PRIBYLINA. Stvárňujú rôzne profesie a povolania. Teraz to bolo naopak. Herecké remeslo si v liptovskom skanzene vyskúšal farmaceut, vojak či učiteľ.
Ocitli sa v maskérni, kde ich vystrojili dobovými kostýmami, fúzmi či príčeskami, a následne na pľaci pred kamerami.
Spolu so stovkami ďalších Liptákov účinkovali vo veľkofilme o jednej z najväčších osobností slovenských dejín. Zároveň pomohli vytvoriť jednu z najvýpravnejších scén.

Slovenský velikán
„Dobre, už to malo energiu,“ hodnotí výkony hercov po druhej ostrej klapke pomocný režisér. V drevenom voze stojí trojica mužov, jeden z nich drží zástavu.
Niektorí by v nich možno spoznali slovenských hercov Richarda Autnera a Lukáša Pelča. Hrajú hlavné úlohy v novom filme o Ľudovítovi Štúrovi.
„Tisíc rokov nám pijú krv, toto je naša hodina. Toto je Slovensko! Vytrhneme ho z ničoty! Za nás, za slobodu!“ kričia svoje repliky pri opätovnom natáčaní scény smerom k zelenému plátnu.

Podľa inštrukcií si majú namiesto neho predstaviť veľký dav ľudí. A zrejme si počínali k spokojnosti hlavnej režisérky. „Chlapci, prezliekať,“ ozve sa z vysielačky a trojica sa už presúva zo scény.
Prechádza pritom po areáli liptovskej dediny v Pribyline, ktorý je v ten deň zaplnený ľuďmi v historických kostýmoch a filmovými kulisami.
Štáb si tu naplánoval desať natáčacích dní. Práve v skanzene sa rozhodli natočiť významné momenty revolučných rokov. V Múzeu liptovskej dediny tvorcovia nového filmu zároveň natáčali jednu z najvýpravnejších scén filmu. Povstanie.

Obsadili do nej približne päťsto ľudí. Okrem skúsených hercov si v nej zahralo aj množstvo komparzistov, ktorých produkcia našla priamo na Liptove a pod Tatrami.
Padli aj výstrely
„Boli sme pri prvom stretnutí Štúra, Hurbana a Hodžu. Došlo k zápletke, padli aj výstrely, bolo to veľmi emotívne,“ približuje Ľuboš Šuchtár z Hýb, ktorý vo filme stvárňuje vojaka.
Oblečený je v príznačnej uniforme, sám seba nespoznáva . „Dali mi aj fúzy, vyzerám ako Maďar,“ smeje sa. „Deň pred natáčaním sme boli na kostýmovej skúške. Dali nám fúzy, príčesky, namaľovali nás, došpinili, to nie je reálne,“ dopĺňa Peter z Košíc, ktorý pracuje v Liptovskom Hrádku ako farmaceut.
Do komparzu sa zapojili aj s parťákom Jánom z Hýb, profesionálnym vojakom, ktorý si aj vo filme zahral vojaka, akurát z inej doby. Na svoje roly nepotrebovali zvlášť prípravu, priamo na pľaci ich usmerňoval český pomocný režisér.
Pochvaľujú si pritom zohratý a profesionálny kolektív. „Hecovali nás, režisér nám vravel, aké emócie potrebuje a ako ich máme robiť,“ dodávajú s tým, že väčšinou skúšali dva či trikrát a šli na tri ostré.

„Držal som koňa hodinu,“ pripojil sa do debaty Ján, ďalší komparzista, ktorý sa ujal úlohy dobitého vojaka. Zažil aj situáciu mimo scenára. „Bolo to zaujímavé, kým sa kôň trochu nesplašil. Ale dali sme mu najesť a bolo dobre,“ pokračoval. Ľuboša prekvapilo zákulisie prípravy filmu.
„Je okolo toho celý kolos ľudí, technikov. Je to niečo iné ako divadlo, okolo ktorého sa všetci točíme, ale aj film je pekné umenie. Tešíme sa na výsledok, prídeme na premiéru,“ povedal divadelný ochotník, ktorý sa živí prácou v lese.

V prvej bojovej scéne sa objavili aj Kamil Nemčík a Miroslav Ondrejka z Ružomberka. Odniesli si dobré dojmy a zároveň zážitok zo svojej prvej úlohy v komparze. A hoci si strihli mini úlohu, scenár ako taký nepoznajú a film bude prekvapením aj pre nich.
„Vidíme iba časť, nepoznáme celý kontext. Vieme, že ide o revolučné roky a jednu z výprav po Slovensku, ale celkový obraz uvidíme až vo filme,“ vraví Kamil Nemčík, známy riaditeľ ružomberského cirkevného gymnázia.
V kine aj na televíznych obrazovkách
Historický film o Ľudovítovi Štúrovi natáčajú pod taktovkou režisérky Mariany Čengel Solčanskej.
„Štúr je mohutnou persónou našich dejín, mimoriadne charizmatická osobnosť s pevnými morálnymi zásadami. Ako romantický búrlivák obetoval osobné šťastie v mene vyššieho princípu, čo je definícia hrdinstva, ako ho chápe naša civilizácia. Náš film vyrozpráva príbeh muža, ktorý sa rozhoduje medzi láskou a sebaobetou pre národ, pre ktorý je ochotný vrhnúť sa do víru revolučných zmien, ktoré poznačia jeho samého aj celú Európu,“ uviedla na margo pripravovaného filmu.
Historickú snímku nakrúcali už v Pezinku, Šali a Primaciálnom paláci v Bratislave v priestoroch Zrkadlovej sály. Filmový štáb sa bude presúvať aj po Banskej Štiavnici, Zvolene a po Vysokých Tatrách.
Postavu Štúra stvárňuje Lukáš Pelč a jeho osudovú lásku Adelu Ostrolúcku mladá herečka Ivana Kološová.
Film plánujú uviesť v kinách v roku 2026 k 170. výročiu úmrtia Ľudovíta Štúra, o rok neskôr do diváci uvidia aj na obrazovkách verejnoprávnej televízie.
