LIPTOV. Dostupnosť a čo najkratšie dojazdové vzdialenosti sú pre poskytovanie záchrannej zdravotnej služby kľúčové.
V prípade ohrozenia života je rozhodujúca každá sekunda, kým k človeku dorazí sanitka.
Ministerstvo zdravotníctva predstavilo novú sieť sídel záchrannej zdravotnej služby. V prípade Liptova, teda okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok, až na jednu zmenu, kopíruje súčasný stav siete.
Dosiaľ fungovali v meste Ružomberok tri stanice, po novom ostanú iba dve. Záchranky budú aj naďalej vyrážať na pomoc z Bešeňovej aj z Liptovskej Osady.
Problémom je, že došlo k zrušeniu záchranky v Ružomberku, jej posádka sa špecializuje najmä na prevoz náročnejších stavov do vzdialených nemocníc mimo Liptov.
Jej úlohy budú musieť suplovať zvyšné záchranky. Znamená to, že prinajmenšom jedna z ostávajúcich záchraniek bude na ďalekej trase do vzdialenej nemocnice a nebude môcť zasahovať v regióne.
Na takéto prevozy má po novom využívať nový typ ambulancie, ide o ambulanciu špecializovanej prepravy. Ale na Liptove s ňou nepočítajú.
Návrh z roku 2023 skritizovali
- Novú sieť záchraniek predstavilo ministerstvo ešte v roku 2023, no stretla sa s veľkou kritikou. V prípade Liptova mali o záchranky prísť najmä okrajové oblasti, Liptovská Osada a Východná. Stanica mala pribudnúť v Demänovskej doline.
- Vtedajší návrh z dielne ministerstva, ktorému vtedy šéfovala ešte Zuzana Dolinková, kritizovali Žilinský samosprávny kraj aj obec Východná. Starosta Pavel Krupa poukazoval na to, že zrušenie sídla rýchlej zdravotnej pomoci na hornom Liptove výrazne obmedzí zdravotnú starostlivosť.
V prípade okresu Liptovský Mikuláš ostávajú dve stanice v Liptovskom Mikuláši, jedna v Liptovskom Hrádku a jedna vo Východnej. V oboch okresoch ostane po jednej posádke rýchlej lekárskej pomoci, zvyšné budú posádky rýchlej zdravotnej pomoci.
Problémom je aj zrušenie záchranky na Starých Horách.
Celá Revúcka dolina a najmä Donovaly s lyžiarskym strediskom a tamojšou vyťaženou cestou prvej triedy budú najmä v kompetencii záchranárov z Liptovskej Osady. Tí budú mať výrazne menej času na pomoc obyvateľom z ružomberského okresu.
Záchranár z praxe kritizuje zrušenie stanice v Ružomberku
„Kompetentní akoby robili zdravotnícke reformy spoza stola bez toho, aby reflektovali reálne potreby regiónu Liptov,“ povedal Ján Karel, zdravotnícky záchranár, ktorý pracuje na stanici v Bešeňovej.
„Na papieri je vzdušnou čiarou všetko krásne, no doprava na Liptove je preťažená.“
Upozornil na rozľahlosť regiónu a fakt, že množstvo ľudí, ktorí tu potrebujú pomoc, navyšujú turisti. Len v roku 2023 ho navštívilo dva milióny ľudí.
Liptov príde podľa jeho slov o stanicu, ktorá má približne 1800 až 2000 výjazdov ročne, mesačne najazdí 12-tisíc kilometrov.
„A to bude problém,“ upozornil.
„Nová sieť je vonku a čo sa týka regiónu Liptov, je to celé zle. Kompetentní idú zrušiť posádku v Ružomberku. Táto posádka bola určená hlavne na sekundárne transporty medzi nemocnicami, zasahovala aj na primárnych výjazdoch. Problém je, že tým, že posádku zrušili, bude musieť sekundáre robiť ďalšia posádka z regiónu. Čiže nezobrali jednu, ale rovno dve,“ povedal.
Stanica v Ružomberku zabezpečovala hlavne takzvané sekundárne výjazdy. Ide o prevozy pacientov medzi nemocnicami, napríklad do špecializovaných alebo spádových nemocníc. Sú to prevozy, pri ktorých musí byť pre vážny zdravotný stav pacienta prítomný lekár alebo záchranár.

Zrušená ružomberská posádka patrila podľa slov záchranára k najviac vyťaženým na Slovensku.
„Pri stúpajúcom trende výjazdov a turistov na Liptove, považujem tento krok za chybu,“ povedal s tým, že deväť záchranárov príde o prácu.