LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na brehu Liptovskej Mary, v priestoroch tamojšieho areálu na ťažbu štrkopieskov, vyrastá betonáreň. Stavebný úrad, ktorý má rozhodujúce slovo, ju nepovoľoval.
Do redakcie nám prišli fotografie, ktoré jasne dokumentujú, že v prevádzke pribudlo neprehliadnuteľné mobilné zariadenie na výrobu betónu. Jeho súčasťou sú aj tri silá, ktoré už stoja. Patrí spoločnosti RBR Betón, ktorá prevádzkuje viacero betonárok na Slovensku, najbližšia je v Ružomberku.
Firma popiera, že robí práce, na ktoré treba stavebné povolenie. Ide pritom o miesto, ktoré susedí s pripravovanou mestskou plážou na Liptovskej Mare. Ľudia sa teda budú rekreovať v susedstve betonárne, ktorá je stredným zdrojom znečistenia. Aj využívať budú tú istú a jedinú prístupovú cestu.
Dokáže vyrobiť násobne viac, ako oznámili úradom
Obrátili sme sa na ministerstvo vnútra, pod ktoré spadajú okresné úrady vyjadrujúce sa k podobným zámerom. Z ich stanoviska vyplýva, že liptovskomikulášsky okresný úrad dával k betonárni niekoľko stanovísk.
Ide však o vyjadrenia, ktoré navrhovateľ, spoločnosť RBR Betón, potrebuje doložiť k žiadosti o vydanie územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia. Tie môže vydať len liptovskomikulášsky stavebný úrad.
Z dokumentácie, ktorú nám k zámeru poskytlo ministerstvo vnútra, sme sa dozvedeli, že ide o mobilnú betonáreň typ SBM Euromix 3300 SM. Výrobca tento typ na svojom webe prezentuje ako betonáreň, ktorá dokáže vyprodukovať za hodinu až 145 metra kubického betónu.
Avšak vo vyjadrení liptovskomikulášskeho okresného úradu spoločnosť RBR Betón deklaruje, že na Liptovskej Mare chce vyrábať nanajvýš 10,6 metra kubického za hodinu.

„Časť starej technológie triedenia štrkov bude zlikvidovaná a na navrhovaných spevnených plochách štrkoviska sa umiestni mobilná betonárka, ktorá sa napojí na elektrickú energiu z existujúcej rozvodne a na vodu z triediacej linky. Na výrobu betónu budú využívané existujúce skládky štrkov,“ uvádza sa vo vyjadrení liptovskomikulášskeho okresného úradu, jeho odboru starostlivosti o životné prostredie.
Súhlas s umiestnením stavby stredného zdroja znečisťovania ovzdušia vydal okresný úrad v septembri minulého roka s upozornením, že nenahrádza rozhodnutie na umiestnenie stavby podľa stavebného zákona, o ktoré je potrebné požiadať príslušný orgán. Tým je liptovskomikulášsky stavebný úrad.
Tesne podliezli limity pre EIA
Mobilná betonárka má byť podľa predloženého projektu využívaná v jednozmennej prevádzke s osem hodinovou pracovnou dobou. Plánujú pracovať 200 dní v roku. Znamená to, že pri hodinovom výkone 10,6 kubíka za hodinu ročne vyrobia 49 200 ton betónu.
Práve ročná plánovaná produkcia je dôležitým ukazovateľom. Pokiaľ by bola vyššia ako 50-tisíc ton ročne, RBR Betón by museli zámer predložiť na posúdenie vplyvov na životné prostredie, prejsť procesom takzvanej malej EIA, podliehal by totiž zisťovaciemu konaniu. Do neho by sa už mohla zapojiť napríklad aj verejnosť, či občianske združenia.
Ide o bežnú prax, ktorú navrhovatelia pomerne často využívajú nielen v stavebníctve. Napríklad pokiaľ by nákupné centrum, či nové ubytovacie zariadenie malo viac ako sto parkovacích miest, tiež by podliehal zisťovaciemu konaniu. Preto sa neraz stáva, že developeri navrhujú stavby s 99 parkovacími miestami aby tesne, ale predsa, obišli proces EIA.
Stavebný úrad nemá žiadnu dokumentáciu
Betonáreň na brehu Liptovskej Mary v blízkosti železničnej trate, ktorá sa má prekladať, teda liptovskomikulášsky stavebný úrad nepovoľoval.

„Máme vedomosť iba o tom, že v piatok 21. marca bola podaná žiadosť na stavebný úrad ohľadom betonárky elektronicky. V priebehu najbližších dní ju príde konzultovať zástupca investora aj s projektovou dokumentáciu v tlačenej podobe a stanoviskami dotknutých orgánov,“ povedala Katarína Šuveríková, vedúca liptovskomikulášskeho stavebného úradu s tým, že aktuálne nemajú k zámeru žiadnu dokumentáciu a nie je im známy ani rozsah žiadosti stavebníka.
Ide o územie vyhradené pre povrchovú ťažbu
Ak na základe projektu stavebný úrad posúdi, že ide o stavbu, bude k umiestneniu potrebovať aj záväzné stanovisko Útvaru hlavného architekta Liptovský Mikuláš.
Územný plán hovorí, že breh Liptovskej Mary v mestskej časti Palúdzka je zmiešaným územím s prevahou zariadení pre šport a rekreáciu. Súčasne časť z neho vymedzuje ako dobývací priestor štrkopieskov, platia tam rovnaké pravidlá ako pre vyhradené územie povrchovej ťažby.
Avšak ťažba nie je územím stavebnej výroby, tú liptovskomikulášsky územný plán vymedzuje osobitne. Bude teda na posúdení liptovskomikulášskeho útvaru hlavného architekta, či výroba betónu na Liptovskej Mare je alebo nie je v súlade s územným plánom.