Keď o atentáte na premiéra pochybujú aj voliči opozície, je na ich lídroch, aby hovorili fakty. Aj keď ich to môže stáť politické body.
"Ak dochádza k takémuto efektu obrovskej nedôvery a šíreniu hoaxov zo všetkých politických táborov, je extrémne dôležité, aby pravdu presadzovali lídri týchto táborov, hoc bude na prospech ich politických oponentov,“ hovorí DAVID PÚCHOVSKÝ, bývalý policajt, ktorý mal v minulosti na starosti policajnú stránku Hoaxy a podvody.
Pripomína, že strana Smer výrazne zasiala počas pandemických rokov vieru v konšpirácie. Paradoxne, boli to ľudia zo Smeru, ktorí pred rokmi iniciovali štátny boj proti hoaxom a dezinformáciám. Dnes ich pritom sami šíria.
"Je to strategické rozhodnutie. Konať vo vlastný prospech, a to aj v prípade, ak to bude proti záujmu štátu. Je to až živočíšny prejav prežiť za každú cenu. V ich prípade však prežiť znamená udržať si postavenie a beztrestnosť do budúcna,“ pokračuje ďalej Púchovský.
Tvrdí tiež, že vláda znefunkčnila aj štátne nástroje, ktoré by krajinu a občanov mohli chrániť pred hybridnými hrozbami z Ruska.
Rozprávali sme sa, ktoré hoaxy sú dnes pre bezpečnosť krajiny najrizikovejšie a čomu ešte závažnejšiemu Slovensko čelí, prečo sa tu falošným správam darí a ako sa môže štát brániť, keď dezinformácie šíria samotní vládni politici.
Vo vašej knihe Republika hoaxu spomínate aj hoaxy, ktoré sa stali slovenským kultúrnym dedičstvom. Ktoré to sú?
Ide o hoaxy, ktoré sa tradujú už desaťročia, napríklad o čiernej sanitke, ktorá mala unášať deti na zlý západ, kde im mali odoberať telesné orgány. Svojím spôsobom to bol ideologický hoax ešte z čias socializmu, ktorý mal pred obyvateľmi východu očierniť vtedajší západný svet.
Dnes tento hoax prežíva do podoby bielej dodávky, ktorá unáša deti. Už nemá charakter ideologickej zbrane, ale skôr panickej, poplašnej správy.
V našej kultúre sa udomácnili aj hoaxy ohľadne migrantov, ktoré sa objavili síce nedávno, pred desiatimi rokmi, ale opakujú sa pravidelne a už tu budú zrejme navždy.

Prečo sa im na Slovensku tak darilo?
Je to kombináciou viacerých faktorov, ako napríklad historický vývoj na Slovensku, kedy bola dôveryhodnosť voči autoritám vždy na nízkej úrovni, alebo teda aspoň väčšinu času za posledných 120 rokov. Ľudia spochybňujú oficiálne názory, ale aj štúdie, čokoľvek oficiálne.
Potom k tomu prispieva aj dlhodobo zanedbávaný stav na školách, hoci sa v poslednom období zlepšuje. Na Slovensku hrá veľkú rolu aj to, ako na spoločnosť vplývajú autority, či ľudia, ktorí majú vplyv, ho zneužívajú, aby šírili hoaxy, alebo nie. U nás je, žiaľ, takýchto ľudí viac.
Zrejme narážate aj na aktuálnych vládnych predstaviteľov, ktorí šíria dezinformácie aj proruské naratívy. Paradoxom je, že práve za vlády Smeru vznikla policajná stránka na vyvracanie hoaxov a dezinformácií, ktorú ste mali na starosti.
Za vznikom policajných stránok je strana Smer. V roku 2017 vymysleli, že polícia
David Púchovský
David Púchovský. Je bývalý admin policajného facebooku. Po zmene vlády odišiel z policajného zboru a v boji proti hoaxom pokračuje v rámci vlastného projektu.
Aktuálne pracuje ako poslanecký asistent Jaroslava Spišiaka (PS).
musí komunikovať aj verejne na Facebooku, prišla vtedy ponuka od Róberta Kaliňáka ako ministra vnútra. Bola to vtedy veľká novinka, polícia mala ako prvá inštitúcia vlastný profil. Po pár mesiacoch vznikla aj stránka Hoaxy a podvody.
Prvý hoax, ktorý vôbec štátna inštitúcia vysvetlila, sa týkal udajného atentátu na bratislavských vianočných trhoch. Vo videu vystupoval Tibor Gašpar ako policajný prezident, ja som bol za kamerou. Išli sme na vianočné trhy, keďže sa v tom čase šírila poplašná správa, že tu majú migranti spáchať atentát.
Čím si vysvetľujete tento ich obrat?
Je to strategické rozhodnutie, vo všetkom konajú pre svoj vlastný prospech. Ak vidia, že ich voliči a podporovatelia s niečím súhlasia, tak budú konať to, a to bez ohľadu na to, ak to bude proti záujmu štátu alebo odborníkom.
Nazval by som to až takým živočíšnym prejavom, prežiť za každú cenu. Ale prežiť v ich prípade znamená udržať si určitý luxus, postavenie a odvrátiť akékoľvek hrozby voči ich osobám do budúcna.
Vyslovene proruské naratívy si osvojil aj slovenský premiér Robert Fico. Je ta tým len snaha udržať sa pri moci a osloviť ďalšiu časť voličov, alebo vidíte aj iné motivácie?
Ťažko povedať, nakoľko týmto tvrdeniam pevne verí a ako premýšľa, ale je zrejmé, že je pod dlhodobým vplyvom hoaxov, nie je to v tom nováčik.
Spomínali sme premiéra, vidíte aj u iných predstaviteľov vládnej koalície takýto, povedzme, strategický príklon ku hoaxom?
Nerád by som komentoval jednotlivcov. Kto dezinformáciám verí autenticky a je sám obeťou hoaxov, alebo ich hovorí zo strategického hľadiska, je na každom z nás, aby si to zanalyzoval.
Na Slovensku sa šírili rôzne druhy dezinformácií, prišli s pandémiou a neskôr aj ruskou agresiou na Ukrajine. Ktoré falošné správy sú pre ľudí na Slovensku a pre bezpečnosť našej krajiny najviac alarmujúce, najzávažnejšie?
Pre jednotlivcov sú to určite zdravotnícke hoaxy, keď ľudia ohrozujú svoj vlastný život tým, keď počúvajú napríklad rôznych šarlatánov. Z hľadiska štátu sú to rôzne vplyvové operácie.

Už nejde len o hoaxy, ale o premyslené techniky, ktoré vplývajú na celú populáciu s cieľom zmeniť politický stav v danej krajine a jej orientáciu. Ide o snahu, aby prešla pod sféru vplyvu z jednej veľkej mocnosti pod druhú. A to môže viesť až k pádu demokracie.
To sa aj deje na Slovensku?
Určite áno, veď aj samotný Putin vyslovil želanie, aby sa Európa vrátila pred rok 1997, čo by pre Slovensko znamenalo vystúpenie z Európskej Únie a NATO. Na to, aby to dosiahol, musí meniť nálady v danej krajine a na to slúžia nástroje hybridnej vojny.
Ako sa môže štát brániť proti hoaxom a takýmto vplyvovým operáciám, keď ich šíria vládni politici, dokonca najvyšší ústavní činitelia?