Liptovský Mikuláš – V prípade základných škôl, pri ktorých zriaďovateľské kompetencie mesta patria len medzi prenesené, by mal chýbajúcich 633 tisíc korún doplatiť štát. „Prostredníctvom krajského úradu sme o tieto prostriedky požiadali Ministerstvo školstva SR,“ hovorí vedúci odboru školstva Mestského úradu L. Mikuláš Július Lichardus. Odpoveď štátu zatiaľ nie je známa. Čo je horšie, zvýšené mzdy pedagogických pracovníkov zhltnú aj 4,2 mil. Sk, ktorými mal pôvodne štát prispieť na odstraňovanie havarijných stavov budov základných škôl. „Z vlastného rozpočtu mesto schválilo na odstránenie havarijných stavov 4,2 mil. Sk. Harmonogram je vypracovaný tak, aby nedostatky boli odstránené najneskôr do konca septembra,“ tvrdí primátor mesta Alexander Slafkovský.
Na pomoc štátu sa však mesto nemôže spoliehať v prípade prenesených zriaďovateľských kompetencií, týkajúcich sa predovšetkým materských škôl, školských jedální, centra voľného času a základnej umeleckej školy. Len do konca roka bude mestu na mzdy v týchto zariadeniach chýbať tri milióny korún, z toho takmer tri štvrtiny predstavujú materské školy. Vyššie mzdy však zvýšia náklady na činnosť školských zariadení aj v budúcich rokoch. „Našťastie, doterajší vývoj rozpočtu mesta nám umožňuje tieto výdavky zatiaľ vykryť. Ale pokiaľ nebudú vykryté aj v budúcnosti, mesto je pripravené tento problém riešiť,“ sľubuje A. Slafkovský. Najpravdepodobnejším riešením pritom ostáva možnosť obmedzenia počtu tried či dokonca rušenie niektorých zariadení. Mesto už v tomto roku zrušilo jednu materskú školu v Okoličnom a s účinnosťou od januára budúceho roku rozhodlo o zlúčení materskej a základnej školy v Demänovej.
Napriek tomu sa ukazuje, že školské kapacity v meste sú príliš objemné a prevádzka škôl je tak drahšia. V materských školách pripadá na jednu triedu 21,4 detí a v polovici roku bolo 125 miest v mikulášskych škôlkach neobsadených. Znamená to, že plnej obsadenosti škôlok by jedno zariadenie mohlo mesto zavrieť a ušetriť tak peniaze na jeho prevádzku. V základných školách to nie je o nič lepšie – v novom školskom roku by na jednu triedu malo v priemere pripadnúť 23,5 žiaka. Školy sú pritom financované podľa počtu žiakov, čím menej žiakov, tým menej peňazí dostanú. Podľa Lucie Dobrodenkovej z Ministerstva školstva SR maximálny počet žiakov v jednej triedy by nemal prekročiť 34, v prípade I. ročníka 29 detí. Mikulášske školy tak majú dostatočný priestor na to, aby svoje príjmy zvýšili väčším naplnením svojich tried. Samozrejme, podarí sa to len tým lepším, ktoré iným školám odoberú žiakov i peniaze na ich prevádzku a urýchlia ich koniec.