Liptovský Mikuláš - Vlastníkom bytov bude mesto, nových nájomníkov zatiaľ nevybrali. Malo by ísť o obyvateľov mestských bytov z iných častí mesta, najmä z Nábrežia a Palúdzky, ktorých domy sú v nevyhovujúcom stave a mesto ako ich vlastník ich bude búrať. Časť z bytov je už takmer hotová a je zrejmé, že nejde o žiaden luxus – betónová dlážka, železné schody, sprchovací kút. Byt má rozlohu 54 m2 a pozostáva zo zádveria a obytnej kuchyne na prízemí a dvoch malých izieb na poschodí. Riaditeľ stavebnej spoločnosti Bet-stav Zvolen, ktorá domy stavala, Štefan Brestovský, tvrdí, že cena za jeden meter štvorcový sa v jednotlivých domoch pohybuje od 10 do 11 tisíc korún. Je to je približne polovica nákladov v prípade „klasickej“ bytovej výstavby. Generálny projektant stavby Jaroslav Wittner sa už roky zameriava na výstavbu lacných bytov pre sociálne najslabších občanov.
„Na túto stavbu som nastúpil v momente, keď bolo vydané právoplatné územné rozhodnutie na výstavbu prvých troch bytoviek a v každom z nich mali byť len po tri byty. Ja som urobil zmenu – dodržal som vonkajšie rozmery, ale počet bytov v dome som zdvojnásobil,“ popisuje svoj prístup generálny projektant stavby. Časť stavebných prác si spoločnosť Bet-stav objednala u iného dodávateľa, ktorý zamestnával predovšetkým Rómov. „Snaha bola zamestnať ešte väčší počet Rómov, ale pokiaľ oni sami neboli ochotní plniť podmienky spolupráce, nebolo z čoho ich financovať,“ hovorí Š. Brestovský. Dodáva, že Rómovia robili predovšetkým murárske práce na domoch a stavali cestu a chodníky k novým bytovkám. Špecializované činnosti, ako napríklad elektriku, vodu a podobne, si firma zabezpečila vlastnými ľuďmi. Horšie problémy robilo chýbajúce oplotenie stavby, umiestnenej v prevažne rómskej osade Hlboké.
„Keď sme na stavbu nastúpili, položili sme do zeme kanalizáciu. A keď sme tam došli po víkende, našli sme všetko rozbité. Nedávno sme do ôsmej večer betónovali a na druhý deň sme našli tyče, trčiace z čerstvého betónu, poohýňané. Vodárne namontovali vodomer a niekto ho rozbil,“ popisuje smutné skúsenosti s vandalizmom Š. Brestovský. Stavbu si strážili samotní Rómovia a ak sa niečo na nej stratilo, vyriešili si to medzi sebou. „Nasadiť tam niekoho zvonku nemý veľký význam,“ mieni Š. Brestovský. Mesto verí, že nové domy si už „postrážia“ ich nájomníci. Nájomné zmluvy budú mať vždy len na dobu určitú a mesto ich predĺži až po tom, ako skontroluje stav bytov. Primátor Alexander Slafkovský si už hotové byty prezrel a v zásade bol spokojný. „Skúsime nájsť ešte nejaké peniaze na dovybavenie bytu elektrickým sporákom, nech majú rodiny na čom variť,“ mieni A. Slafkovský. Štandardne sú totiž byty vybavené len elektrickým bojlerom na teplú vodu a pieckou na drevo.