LUDROVÁ, BRATISLAVA. Zásah ludrovských dobrovoľných hasičov pri lesnom požiari v Ludrovskej doline v septembri minulého roka bol pre zbor jednou z najťažších skúšok. V mimoriadne náročnom teréne bojovali o záchranu prírody aj o bezpečie ľudí. Tento boj si však vyžiadal najvyššiu cenu, ludrovskí hasiči prišli o svojho veliteľa, kolegu a najmä priateľa. Pri zásahu zomrel po páde člen DHZ Ludrová Jaroslav Mender.
Jaroslavovi Menderovi udelil prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Jozef Smolinský mimoriadne ocenenie in memoriam. „Hasiči sa stretávajú s rôznymi tragickými udalosťami. Smutné je, keď sa náš kolega zo zásahu nevráti domov k svojej rodine. To sa stalo vlani. Preto sa prezídium Dobrovoľnej požiarnej ochrany rozhodlo udeliť medailu in memoriam za hrdinstvo a statočnosť Jaroslavovi Menderovi,“ povedal Smolinský.
Ocenenie in memoriam mu udelili v rámci vyhodnotenia ankety Dobrovoľní hasiči Slovenska počas galavečera na Bratislavskom hrade, ktorý 7. mája odvysielala aj verejnoprávna televízia. Počas vyhlasovania ocenenia všetci prítomní hasiči vstali a tlieskali na počesť Jaroslava Mendera.

Ocenenie za manžela si osobne prevzala manželka Eva Menderová. „Chcela by som sa všetkým poďakovať za to, ako ste nás podporili. Ďakujem vám za krásnu rozlúčku s mojím manželom.“
Lesný požiar v Ludrovskej doline museli hasiť letecky, zlikvidovať sa ho podarilo na štvrtý deň. Práve vtedy sa stala tragédia. Počas odovzdávania požiaroviska vlastníkovi lesa, ktorým je Nízkotatranský národný park, došlo k nekontrolovanému pádu Jaroslava zo skalného brala. Napriek snahe ostatných utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Pri incidente sa vážne zranil aj ďalší člen jednotky.