LIPTOV. Obnova kultúrnych pamiatok, nové zdravotnícke pracoviská či bezpečnejšia doprava. Žilinský samosprávny kraj predstavil akčný plán s prioritnými investíciami, ktoré chce v regiónoch rozbehnúť.
Kľúčové projekty na nasledovné tri roky si župa naplánovala aj na Liptove. Niektoré z nich už prebiehajú, ďalšie sú zatiaľ na papieri, na niektoré získava potrebné povolenia. V tomto článku prinášame ich prehľad.
Dominanta má ožiť festivalmi aj remeslami
Jednou z najväčších investícií v oblasti kultúry je práve prebiehajúca rekonštrukcia hradu Likava, ktorý bol už v havarijnom stave. Cieľom župy je nielen záchrana stavby pred zrútením, ale aj výrazné oživenie turizmu v regióne.
„Hrad má po dobudovaní diaľničného tunela Čebrať potenciál stať sa jedným z najnavštevovanejších na Slovensku,“ sľubuje si kraj od obnovy pamiatky. Počíta tiež s vytvorením priestorov pre zážitkové expozície, hudobné a filmové prezentácie, tradičné festivaly, prezentáciu remesiel, šermiarske a strelecké súťaže či sokoliarstvo.

Investície majú poputovať aj do ďalšej expozície patriacej pod Liptovské múzeum, do skanzena v Pribyline, kde plánujú vybudovať nové depo pre historické koľajové vozidlá a opraviť tajch, ktorý je dôležitý ako protipožiarna nádrž, ale aj pre chod expozícií, napríklad mlyna.
Opraviť chce župa aj kostolík z Liptovskej Mary, vozáreň z Malužinej, kúriu z Paludze či sýpky v Hubovej. Ako prioritu si tiež určili preniesť a obnoviť sýpku z 19. storočia z Pribyliny.
V samotnej sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku majú v pláne rekonštrukciu strechy, modernizáciu interiéru aj vznik prednáškovej miestnosti.
Pracovisko, ktoré veľmi chýbalo
Diskutovaným bol už zámer župy, podľa ktorého chce v Ružomberku vytvoriť stredoškolský kampus so športovým areálom a telocvičňou. V areáli majú fungovať štyri školy, župa navrhuje ich spojenie do už dnes fungujúceho areálu na Ulici Scota Viatora.
V Strednej odbornej škole lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku pripravuje kraj dobudovanie dielní odborného výcviku.
Popri školstve chce kraj rozbehnúť investície aj v zdravotníctve. Liptovská nemocnica v Liptovskom Mikuláši by mala získať Regionálne centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (RCIS).

Dostavba rozostavaného pavilónu C má spojiť zdravotné a sociálne služby pod jednu strechu. Nemocnica je podľa kraja pripravená čerpať financie na tento zámer až do výšky 2,7 milióna eur.
Kým regionálne centrum je zatiaľ na papieri, reálne kontúry už naberá nové pracovisko magnetickej rezonancie. S výstavbou novej budovy začali vlani v liptovskomikulášskej nemocnici pri urgentnom príjme.
Magnetická rezonancia v meste chýbala, pacienti museli dochádzať do Ružomberka či Popradu. Budova už v tejto fáze stojí, kraj pripravuje verejné obstarávanie na samotný prístroj.
Bezpečnejšie po mostoch
Liptov sa má dočkať aj nových úsekov cyklotrás. Župa plánuje v rámci Vážskej cyklomagistrály prechádzajúcej cez niekoľko regiónov postaviť napríklad štvorkilometrový úsek cyklotrasy medzi Liskovou a Turíkom, a tiež úsek medzi Svarínom a vodnou nádržou Čierny Váh.
Do plánu sa dostali aj viaceré rekonštrukcie mostov, napríklad most ponad železnicu v Bešeňovej, kde už prebieha verejné obstarávanie, most pri Dúbrave či most cez Váh v Liptovskej Porúbke.
Je dôležité, že projekty figurujú v akčnom pláne, tento dokument totiž bude kraju slúžiť ako poklad pri tvorbe rozpočtu či pri čerpaní eurofondov alebo iných externých zdrojov. V praxi tak budú bližšie k potrebným peniazom. Strategický dokument s kľúčovými investíciami v regióne podporili aj krajskí poslanci.
