SMREČANY. „Roky bojovali matky zdravotne znevýhodnených detí o zriadenie denného stacionára. Ich deti majú rôzne diagnózy a za sebou vzdelávanie v špeciálnych školách. No keď dochádzku ukončia, ostávajú doma v úplnej starostlivosti rodičov. Odkázané na starostlivosť svojich rodičov sedem dní v týždni, denne 24 hodín v 365 dňoch v roku,“ povedala Jana Mrlianová, správkyňa Komunitnej nadácie Liptov, ktorá stála pri zrode nového denného stacionára v Smrečanoch.
Potrebujú aj vlastný svet
Riešením sú denné stacionáre, na Liptove funguje napríklad v Ružomberku, v Liptovskom Mikuláši ho zriaďuje aj Spišská katolícka charita, no jeho kapacita je obmedzená.
V stacionároch sa o deti starajú odborníci, čas im vypĺňajú rôznymi podpornými aktivitami, terapiami.
„No čo je najdôležitejšie, deti nie sú samy doma s rodičmi. Otvára sa im svet s vlastnou komunitou a spoločnosťou,“ opísala Mrlianová dôležitosť stacionárov pre mladých dospelých.
Rodiny oň usilovali roky
Zúfalé matky detí z Liptovskomikulášskeho okresu sa snažili o zriadenie stacionára dlhé roky, chodili doslova od dverí k dverám.
V roku 2022 sa obrátili s prosbou o pomoc na Komunitnú nadáciu Liptov, ktorá si ich úsilie zobrala pod svoje krídla.
Spolu s rodičmi detí upozorňovala kompetentné samosprávne a štátne orgány v Liptovskomikulášskom okrese na nedostatok existujúcich kapacít denného stacionára.
„Tri roky sme na problém poukazovali, až kým Žilinský samosprávny kraj problematiku začal vnímať ako akútnu, a poskytol priestor v existujúcom zariadení sociálnych služieb Centrum sociálnych služieb Anima, pracovisko Smrečany. Tu sa v srdciach rodičov zrodila malá nádej, že ich deti budú môcť čoskoro navštevovať zariadenie, kde bude o nich postarané,“ priblížila Mrlia-nová.
Majú doma šťastné deti
V zariadení v Smrečanoch nadácia, rodičia aj samotné centrum Anima pretvorili tri miestnosti na útulný a bezpečný stacionár. Vďaka partnerom, darcom, dobrovoľníkom, rodičom detí a zamestnancom centra sa to na konci roku 2024 poradilo. Mladí dospelí dostali pod vianočný stromček krásny darček.
„Otvorenie stacionára znamená pre nás, že máme doma šťastné a spokojné dievčatá,“ povedala Liptáčka Iveta Kopincová.
„Množstvo dobrovoľníckej práce a finančných zdrojov partnerov dokázali za približne štyri mesiace pripraviť priestor tak, aby od 1. februára 2025 denný stacionár mohol oficiálne fungovať. Je určený pre deti nad 18 rokov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením. Svoje služby poskytuje v čase od 7.30 do 15.30 hodiny,“ priblížila správkyňa nadácie.
Kapacita stacionára je desať detí v rámci časového cyklu. Znamená to, že deti sa môžu striedať po dňoch, či napríklad na dopoludnie a popoludnie.
V práci budú pokračovať, chystajú sa na sad
Už teraz nadácia plánuje pokračovať v aktivitách v Smrečanoch s klientmi, „večnými deťmi“ na rôznych podporných terapiách, cvičeniach a výletoch.
„Naším zámerom je aj zrevitalizovať nádherný nevyužitý a zanedbaný ovocný sad, ktorý je súčasťou areálu domova sociálnych služieb. Našou snahou je vytvoriť v ňom oázu pokoja, miesto pre odpočinok, ale aj aktívne trávenie pobytu v obkolesení pozitívne pôsobiacej zelene. Priestor bude slúžiť na edukačné účely a za pomoci senzorických prvkov vybudujeme miesto, ktoré bude vplývať na ich emočný stav. Túto časť projektu dokážeme zrealizovať len vďaka podpore Nadácie Kia, ktorá podporila partnerský projekt našej liptovskej komunitky,“ doplnila Mrlianová s vierou, že v regióne bude pribúdať viac podobných projektov, ktoré spoja ľudí v myšlienke pomáhať.
Oficiálne ho otvorili minulý týždeň
Smrečiansky stacionár uplynulý týždeň slávnostne otvorili, medzi mladých dospelých prišla žilinská županka Erika Jurinová, liptovskomikulášski župní poslanci, zástupcovia sponzorov.
„Nová služba vznikla ako reakcia na potreby rodín, ktoré hľadali možnosti zmysluplného trávenia času, socializácie a podpory pre svojich blízkych po ukončení školskej dochádzky. Pre viacerých klientov ide o prvý krok do dospelosti v bezpečnom, podpornom prostredí,“ reagovala Jurinová.