Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky

Double Poliaka Dlugosza, najlepší z Liptova Milan Madaj

„Bol som najlepší z Liptákov,“ takto reagoval Milan Madaj z Jamesu Bobrovec na terase Hotela Hrabovo na otázku, ako skončil.

Ružomberok - „Bol som najlepší z Liptákov,“ takto reagoval Milan Madaj z Jamesu Bobrovec na terase Hotela Hrabovo na otázku, ako skončil a hneď k tomu dodal: „Čo sa týka prvých troch priečok, vyzeralo to na majstrovstvá Poľska. Od našich severných susedov prišli skvelí vrchári.“ Z nich bol, podobne ako vlani, najrýchlejší Andrzej Dlugosz, ktorý sa stal víťazom hlavnej kategórie sobotňajšieho Behu na Málinné. „S tretím poľským bežcom Bakom som sa snažil zabojovať o medailovú pozíciu,“ pokračoval Madaj, ktorého srdcovou záležitosťou je v prvom rade skialpinizmus. „Súper ale v rozhodujúcich chvíľach mal viac síl. Priznám sa, mne viac vyhovovala predchádzajúca trať, ktorá sa bežala ešte predminulý rok. Bol to síce poriadny „stupák“, ale v tom som doma. Táto je síce dlhšia, ale pre mňa príliš rýchla. Na takýto kros treba mať veľa nabehané. Avšak ja som posledný mesiac, po horskom maratóne v Taliansku, skôr oddychoval a načerpával nové sily.“

Z piatich dielov tohto ružomberského „podniku“, ktorý od svojho zrodu má i punc Slovenského pohára v behu do vrchu, Madaj absentoval len pri ouvertúre v roku 2001, keď bol chorý. Potom si pripísal dva triumfy a pred rokom striebro. Už tretíkrát do Hrabova, kde bol štart 7 900 m trate, ktorá mala cieľ na vrchole Málina Brda, zavítal poľský vytrvalec Dlugosz. „Keď som tu bol prvý raz, Madaj ma zdolal a odsunul na druhú pozíciu,“ vravel 27 – ročný člen MKN Muszyna. „Bežalo sa mi v pohode. Tento štart som skôr bral ako tréning pred najbližšími dôležitými pretekmi. Rád sa do tohto pekného kúta Slovenska vraciam.“

V záhlaví 5. ročníka Behu na Málinné, trónilo občianske združenie Cordis. Inak ale smelo možno povedať, že zase išlo o akciu a vydarenú, dvoch fanatikov – Juraja Kukliša a Tomáša Gazdaricu. „Niečo sme založili, tak v tom chceme pokračovať,“ vysvetľoval Kukliš. „Teší nás záujem pretekárov z celého Slovenska, aj keď zároveň musím priznať, že som čakal o nejakú desiatku štartujúcich viac. Tento rok sa viac príprave pretekov venoval Tomáš, ja som skôr zabezpečoval finančné záležitosti a ceny. Hoci všetko sme „zbúchali“ veľmi rýchlo, preteky prebehli absolútne hladko. Dôležité je, že nám, podobne ako pred rokom, zase žičilo aj počasie.“ Gazdarica zostal verný tradícii. Nielen preteky pripravoval a organizoval, ale sám si pripol i štartovné číslo. V hlavnej mužskej kategórii bol klasifikovaný na 5. mieste. Krásna blankytná obloha a príjemné teplo len prispeli k celkovej pohode. V jednotlivých kategóriách tohtoročnú kapitolu „Málinného“ absolvovalo 56 pretekárov. Navlas toľko ako vlani.

Výsledky (všetky kategórie absolvovali rovnakú trať 7 900 m s prevýšením 669 m) - juniori: 1. Repka (ŠKP Banská Bystrica) 38:36, 2. Hubáček (SŠ Slávia Trenčín) 38:45, 3. Trnka (ŠKP B. Bystrica) 39:58, muži do 39 rokov: 1. Dlugosz (MKN Muszyna – Poľsko) 34:44, 2. Kisz (ASZ AWF Katovice) 35:50, 3. Bak (Bielsko Biala – Poľsko) 36:06, 4. Madaj (James Bobrovec) 36:19, 5. Gazdarica (Skipark Ružomberok) 36:35, do 49 rokov: 1. Celerín (TAT Martin) 36:47, 2. Demeter (AŠKP Žilina) 38:14, 3. Sobek (Matador Púchov) 41:40, do 59 rokov: 1. Kováč (Trenčín) 40:59, 2. Sviták (AK Žilina) 41:26, 3. Meszároš (AGS Prievidza) 42:58, nad 40 rokov: 1. Lupták (SKI Travel Štrbské Pleso) 44:59, 2. Drozd (ŠK Donly Donovaly) 57:23, 3. Číž (OBS Prievidza) 58:33, juniorky 1. Žideková (MK Rajec) 1:04:28, ženy do 34 rokov: 1. Vladárová (Turčianske Teplice) 42:28, 2. Ziburová (Slávia UK Bratislava) 52:23, 3. Matalová (Ostrava) 57:11, do 49 rokov: 1. Cígrová (BS Tatran Turany) 50:59, 2. Budinská (OÚ Poluvsie) 53:58, nad 50 rokov: 1. Juhasová (Kraľovany) 1:02:35, 2. Pirohová (Žilina) 1:05:48, 3. Kleinová (Prievidza) 1:06:55.

1. Chýbajú vám peniaze, a výplata ešte neprišla? Vieme, čo robiť
  2. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
  9. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
  10. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
  10. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 290

Ponuku môžete využiť aj vtedy, ak v súčasnosti máte aktívne predplatné - nové predplatné vám začne platiť automaticky po skončení vášho súčasného.

9 h
Ľudia sa tlačia pri nástupe na lanovku.

Stredisko otvorilo vo štvrtok. Chcú fungovať do začiatku mája.

8 h
Východná je rázovotá podtatranská obec.

Zbierajú príbehy z dediny, historky, ktoré sa viažu k Východnej, aby ich spracovali do originálnej zbierky poviedok.

9 h

Miesto oddychu a pokoja nad Ružomberkom už dlhšiu dobu vyvoláva vášne. Proti plánovanej výstavbe bytov vedľa nej sa zdvihla vlna nevôle. Investor má toho už dosť, pozemky chce predať.