LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S pribúdajúcimi slnečnými a teplejšími dňami ľudia vyťahujú z pivníc svoje bicykle. Obyvatelia bytoviek musia improvizovať, ak nemajú miesto v byte alebo na balkóne, bicykle nechávajú na chodbách. Ani dôkladné zabezpečenie zámkom ich však nemusí ochrániť pred krádežou.
Na najväčšom liptovskom sídlisku sa v uplynulých dňoch opäť objavili zlodeji bicyklov. Obyvatelia nahlásili liptovskomikulášskym policajtom krádeže piatich bicyklov. Na sociálnych sieťach pribúdali prosby o pomoc pri ich hľadaní. Dva bicykle sa podarilo nájsť, obyvateľka sídliska na ne náhodne narazila pri prechádzke, keď boli podozrivo ukryté za veľké odpadové nádoby.
Jednou z okradnutých obyvateliek sídliska je aj Katarína. O bicykel prišla ona, jej manžel aj sused. Zmizol im z chodby na treťom poschodí bytovky. Bicykle boli riadne zabezpečené dvomi zámkami. Do vchodu, rovnako ako vo väčšine bytových domov na sídlisku, sa mali dostať len obyvatelia s kľúčom alebo elektronickým čipom.

„Bicykle nám zmizli v noci z 8. na 9. mája. Jeden zámok bol upevnený o rúru vedúcu z prízemia až na najvyššie poschodie, druhým boli bicykle zamknuté spolu. Páchatelia však nezanechali ani poškodené zámky, nikde v okolí sme ich nenašli,“ opísala Katarína.
Rodina pátrala, ako sa mohol zlodej dostať do uzamknutého vchodu. „Spolu s policajtmi sme si všimli, že predné vchodové dvere boli vypáčené,“ dodala.
Páchateľov nenašli
Podľa Zuzany Šefčíkovej z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline eviduje liptovskomikulášska polícia tri prípady krádeží, pri ktorých zmizlo päť bicyklov. Páchateľov ani bicykle sa zatiaľ nepodarilo vypátrať.
„Ide o krádeže z voľných priestranstiev, ako aj z uzavretých priestorov. Na všetkých prípadoch polícia intenzívne pracuje a vykonáva všetky potrebné úkony s cieľom nájdenia páchateľov a odcudzených vecí,“ uviedla policajná hovorkyňa.
Jednou z možností, ako zvýšiť ochranu majetku, je inštalovanie bezpečnostných kamier. K tomuto riešeniu pristupuje čoraz viac bytových domov. Ukradnuté veci to síce často nevráti, no záznamy môžu významne pomôcť polícii pri objasňovaní skutkov. „Kamerové záznamy sú vždy nápomocné k riadnemu objasneniu skutkov,“ uzavrela Šefčíková.
Krádež do 700 eur už nie je trestným činom
Zlodeji sú čoraz odvážnejší a pribúdajú aj krádeže v obchodoch. Od augusta minulého roka vstúpila do platnosti novela Trestného zákona, ktorá zvýšila hranicu, pri ktorej sa krádež považuje za trestný čin. Pokiaľ má ukradnutá vec menšiu hodnotu ako 700 eur, nejde o trestný čin, ale o priestupok proti majetku.
Osoba, ktorá sa takéhoto skutku dopustí, môže dostať pokutu do výšky 1000 eur. V prípade recidívy, teda opakovaných krádeží, môže byť skutok prekvalifikovaný ako trestný čin aj pri nižšej škode.

