LIPTOV. „Získali sme znepokojivé video, ktoré naznačuje, že používanie odchytových zariadení na medvede v blízkosti obcí Pribylina a Liptovská Kokava nesie znaky týrania zvierat,“ uviedli aktivisti z iniciatívy My sme les prostredníctvom sociálnej siete.
Video zverejnili spolu s vyjadrením. Vidieť na ňom odchytové zariadenie, ktoré používa Štátna ochrana prírody (ŠOP). Jeho predná časť je pokrytá krvou, ktorá zreteľne vytekala z priezorov.
Veľké množstvo krvi sa nachádzalo v prednej časti zariadenia, pri neuzatvorenej strieľni určenej na uspatie medveďa veterinárnym lekárom.

„Odchytený medveď si pri pokuse o únik z uzatvoreného priestoru s najväčšou pravdepodobnosťou vážne poškodil zuby, pazúry a značne krvácal. Takéto praktiky sú nielen neetické, ale aj v rozpore s princípmi ochrany zvierat, obzvlášť pod hlavičkou odbornej organizácie ochrany prírody na Slovensku,“ uviedla iniciatíva s tým, že momentálne nemá ďalšie informácie o osude chyteného medveďa.
O vyjadrenie požiadali Štátnu ochranu prírody.
Medvedici nasadili obojok
Štátna ochrana prírody tvrdí, že ide o zavádzajúce vyjadrenia a k žiadnemu týraniu nedošlo.
„Ako odborná organizácia sme hlavným partnerom medzinárodného projektu, ktorého súčasťou je aj imobilizácia a odchyt medveďa hnedého, jeho označenie GPS obojkom, vypustenie a následné monitorovanie,“ uviedla ŠOP v oficiálnom stanovisku k odchytu medveďa pri Liptovskej Kokave.
V prípade, na ktorý upozornila iniciatíva My sme les, podľa Štátnej ochrany prírody došlo k odchytu vodiacej medvedice, ktorú uspal zmluvný veterinárny lekár. Následne ju označili GPS monitorovacím obojkom a vypustili späť do prírody.
Priezory mali byť odkryté len na krátky čas
„V čase odchytu boli priezory po celý čas zatemnené ochrannými krytmi. Pri samotnom uspávaní jedinca je však nevyhnutné tieto priezory na krátky čas odkryť. Jedinec inštinktívne útočil do oblasti, kam dopadalo svetlo z priezoru, pričom si poranil pazúr a došlo aj k drobným povrchovým poraneniam spodnej časti papule,“ uviedli ochranári.
Zranenia boli počas merania biometrických údajov ošetrené prítomným veterinárnym lekárom.
„Štátna ochrana prírody SR ubezpečuje verejnosť, že počas celého procesu odchytu nedošlo k vážnemu poškodeniu zdravia medveďa hnedého. Potvrdzujú to aj doteraz získané údaje a fotografie, na ktorých je medvedica zachytená spolu so svojimi mláďatami, ktoré sa k nej krátko po vypustení pripojili,“ dodala ŠOP prostredníctvom svojho odboru komunikácie a propagácie.
Medvede lákajú siláž a kukuričné výpalky
Iniciatíva upozornila aj na ďalší problém, tým je prítomnosť nezabezpečených lákadiel v areáli družstva v neďalekej Liptovskej Kokave.
Oblasť lesov pri Liptovskej Kokave a Pribyline je územím s výskytom veľkého počtu medveďov. Paradoxne, na blízkych poliach sa pestuje kukurica.
„Dlhodobo sa tam nachádzajú tony voľne dostupnej siláže a kukuričných výpalkov, ktoré lákajú medvede z veľkej vzdialenosti do blízkosti družstva a následne aj k ľudským obydliam,“ upozornili aktivisti.
O vyjadrenie k tejto situácii redakcia požiadala aj Roľnícke družstvo v Liptovskej Kokave.
