MARTIN. Martin prichádza o veľkého zamestnávateľa, u ktorého našli uplatnenie aj Liptáci. Dánska spoločnosť Ecco v meste po takmer tridsiatich rokoch končí s výrobou topánok.
Zatvorenie závodu ohlásili ešte uplynulý pondelok. O prácu príde viac ako 600 zamestnancov, zastúpenie medzi nimi mali aj Ružomberčania.
Spoločnosť plánuje zastaviť výrobu do konca leta. Zamestnanci zatiaľ nevedia presné termíny svojich výpovedí.
Museli škrtať
„Spoločnosť Ecco musela pristúpiť k zmene počtu svojich závodov tak, aby výrobné kapacity zodpovedali potrebám trhu,“ uviedol v reakcii generálny riaditeľ spoločnosti Petr Milan. Dánsky koncern má ďalšie fabriky v Portugalsku a tiež v Ázii.
Poprel pritom tvrdenia, že by zrušenie výroby v Turci súviselo so stratami na ruskom trhu, ako sa objavuje na sociálnej sieťach. „Nie je to tak. Toto rozhodnutie nie je výsledkom situácie na konkrétnom trhu, ale je dôsledkom celosvetového obchodného a ekonomického vývoja," dodal riaditeľ.

Zatvorenie martinskej továrne sa dal čakať, napísal ekonomický portál Index. Firma sa vlani dostala do červených čísel a musela škrtať. Aj odbory, ktoré v obuvníckom závode zastupujú zamestnancov, očakávali ukončenie výroby. Nie však tak náhle, hromadné prepúšťanie ich zaskočilo, povedal zástupca odborov Pavol Húšťava.
Ten zároveň upozorňuje, že prepustení zamestnanci budú mať problém nájsť si novú prácu. Obáva sa, že trh v regióne nebude postačovať všetkým, niektorí môžu mať ťažkosti nájsť nové uplatnenie pre vyšší vek. „V závode pracuje väčšina žien, medzi nimi aj mnoho matiek samoživiteliek,“ dodáva. Aj preto sa odbory snažia s vedením spoločnosti vyrokovať opatrenia, ktoré majú prepusteným pomôcť zvýšiť šance na nové zamestnanie.
Pomoc sľúbil aj štát
Pomoc prisľúbil aj štát. Prepusteným zamestnancom chce pomáhať hľadať novú prácu a v prípade, že si spoločnosť nesplní svoje záväzky, preplatí im ušlé mzdy. Vyhlásil to minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) na tlačovej besede.
Nové miesta majú pracovníkom z fabriky aktívne pomáhať hľadať aj úrady práce v turčianskom regióne a širšom okolí, vrátane Ružomberka, Žiliny a Dolného Kubína. Priamo na pracovisku sa budú konať burzy práce. Ako dodal šéf rezortu práce, v martinskom závode pracovalo aj množstvo Ružomberčanov, je možné, že prácu si nájdu aj bližšie na Liptove.

„Výroba by mala definitívne skončiť v lete, ideálny stav by bol, keby dovtedy mali všetci ľudia novú prácu,“ dodal minister práce Erik Tomáš.
Riaditeľ spoločnosti Petr Milan garantoval, že voči zamestnancom si splnia všetky záväzky. Doplnil tiež, že po ohlásení ukončenia výroby sa mu ozvali viaceré firmy, ktoré sú ochotné zamestnancov prijať. O aké ide, nespresnil, uviedol však, že sú z turčianskeho regiónu a okolitých okresov. „Možnosti a príležitosti budú z viacerých priemyslov,“ dodal.
Firma avizovala, že pre zamestnancov pripravuje kompenzačné balíčky a ďalšie opatrenia, ktoré im majú pomôcť zvládnuť náročnú situáciu. Finálnu podobu zatiaľ nemajú, podľa slov riaditeľa ich návrh chcú prejsť najskôr so zamestnancami.

