DEMÄNOVSKÁ DOLINA. V lyžiarskom stredisku Jasná pripravuje spoločnosť TMR novú zjazdovku. Má spojiť Lukovú s Otupným. Cieľom je podľa slov spoločnosti rozšíriť sieť zjazdových tratí pre menej pokročilých lyžiarov.
Nová zjazdovka má merať dva kilometre, široká má byť od 55 do 80 metrov a zaberie plochu takmer 100-tisíc metrov štvorcových lesa. Súčasťou má byť aj umelé zasnežovanie. Pozemky dali do dlhodobého prenájmu urbárske spoločenstvá Ploštín, Vrbica a Palúdzka.
NAPANT nesúhlasí od začiatku
Spoločnosť TMR pripravuje novú zjazdovú trať takmer desať rokov. V roku 2022 prešla rozsiahlym procesom EIA, liptovskomikulášsky okresný úrad dal zámeru zelenú. Novú zjazdovku odsúhlasili aj napriek tomu, že s ňou nesúhlasila Správa Národného parku Nízke Tatry. Nesúhlasné stanovisko vydala aj Správa Tatranského národného parku, hoci nepatrí medzi inštitúcie, ktoré sa k nemu musia povinne vyjadriť.
Nízkotatranskí ochranári v stanoviskách, ktoré má naša redakcia k dispozícii, poukazovali na viacero rozporov novej zjazdovky s ochranou prírody. Výstavba si vyžiada záber biotopov európskeho významu, v území sa vyskytujú chránené živočíchy a rastliny. Konkrétne ide o biotopy kosodreviny, alpínske travinno-bylinné porasty a smrekové lesy čučoriedkové.
„Umiestnenie navrhovanej činnosti sa nachádza v národnom parku, kde platí tretí stupeň ochrany, leží na okraji území sústavy Natura 2000. Ochrana prírody je v národnom parku nadradená nad ostatné činnosti,“ poukázala správa parku v stanovisku z roku 2019.
Nízkotatranskí ochranári trvali na tom, aby sa navrhovaná zjazdovka pre zásah do chráneného územia nestavala.

Liptovskomikulášsky úrad zámer odobril
Liptovskomikulášsky okresný úrad v odporúčacom záverečnom stanovisku zamietol námietky NAPANT-u. Vyhodnotili ich tak, že rekreačné aktivity boli na území parku ešte skôr, ako došlo k samotnému vyhláseniu národného parku.
Okrem toho sa podľa vyjadrenia úradu navrhovaná zjazdovka nachádza v území medzi už existujúcimi zjazdovkami a lanovkami. Zásah do chránených území preto nevyhodnotili ako významne negatívny.
„Zimné športy sú neoddeliteľnou súčasťou života časti verejnosti v súčasnom európskom blahobyte, ku ktorému patrí tiež potreba rekreácie po práci. Lyžiarske strediská majú pozitívny vplyv na primárnu zamestnanosť a tiež generujú nepriamu zamestnanosť v odvetviach nadväzujúcich na cestovný ruch,“ vysvetlil liptovskomikulášsky okresný úrad, jeho odbor starostlivosti o životné prostredie v záverečnom stanovisku.
Tvrdili, že posudzovaná činnosť je prirodzenou snahou navrhovateľa o skvalitňovanie služieb existujúceho strediska cestovného ruchu.
„Bez rozvojových aktivít bude stredisko strácať svoj podiel na trhu a bude klesať jeho atraktivita pre návštevníkov. Cieľom navrhovateľa je rozvoj a prevádzka strediska,“ napísal úrad.
Proti zámeru sa v procese EIA postavilo aj Lesoochranárske združenie VLK.
TMR žiada o výnimku zo zakázaných činností
To, že TMR získala súhlasné rozhodnutie po procese EIA, ešte neznamená, že môžu stavať. Na zásah do chránených území, ako sú napríklad biotopy európskeho významu, je potrebné povolenie okresného úradu v sídle kraja, v tomto prípade sa ním bude zaoberať odbor starostlivosti o životné prostredie okresného úradu v Žiline.

Spoločnosť TMR o toto povolenie požiadala tento rok vo februári. Poukázala na to iniciatíva My sme les s tým, že nová zjazdovka na Chopku poškodí prírodu za 5,5 milióna eur.
„Nová zjazdovka bude znamenať obrovský stavebný zásah do prírody. Odhadujeme, že plánované presuny zeminy zodpovedajú približne 15-tisíc nákladným autám. Projekt nevyužíva už existujúci terén, ale pôjde skôr o technickú stavbu, ktorá trvalo negatívne ovplyvní vzhľad krajiny,“ upozornili.

K žiadosti o zásah do biotopov európskeho významu sa nedávno vyjadrila aj Správa Národného parku Nízke Tatry. So zásahom nesúhlasila. V stanovisku upozorňujú napríklad aj na nesúlad zámeru s územným plánom obce Demänovská Dolina.
Zámer zasahuje do území, kde sa vyskytujú alebo v nich lovia viaceré chránené živočíchy, napríklad orol skalný, tetrov hoľniak či tetrov hlucháň. Hoci v prípade tetrova hlucháňa nedôjde priamo k zásahu do biotopu, kde žije, no ide o jeho blízkosť. To môže spôsobiť, že kriticky ohrozený hlucháň sa z územia stiahne.
Zjazdovka je podľa aktivistov definitívna zmena
Jedným z argumentov za výstavbu zjazdovky je tvrdenie, že les, ktorý bude nutné vyrúbať, nie je pôvodný. Odvolávajú sa aj na to, že tamojší les zasiahla lykožrútová kalamita a v území beztak prebehla kalamitná ťažba.
Ekológ Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les však tvrdí, že tieto argumenty krívajú na obe nohy. „Boli sme sa tam pozrieť. V dráhe zjazdovky sme našli pôvodné staré smrekové porasty. Lykožrút je v smrekovom lese prirodzenou súčasťou, je to prirodzená súčasť jeho ekosystému. Zásah lykožrúta v lese sa nedá porovnať so zásahom, aký tam spôsobí zjazdovka. Ten je nezvratný a trvalý,“ upozornil Kameniar.