnej vláde a odkazy na ich kontá na sociálnych sieťach,“ vraví Ján Benčík.
Vo veci zatiaľ neplánuje konať. Nenávistné odkazy dostáva do správ na svojej stránke pravidelne. „V poslednom čase ich je naozaj viac,“ dodáva.
Vincent Kultan o zozname a o tom, že sa na ňom nachádza, netušil. Telegramový kanál ho opisuje ako ďalšieho člena KDH, ktorý „konvertoval na progresivizmus“. Kultan ako okresný predseda kresťanských demokratov reaguje, že aj naďalej vyznáva hodnoty strany a do protivládnych protestov sa zapojil vlani, keď nesúhlasil s pripravovanou novelou Trestného zákona.
Môže byť nebezpečný
Telegramový kanál útočiaci na liberálov môže predstavovať bezpečnostné riziko.
„Kanál monitorujeme už od jeho vzniku, no až teraz mu začal dramaticky rásť počet sledovateľov, spropagoval ho Bombic a jeho príspevky masovo zdieľajú aj ďalšie telegramové skupiny. To znamená, že reálne narastá bezpečnostné riziko pre ľudí, ktorí sa na zozname objavia,“ píšu autori, ktorí stoja za projektom Hoaxy a podvody.
Ako dodávajú, nie je to prvýkrát, čo extrémisti útočia na bežných ľudí a sociálne siete využívajú na šírenie nenávisti a zastrašovanie.

Práve Bombic, alias Danny Kollár, stojí za najúspešnejším slovenským kanálom na Telegrame. Je známy svojimi nenávistnými prejavmi a bol to on, čo cez aplikáciu ešte z Londýna podnecoval útoky na zdravotníkov počas covidu.
Projekt Hoaxy a podvody odhalil, že telegramový kanál s najväčšou pravdepodobnosťou založil Michal Medveď, ktorý do parlamentných volieb v roku 2023 kandidoval za Kotlebovcov.
Polícia v Žilinskom kraji zatiaľ v súvislosti s telegramovým kanálom neeviduje žiadny podnet ani trestné oznámenie, informovala krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.