LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Ťahá mi na 60, do posilky nechodím a pozrite, aké mám ruky. Ako to voláte? Závesy? Kuchárske ruky? Nemám ich, lebo robím nordic walking,“ povedala Anna Sasková, inštruktorka severskej chôdze liptovskomikulášskym seniorom.
Chôdza je pre domácich aktívnych seniorov prirodzená, vďaka odborným ukážkam a párom špeciálnych palíc, ju môžu posunúť na vyššiu úroveň.
„Rada sa prechádzam popri Váhu, často si beriem aj paličky, cítim sa s nimi istejšie, aj sa mi zdá, že som rýchlejšia. Chôdzu radím každému, človek si vyvetrá hlavu a hýbe sa,“ povedala Mikulášanka Alena.
Chôdza, ktorá rozhýbe celé telo
Liptovský Mikuláš sa stal jedným z dvanástich miest na Slovensku, kde Národné športové centrum (NŠC) spolu s inštruktormi severskej chôdze zorganizovalo bezplatné podujatie pre seniorov. Pod záštitou Ministerstva športu a cestovného ruchu sa uskutočnila ukážka správnej techniky nordic walkingu, na ktorej si účastníci nielenže dostali originálne palice, ale naučili sa, ako ich správne používať. Senori sa stretli s inštruktormi na obnovenom atletickom štadióne pri Centre voľného času v Liptovskom Mikuláši.
„Severská chôdza je aktivita so špeciálnymi paličkami. Jej výhodou je, že ju môžu robiť všetci, mladí, starí, ľudia so zdravotnými problémami. Chodia v lete, v zime, v prírode a socializujú sa,“ vysvetlil inštruktor Michal Šerfel. Dodal, že vďaka správnej technike a originálnym paliciam so špeciálnou rukavičkou sa do pohybu zapája až 90 percent svalov v tele.
Nordic walking nie je len fyzická aktivita. Pre mnohých seniorov znamená aj možnosť stretnúť sa, porozprávať a nadviazať nové priateľstvá. „Po aktívnom pracovnom živote veľa seniorov ostáva osamotených. Táto aktivita je nenáročná a každodenná. Keď budú kráčať pravidelne, zlepšia si kondičku, budú viac vonku a hlavne medzi ľuďmi,“ dodal Šerfel.
Záujem o podujatie v Liptovskom Mikuláši dokonca prekonal očakávania. Namiesto plánovaných 70 účastníkov prišlo približne 100 seniorov. „Sme radi, že sme mohli zavítať aj do mesta, ktoré je športovo aktívne. Cieľom je, aby si účastníci osvojili techniku a pravidelne ju využívali v každodennom živote,“ doplnil inštruktor.
Nie každé palice sú vhodné
Šerfel upozorňuje na častú chybu, mnohí ľudia si mýlia trekingové palice s palicami na nordic walking. Rozdiel je pritom zásadný. „Turistické palice majú voľné pútko, ktoré neumožňuje správne vypúšťať palicu vzad. V obchodoch sa často predávajú ako nordic walkingové, no ide o úplne iný nástroj. Iba so správnymi palicami dosiahneme zapojenie až 90 percent svalstva,“ vysvetľuje.

Palice by mali byť nastavené tak, aby pri ich držaní vznikol pravý uhol medzi ramenom a predlaktím. Začiatočníkom sa odporúča mierne nižšie nastavenie pre lepšiu stabilitu.
Ľudia používajú na chôdzu najmä klasické turistické paličky, no ak ich vymenia za špeciálne a držia sa jednoduchých pravidiel severskej chôdze, urobia pre seba viac. „Je dobré, že seniori chodia, niečo robia. Trekové paličky sú fajn do hôr a podobne. No ak majú ľudia tú vedomosť, nech si pýtajú a využívajú originálne paličky na severskú chôdzu. Lebo zdravotné benefity sú oveľa vyššie. Keď kráčame bez paličiek, vydáme až o 30 percent energie viac ako paličkami a sme aj viac unavení. Paličky nám pomáhajú, ak ide senior do obchodu a je troška klzko, nech si pokojne paličky zoberie a cíti sa s nimi pri pohybe bezpečne,“ dodal Šerfel.
Minister Huliak: Seniorov chceme rozpohybovať
Podľa Rudolfa Huliaka, ministra športu, sa projekt teší veľkej obľube a mal by sa v budúcnosti rozšíriť do všetkých okresných miest Slovenska. „Každé euro investované do športu a zdravia znamená úsporu štyroch eur v zdravotníctve. Urobíme všetko pre to, aby sme seniorov na celom Slovensku rozpohybovali,“ vyhlásil počas svojej návštevy podujatia v Liptovskom Mikuláši, kde si sám severskú chôdzu aj vyskúšal.
Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč zdôraznil, že výber mesta nebol náhodný.
„Národné športové centrom si vybralo mesto Liptovský Mikuláš ako jedno z dvanástich miest v tomto roku, kam prišli spolu so Slovenskou asociáciou Nordic Walking ukázať seniorom severskú chôdzu. Na budúci rok by sa podujatie malo rozšíriť do všetkých okresných miest. Myslím, že Liptovský Mikuláš si vybrali aj preto, lebo tu máme výborné podmienky. Môžu trénovať na našom atletickom štadióne, ktorý sme pred troma rokmi zrekonštruovali, a potom využívať cyklochodník, kde sa s takýmto druhom športu stretávame,“ povedal Ján Blcháč, liptovskomikulášsky primátor.

S ponukou sa mesto následne obrátilo na liptovskomikulášske kluby seniorov, ktorým sa myšlienka zapáčila a záujem o ukážky severskej chôdze prekonal očakávania. Seniorov prišlo výrazne viac.
„Naše kluby sú veľmi aktívne. Nedávno sme mali radu starších, kde sa stretávam so zástupcami klubov. Ich reakcia, keď sme im o projekte povedali, bola výborná, majú o severskú chôdzu záujem, lebo si uvedomujú, že jen to pre ich zdravie,“ uzavrel primátor.
Prirodzený tým, ako pripomína chôdzu
Pohyb pri nordic walkingu vyzerá na prvý pohľad ako bežná chôdza, no je synchronizovaný s prácou rúk a palíc, čo vytvára plynulý, rytmický a celotelový pohyb.
Je to dynamická forma chôdze so špeciálnymi palicami, ktorá zapája až 90 percent svalov celého tela. Kľúčom je správna technika, pri ktorej sa pohybujú paže v protiklade k nohám, teda podobne ako pri prirodzenej chôdzi. Palice sa zapichujú šikmo dozadu a po odraze sa dlaň uvoľní, čo umožňuje plný rozsah pohybu a zapojenie ramien, chrbta aj trupu. Dôležitá je plynulosť, rytmus a aktívne odvíjanie chodidla od päty po špičku. Správne nastavenie palíc zvyšuje efektivitu a pohodlie. Oproti bežnej chôdzi sa vďaka paliciam spaľuje viac kalórií a znižuje záťaž na kĺby. Aktivita je vhodná pre všetky vekové kategórie a výborne pôsobí na kondíciu, rovnováhu aj psychickú pohodu.