KALAMENY. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Castrum Liptov opäť oživujú Liptovský hrad, tentoraz budujú nové premostenia, ktoré nahradia poškodené drevené. Stavebný materiál váži stovky kilogramov a na strmý hradný kopec ho vynášajú ručne, bez techniky.
Mimoriadne náročné práce začali len nedávno, finišovať s prvou etapou chcú túto jeseň.
Liptovský hrad stál kedysi na strmom kopci medzi Kalamenmi a Liptovskou Annou. Ako kráľovský hrad slúžil na ochranu hornej hranice Uhorska a pod ním vedúcej obchodnej cesty Via magna.
Na začiatku bol dokonca sídlom Liptovskej župy. Jeho koniec bol však neslávny, pretože niektorí dosadení správcovia hradu odmietali poslušnosť, tak ho dal kráľ Matej Korvín v roku 1464 zbúrať.
Takmer päťsto rokov upadali jeho zvyšky a zarastali náletovou zeleňou.
V 80. rokoch sa tu robil pravidelný historický výskum pod vedením archeológa Václava Hanuliaka. Jemu vďačíme za objav pamiatky a za to, že ju dnes môžeme navštevovať.

Dobrovoľníci začali pred jedenástimi rokmi
Na hrad vedú turistické chodníky z Kalamien a okolia. Práve domáci dobrovoľníci z občianskeho združenia Castrum Liptov odvádzajú v sprístupňovaní veľký kus práce. Od roku 2014 dávajú areál do poriadku, čistia zarastené ruiny a upravujú okolie. Najmä vďaka ich práci patrí Liptovský hrad medzi jedno z najobľúbenejších výletných miest regiónu vôbec.
V rokoch 2014 a 2015 obnovili drevené premostenia a neskôr aj prístupový rebrík, postavili prístrešok pre turistov a návštevníkov hradu. Drevené premostenia sa stali charakteristickým znakom hradného areálu, no extrémne horské počasie a čas ich postupne poškodili.
Práve na nich sa turisti najčastejšie zastavujú, pretože sa im ponúka výhľad na veľkú časť Liptova. Dobrovoľníci sa preto rozhodli vymeniť drevo za trvácnejší materiál. Pred časom sa im to podarilo s prístupovým rebríkom, drevo tiež nahradili železom. Na rade sú hradné mostíky.
„Konečne sme sa pustili do výstavby nových premostení. Zvolili sme kombinovaný variant oceľ a drevo. Veríme, že toto riešenie vydrží dlhšie než pôvodné drevené mostíky, ktoré sme museli natierať každý rok a aj tak nevydržali viac ako desať rokov,“ povedali členovia združenia.

Každá dobrovoľnícka pomoc sa im zíde
Ťažké oceľové profily, ktoré tvoria základ novej konštrukcie, vyviezli chlapi autom pod hrad.
Avšak do samotného areálu ich už musia vynášať ručne po rebríku do výšky takmer tisíc metrov. Postupne chcú na hrade vymeniť všetky tri premostenia.
Práce idú v horúčavách pomaly, s vynášaním materiálu začali nedávno.
„Teraz sme vyniesli kratšie nosníky. Transport tých dlhších približne šesťmetrových nás ešte len čaká. Jeden nosník váži asi dvesto kilogramov,“ povedal Juraj Lovich z OZ Castrum Liptov s tým, že pred sebou majú ešte veľa práce a uvítajú každú dobrovoľnícku pomoc pre záchranu najvyššie položeného hradu na Liptove. Stačí sa len nakontaktovať na združenie.
Okrem premostení sa dobrovoľníci pustili aj do kosenia a odstraňovania náletových drevín, ktoré poškodzujú zostávajúce historické murivá.
Vrtuľník si nemôžu dovoliť
Vzhľadom na horúce počasie a náročnosť prác chlapi predpokladajú, že kratšie z premostení, kde bol v minulosti padací most, bude hotové až v jeseni.
Ostatné dve s dĺžkou približne dvanásť metrov budú robiť neskôr.
„Oceľové nosníky využijeme na vybudovanie mostovky, ktorú potom obložíme drevom, aby viditeľné kovové časti lepšie zapadli do historického koloritu miesta,“ povedal Lovich.
Oceľové nosníky sú veľmi ťažké a prístup na Liptovský hrad je zväčša náročný a vo viacerých miestach ho komplikuje aj strmý svah. Využitie vrtuľníka ale neprichádza do úvahy.
„Sme malé občianske združenie a máme len málo peňazí. Tie radšej využijeme na nákup stavebného materiálu. Keby sme mali len zaplatiť za prevádzku vrtuľníka, neostalo by nám nič.“

