ĽUBEĽA. Jediné liptovské želiezko v ohni v súťaži Dedina roka 2025 drží obec Ľubeľa. Liptov má po desiatich rokoch prvý raz svojho zástupcu v celoslovenskej súťaži, ktorú každé dva roky vyhlasujú Slovenská agentúra životného prostredia, Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska.
Ľubeľa už má za sebou návštevu hodnotiacej komisie, domáci netrpezlivo očakávajú vyhlásenie výsledkov ankety, ktoré bude v septembri.
„Nevnímam Dedinu roka iba ako súťaž, pretože sa súťažiť nedá. Každá dedina, každá samospráva, každý jeden celok je jedinečný a každý žije niečím iným, má taký svoj typický kolorit a život. Niekto má pekný hrad, niekto pekný vodopád, známe jazero, a niekto má v dedine všetky služby či silnú a súdržnú komunitu ľudí, ktorí tvoria charakter obce. A to je náš prípad,“ povedal Erik Gemzický, starosta Ľubele. Súťaž je zároveň možnosťou, ako sa môžu samosprávy navzájom inšpirovať. Dedina už so súťažou skúsenosti má, zapojila sa aj v roku 2021.
Našli niečo výnimočné
To, ako sa Ľubeľčania odprezentujú pred komisiou, museli dobre premyslieť a najmä načasovať. Mali na to iba tri hodiny. Neukázali len to, čím dedina žije počas roka, ale predstavilo sa aj množstvo spolkov a organizácií, ktoré tu fungujú. Zároveň ukázali, ako vyzerá úplne bežný deň.
„Ráno vstaneme, zavezieme deti do škôlky alebo školy, nakúpime si potraviny, napríklad aj pečivo z miestnej pekárne. Ak sme chorí, ideme k detskému alebo všeobecnému lekárovi. Keď treba, ideme si vyzdvihnúť lieky. Chceme robiť niečo okolo domu, ideme do stavebnín. Medzitým môžeme zájsť na dobrý koláčik a kávu. Pokazí sa auto? Zbehneme do servisu. A to sme neopustili Ľubeľu,“ povedal starosta s tým, že sa prezentovali silným komunitným životom a kvalitnými službami.
„Každý jeden človek či organizácia dal do prezentácie kus seba,“ dodal.
Členovia komisie ochutnali tradičné liptovské droby a navarili im aj miestnu špecialitu, ľubeľskú kyslú polievku.

„Keď funguje v dedine komunita, je dobre. Keď prestane fungovať komunita ľudí, tak po tých nových chodníkoch a pekných lavičkách a parkoch nebude mať kto chodiť a dedina príde o dušu,“ doplnil Gemzický s tým, že práve služby a zomknutí ľudia, ktorí sa angažujú a stretávajú, robia ich dedinu výnimočnou.
Víťaz reprezentuje Slovensko v Európe
Súťaž Dedina roka nie je len o prestíži. Víťaz súťaže okrem finančnej odmeny reprezentuje Slovensko na európskej súťaži. Porota nevyberá len hlavnú cenu, oceňuje viacero kategórií, napríklad Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica či Dedina ako partner.
Naposledy súťažila v Dedine roka obec Lúčky, v roku 2015 získala ocenenie Dedina ako klenotnica. V druhom ročníku, v roku 2003, uspeli obce Nižná Boca s ocenením v kategórii Dedina ako maľovaná a Liptovské Sliače v kategórii Dedina ako klenotnica. Súťaž naposledy vyhrala kysucká obec Korňa.
