LIPTOV. Vláda Slovenskej republiky vyhlásila 2. apríla mimoriadnu situáciu vo viacerých okresoch z dôvodu nežiaduceho výskytu medveďa hnedého. Do zoznamu zaradili aj okresy Ružomberok a Liptovský Mikuláš, teda celý región Liptov.
Na území okresu Liptovský Mikuláš však platí mimoriadna situácia od 5. októbra minulého roka, okresný úrad ju vyhlásil v súvislosti so smrteľným útokom na hubára v katastri obe Hybe.
Okrem toho vláda na návrh ministra životného prostredia Tomáša Tarabu odsúhlasila mimoriadny zásah do populácie medveďa, čo znamená odobrenie odstrelu ďalších 350 medveďov. Vychádzali pritom zo správy Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky. V okresoch s vyhlásenou mimoriadnou situáciou bude podľa slov ministra jednoduchšie realizovať odstrel medveďov.

Taraba reagoval na nedávnu tragédiu v okrese Detva, keď tam po útoku medveďa zahynul 59-ročný muž. Poukázal, že minulý rok na Slovensku došlo k odstrelu približne 100 medveďov.
„Som presvedčený, že tak ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov a budeme tohto jedinca regulovať plošne a preventívne, rovnako ako sa to dialo v minulosti,“ reagoval Taraba.
„Nemôžeme žiť v krajine, v ktorej sa ľudia boja ísť do lesa. Intenzita útokov veľmi brutálne narastá, a to sme v období, keď by mali byť medvede v kľudovom režime. Preto je obava, že leto môže byť mimoriadne zlé z pohľadu útokov tejto šelmy na ľudí, ktorí sa pohybujú po lesoch. Toto rozhodnutie považujem za správne,“ povedal krátko po zasadnutí vlády premiér Róbert Fico.
V blízkosti našli vnadiská
Mimovládne organizácie rozhodnutie o mimoriadnom odstrele kritizujú. Slovensko môže podľa ich vyjadrení v priebehu dvoch rokov prísť takmer o tretinu až polovicu populácie. Poukazujú na to, že hoci minulý rok došlo k odstrelu viac ako 100 medveďov, konfliktov s ľuďmi neubudlo.
Ďalej upozorňujú, že veľkým problémom je obrovské množstvo vnadísk na diviaky. Nachádzajú sa v blízkosti ľudských obydlí a chodia na ne aj medvede.
„Oblasť Kochlačka, kde medveď napadol 59-ročného muža v hustom poraste mimo turistického chodníka, je významným nadregionálnym biocentrom, ktoré je prepojené biokoridormi s Poľanou na severe a Javorím na juhu,“ reagovalo združenie Ursia.
Poukázali na to, že oblasť je masívne vnadená poľovníkmi. „Našli sme vnadisko plné kukurice a medvedích stôp, ktoré bolo 350 metrov od domu nebohého. Incident sa stal 400 metrov od vnadiska.
Len 20 metrov od miesta nešťastia sme našli medvedie ležovisko a všade vôkol bol medvedí trus plný kukurice,“ opísali.
Ani odstrely na Poľane tragédii nezabránili
Iniciatíva My sme les upozornila, že hoci vlani došlo k početným odstrelom medveďov, strety s ľuďmi nezmizli. Ostatná tragédia v oblasti Poľany sa stala v území, kde bol v roku 2024 druhý najvyšší počet zabitých medveďov na Slovensku.

„Ministerstvo životného prostredia namiesto prijatia účinných opatrení navrhuje zastrelenie ďalších 350 medveďov. Slovensko by tak za dva roky mohlo prísť takmer o polovicu medvedej populácie a bez záruky pre občanov, že klesne počet incidentov,“ upozornila iniciatíva.
Viaceré združenia pôsobiace v oblasti ochrany životného prostredia odmietajú plán ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. „Plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami a ministerstvo týmto krokom vedome poruší právne predpisy,“ doplnila iniciatíva.
Ľudia podľa ich vyjadrenia potrebujú jasné a zrozumiteľné informácie o tom, ako sa správať v prírode bezpečne. „Či už ide o riziká, ktoré prináša vnadenie zveri v blízkosti obydlí a turistických chodníkov, pohyb ľudí v neprehľadnom teréne, zber parožia, voľne pustené psy, pohyb mimo značených chodníkov či fotografovanie voľne žijúcich živočíchov.“
