RUŽOMBEROK. Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku plánuje výstavbu moderného onkologického pavilónu, ktorý sa stane jedným z najkomplexnejších zariadení svojho druhu na Slovensku.
Za takmer 25 miliónov eur ho má stavať spoločnosť AVA Stav z Galanty, ktorá vo verejnom obstarávaní ponúkla najnižšiu cenu. Financovať výstavbu má nemocnica z európskych peňazí.
Nemocnica s víťaznou firmou už podpísala zmluvu o dielo. Z nej vyplýva, že musí zabezpečiť aj projektovú dokumentáciu pre vydanie stavebného povolenia. Súčasťou zmluvy je aj dátum dokončenia stavby, ten stanovili na 30. jún 2026.
Vojenskú nemocnicu navštevujú onkologickí pacienti nielen z celého Liptova, ale aj Oravy a horného Spiša. Dovedna ide o osem okresov, spád tvorí viac ako 400-tisíc obyvateľov. Klinika radiačnej a klinickej onkológie sa momentálne nachádza na Považskej ulici.
Nový pavilón plánujú stavať v hlavnom areáli v mieste pôvodnej stavby diétnej kuchyne a pľúcnych ambulancií v susedstve nefungujúceho Protónového centra.
Osemposchodová budova s masívnymi bunkrami
Ide o pomerne veľký projekt, onkologické centrum má mať osem podlaží a dve hlavné časti, menšiu pre rádioterapiu a väčšiu s lôžkovými oddeleniami a diagnostikou.
„Súčasťou budú oddelenia radiačnej onkológie, nukleárnej medicíny, stacionár na podávanie cytostatík. Lôžkové časti budú dve, pre onkologickú časť a pre nukleárnu medicínu,“ uvádza nemocnica v súťažných podkladoch.
Jedným z hlavných pilierov liečby v pavilóne budú lineárne urýchľovače, ktoré sa využívajú v radiačnej onkológii. Ide o zariadenia, ktoré generujú vysokoenergetické žiarenie schopné cielene ničiť rakovinové bunky. Žiarenie je nasmerované priamo na nádor a zničí jeho štruktúru. Zdravé tkanivo v okolí je zasiahnuté minimálne.
V novom pavilóne budú podľa predloženej štúdie umiestnené dva lineárne urýchľovače, a tiež pracovisko brachyterapie. Ide o špeciálnu formy ožarovania, kde sa zdroj žiarenia umiestňuje priamo do alebo v blízkosti nádoru. Využíva sa napríklad pri liečbe rakovine prostaty alebo krčka maternice.

Lineárne urýchľovače musia nainštalovať do masívnych železobetónových bunkrov, aby zabezpečili maximálnu ochranu pred ionizujúcim žiarením. Každý pacient pred zákrokom prejde cez plánovanie liečby pomocou CT simulátora, celý proces bude prebiehať pod dohľadom špecializovaných lekárov a lekárskych fyzikov.
Konkrétny typ urýchľovačov nemocnica v projekte neuvádza, počíta však s možnosťou inštalácie zariadenia s najvyššou energiou a najširším lúčom.
Pavilón bude vybavený aj modernými technológiami pre diagnostiku (PET/CT, SPECT/CT), systémom medicinálnych plynov, kamerovým dohľadom, špeciálnym chladením a výkonnou vzduchotechnikou s filtráciou.