LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Keď vyrastú, budem hovoriť svojim deťom, že som ich sadil ja so spolužiakmi,“ povedal liptovskomikulášsky gymnazista. Desiatky žiakov zo škôl v liptovskomikulášskom okrese spolu s dobrovoľníkmi dopĺňali novými stromami ikonickú alej na Háji Nicovô.
Alej s výšinou Hája patrí k najviac fotografovaným miestam Liptovského Mikuláša. Lemuje cestu k vojenskému cintorínu a tamojšej oddychovej zóne. Vysadili ju pravdepodobne v súvislosti s výstavbou pietneho miesta. Odvtedy uplynulo viac ako 60 rokov. Alej potrebuje starostlivosť, aby ikonickou zostala aj v ďalších desaťročiach.
Alej tvoria desiatky javorov mliečnych, ktoré na jar očarujú žiarivou zelenou farbou a na sklonku roka sa ukazujú azda vo všetkých farbách jesene. Niet Mikulášana, ktorý by pri nej nemal fotografiu alebo sa tam aspoň raz neprešiel. Domáci sú na ňu pyšní a cítiť to aj medzi mladou generáciou. Keď do škôl prišla ponuka zúčastniť sa sadenia stromov, neváhali.

Odbornú záštitu nad podujatím, pri ktorom doplnili alej o 45 javorov mliečnych a 10 líp malolistých, prevzalo občianske združenie Lipa. Nákup stromov zabezpečilo mesto Liptovský Mikuláš. Mestské Verejnoprospešné služby zas dodali oporné koly. Dosádzanie aleje malo aj medzigeneračný charakter, spolu so školákmi sadili aj seniori zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
„Alej treba zrevitalizovať. Na viacerých miestach zarastala náletovými drevinami, chýbali stromy, ktoré sme doplnili, aby bola kompaktná a pekná ako celok,“ povedal Roman Běhal z občianskeho združenia Lipa.
Prísť chceli všetky deti
„Deti, ktoré od nás prišli sadiť stromy, sme museli vybrať za odmenu. Prísť chceli všetky,“ povedala Bibiana Šmollová, riaditeľka Súkromnej základnej školy Pod stromom, ktorá sídli v liptovskomikulášskej Demänovej. „Nie je to len o tom, že samotný strom máme v názve, ale aj o návrate k prírode, prirodzenosti a uvedomení si, že ju treba chrániť,“ doplnila s tým, že žiaci zo školy sa pravidelne zapájajú do viacerých environmentálnych aktivít – chodia čistiť Liptovskú Maru, sadiť stromy.
Okrem žiakov zo základnej školy Pod stromom prišli aj druhostupniari zo Základnej školy Márie Rázusovej-Martákovej, bilingválneho evanjelického gymnázia a štátneho gymnázia M. M. Hodžu. Z Liptovského Hrádku prišli študenti z lesníckej a drevárskej školy, ktorí sú už takmer stálicami pri rôznych environmentálnych podujatiach.
„Prišli sme preto, lebo tieto projekty sú zaujímavé, inšpirujú nás k tomu, aby sme pomáhali prírode a skrášlili náš Liptov,“ povedal Peter Vido, druhák z evanjelického bilingválneho gymnázia v Liptovskom Mikuláši. „Baví nás pomáhať prírode. Sadenie stromov je prospešné, pretože nám okysličujú vzduch, ktorý všetci dýchame. Je to celkom drina, pečie na nás slnko, ale určite sa táto krátka námaha vyplatí,“ doplnila Adela Macková, tiež druháčka gymnazistka.

Juraj Sala Rúčka, druhák na gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, je tiež jeden zo školákov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do projektu sadenia stromov na Háji. Je to miesto, ktoré má rád a rád ho navštevuje. „Je to skutočne krásne miesto s veľmi peknými výhľadmi na celé mesto. Je fajn podporiť svojím pričinením myšlienku starostlivosti a sadenia stromov. Určite to nebolo o tom, že sa chceme uliať z vyučovania, veď Háj máme všetci radi,“ povedal.
V revitalizácii chcú pokračovať
„Javormi sme doplnili alej popri ceste na Háj Nicovô, lipy budú pred železničným priecestím smerom do mesta po ľavej strane. Alej sa dopĺňa, pretože má veľký podiel na krajinotvorbe a zapadá do aranžmánu cesty k pamätníku. Vo viacerých častiach mali stromy už výpadok, niekde chýbalo za sebou aj štyri až päť stromov. Zároveň sme dorovnali aj začiatok aleje, tam stromy chýbali tiež,“ priblížil Běhal.
Pokračovať budú aj na budúci rok, vo viacerých miestach sú náletové dreviny a kríky, ktoré chcú vyčistiť. „Zostanú len samotné stromy. Tam, kde bude treba, sa opäť dosadia, aby vznikol celistvý pás aleje až po horné parkovisko,“ dodal s tým, že vyčistiť by chceli aj úsek od železničného priecestia smerom hore.