Demänovská dolina. Výhľady na tatranské štíty, hry pre deti či miesto, kde je človek jednou nohou na Liptove a druhou na Horehroní. Aj to ponúka nový panoramatický chodník na najnavštevovanejšom štíte Nízkych Tatier.
Pre zdatných turistov aj rodiny s deťmi
Nová atrakcia na Chopku má približne kilometer. Vybrať sa na ňu môžu turisti, ktorí si kopec vyšliapali pešo, ale aj tí, ktorí sa vyviezli lanovkou tesne pod vrchol.
Trasa sa začína priamo na vrcholovej stanici lanovky, a tak je vhodná aj pre rodiny s deťmi a rekreačných turistov. Stretnúť sa tu môžu hneď z dvoch regiónov.

„Na trasu sa môžu napojiť dovolenkári lanovkami zo severnej liptovskej časti a aj južnej horehronskej strany Chopka,“ približuje riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš. Chodník vedie cez osem zastavení, ktoré môžu ľudí zabaviť aj niečo nové naučiť.

Vtáčia hojdačka aj stôl dvoch regiónov
„Hitom sa už v deň otvorenia stala hojdačka v tvare vtáčieho hniezda s výhľadom na Nízke Tatry,“ uvádza Oblastná organizácia cestovného ruchu Liptov. Ľudí lákajú aj na 3D panorámu Tatier aj s popisom jednotlivých štítov a dolín v okolí.
Na trase sa nachádza aj vzdelávacia tabuľa o význame ochrany prírody a zodpovednom pohybe v Národnom parku Nízke Tatry. Návštevníci sa tiež môžu dozvedieť viac o histórii lanoviek, horskom podnebí a extrémnych javoch na Chopku či zaujímavosti o výstavbe a údržbe trás v náročnom horskom teréne.

„Veľkým lákadlom a symbolom projektu je stôl dvoch regiónov. Oddychová zóna, kde sa symbolicky stretáva Liptov a Horehronie – ideálne miesto na výhľady a dokonca aj na piknik,“ dodáva organizácia.
Keď chodníky na Chopok stavali vysokoškoláci
Jednu zo zastávok venovali aj minulosti. Ľudia sa tak môžu dozvedieť, že za výstavbou chodníkov na Chopok stáli najmä študenti.

„Celé sa to začalo v roku 1967. O vtedajšiu výstavbu chodníkov v Nízkych Tatrách sa postarali vysokoškoláci, ktorých volali „chodnikári“. Podarilo sa im prepojiť sedlo Poľany s Chopkom, Chatou Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom a dokonca postavili chodník k samotnému vrcholu Chopka,“ približuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horehronie Petra Ridzoňová Hlásniková.
Projekt nového chodníka vznikol v spolupráci oblastných organizácií cestovného ruchu Región Liptov a Horehronie, Národného parku Nízke Tatry, strediska Jasná a urbárskych spoločenstiev. Finančne ho podporilo ministerstvo cestovného ruchu a športu sumou 56-tisíc eur.
