LIPTOV. Ružomberčanka Nikola Stikičová sa chcela osamostatniť a žiť už vo svojom. O kúpe vlastného bytu uvažuje, zatiaľ je však v nedohľadne. Ceny nehnuteľností sú pre ňu privysoké a na úver zatiaľ nespĺňa podmienky.
„Veľa ľudí dnes nemá našetrených dostatok peňazí na to, aby mohli požiadať o hypotéku. Nehovoriac o úrokoch a ďalších podmienkach, ktoré si banky kladú. Preto veľa mladých siaha po prenájme a ani ja som nebola výnimkou,“ približuje Liptáčka. Hľadať ho začala spolu so svojím priateľom.
Ceny, ktoré si za nájom pýtali majitelia bytov v Ružomberku, ju prekvapili. Človek si pri nich musí siahnuť hlbšie do vrecka, konštatuje. A hoci by radšej platila mesačnú splátku úveru než nájomné, keďže tak by peniaze šli už na jej vlastný byt, vraví, že niekde začať treba, ak mladý človek nechce ostať pridlho pri rodičoch.
„Nechystám sa v nájme zotrvať celý život, ale kým nenašetríme nejaké minimum alebo kým nebudeme pre banku „vhodní kandidáti“, určite v ňom pobudneme,“ hovorí ďalej mladá žena.
Podobne sú na tom aj ďalšie páry či rodiny. Záujem o komerčný prenájom bytov na Liptove za posledné roky vzrástol. Túto formu bývania vyhľadávajú ľudia, ktorí si vlastný byt zatiaľ nemôžu dovoliť, prenájom však na kratší čas využívajú aj iné skupiny ľudí.

Zisťovali sme, aká je v oboch liptovských okresoch aktuálna situácia na trhu s bytmi na komerčný prenájom. Pýtali sme sa na najžiadanejšie byty, preferencie ľudí a to, čo je pre nich vždy dôležité, ale aj na priemerné ceny a to, na čo si dávať pozor pri uzatváraní zmluvy pozor.
Uprednostnia menší komfort pred cenou
V Liptovskom Mikuláši dopyt po prenájmoch bytoch stúpol. Medzi záujemcami sa objavujú aj ľudia, ktorým sa nepodarilo zadovážiť si vlastné bývanie.
„Nárastom úrokových sadzieb sa, samozrejme, zvýšil dopyt po nájmoch. Mnohé žiadosti na hypotekárny úver boli zamietnuté, ľudia si nedokázali zabezpečiť vlastné bývanie kúpou nehnuteľnosti, preto sa opätovne rozhodli len pre nájomné bývanie. Zvýšil sa teda dopyt a jemne stúpli ceny prenájmov,“ objasňuje realitný maklér Ján Psotný z kancelárie Directreal Lmcity.

Ako dopĺňa, pred pandémiou bola situácia iná. Veľa ľudí necestovalo a pracovalo z domu, študenti, ktorí mali prenajaté byty, fungovali online. Zmena nastala po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď dopyt po prenájmoch opäť vzrástol.
Aktuálne sú o čosi žiadanejšie jedno a dvojizbové byty. Svoje zohrávajú opäť ekonomické dôvody.
„Sú aj cenovo dostupnejšie, často sa ľudia kvôli tomu „tlačia“ a v byte sú viacerí. Samozrejme, záleží na nájomnej zmluve, uprednostnia však diskomfort pred cenou,“ vysvetľuje ďalej maklér Psotný.
V článku sa dozviete aj:
- Ako sa pohybujú ceny za nájmy v Ružomberku a Mikuláši,
- aké skupiny ľudí vyhľadávajú komerčné prenájmy bytov,
- aké požiadavky na bývanie zvyčajne majú,
- prečo ísť na obhliadku bytu aj večer.
Ľudia podľa neho preferujú bývanie priamo v meste, v širšom centre alebo vo vybraných sídliskách. Rodiny hľadajú kompletnú občiansku vybavenosť, školy, škôlky, obchody či MHD.