iónov metrov kubických vody. Ak by ten múr poškodil napríklad výbuch trhaviny, katastrofa by postihla nielen celý dolný Liptov vrátane mesta Ružomberok, ale celé horné Považie. Redakčný test sme pritom spravili len deň po tom, ako sa neznámy útočník vyhrážal z telefónnej búdky v Poprade, že na L. Mare hrozí výbuch. Polícia ani pyrotechnici však žiadnu hrozbu neobjavili.
Slovenský vodohospodársky podnik je presvedčený, že vodné dielo Liptovská Mara a Bešeňová je bezpečne chránené. „Jednak ho nepretržite strážia dvaja členovia súkromnej bezpečnostnej služby a z našich zamestnancov je tam neustále prítomný hatiar,“ hovorí námestník odštepného závodu v Ružomberku Peter Caban. Tvrdí, že podnik nemôže zatarasiť prístupové cesty k päte hrádze, pretože ide o pozemky, ktoré mu nepatria. „Veď nakoniec nejde o nič tajné, všade vo svete sú vodné diela prístupné,“ mieni P. Caban. Pätu - spodok priehradného múru ani nepovažuje za nebezpečné miesto. Priehradný múr je tam podľa neho široký 250 metrov a nebolo by jednoduché narušiť ho povedzme výbušninou. Pravdou je, že prípadní teroristi by si ju tam mohli v pokoji priviezť aj v kamiónoch, cestu z Liptovských Vlachov k priehradnému múru totiž nikto nestráži a chýbajú na nej napríklad aj obyčajné závory.
Námestník odštepného závodu za citlivejšie miesto považuje vrchol hrádze. „Tam sa určite nedostanete,“ ubezpečoval nás P. Caban asi pol hodinu po tom, ako sme sa odtiaľ vrátili. Samozrejme, bez väčších problémov sme autom prešli celú hrádzu, dlhú 1 225 metrov. Jej strážcu možno zmiatlo redakčné auto s názvom novín, možno naša naliehavá žiadosť, že sa potrebujeme dostať na druhú stranu, a obyčajné závory, strážiace vstup na hrádzu, nám pootváral. A nielen nám, spolu s nami časťou tohto priestoru prešlo aj iné auto, skracujúce si cestu do blízkeho hotela Bobrovník. V tomto roku by na vodnom diele mal pribudnúť kamerový systém v hodnote približne dva milióny korún. Zatiaľ celá ostraha hrádze stojí a padá na pozornosti dvoch strážnikov na bicykloch a ich bystrom zraku. Pravda je, že keď sme auto pristavili k päte hrádze, do minúty na jej vrchu objavil strážnik s otázkou, čo tam robíme. Ale rovnako je pravda, že bez akýchkoľvek problémov nás pustil tam, kde sme nemali čo robiť – na vrchol priehradného múru Liptovskej Mary.