Liptovský Mikuláš – „Takýto výber by odporoval platným právnym normám. Nemôžeme od pacientov vyberať poplatok za to, že si vyberú lekára, ktorý im poskytne zdravotnú starostlivosť,“ tvrdí námestníčka riaditeľa nemocnice Marta Španková. Na pripomienku, že v iných nemocniciach to ide a nikto to nepovažuje za porušenie právnych predpisov, odpovedá: „My tu riešime iné problémy. Možno sa to zmení, keď sa vráti riaditeľ nemocnice z dovolenky.“ Presne opačný prístup zvolili niektoré nemocnice v Bratislave, Košiciach či napríklad aj v Banskej Štiavnici. Od začiatku septembra si pacienti Fakultnej nemocnice v Bratislave môžu za poplatok 5 000 Sk alebo 7 500 Sk vybrať operujúceho chirurga či pôrodníka. Podľa jej riaditeľa Valeriána Potičného je to súčasť boja proti korupcii. „Zámerom je oficiálnym spôsobom zlegalizovať požiadavku pacienta, aby ho mohol operovať ním vybraný lekár. A aby tento lekár mohol za pacientom prísť aj v noci a v čase jeho pracovného voľna. Príjem za poskytnutú službu by mala mať nielen nemocnica, ale samozrejme aj lekár,“ objasňuje princíp zmeny V. Potičný.
V prípade, že sa zdravotný stav pacienta zmení, môže primár rozhodnúť o zmene chirurga. Alebo ak bude napríklad rodička rodiť predčasne a vybraný pôrodník nebude v tom čase dostupný, pôrod odvedie iný lekár. V takýchto prípadoch vedenie nemocnice vráti peniaze pacientovi. Časť finančných prostriedkov od pacientov ostane nemocnici, väčšiu časť však získa pacientom vybraný lekár. Takýto systém by sa páčil aj zástupcovi primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia mikulášskej nemocnice Ladislavovi Skladanému. „Naše skúsenosti sú také, že budúce rodičky majú záujem sami si vybrať pôrodníka, ktorému dôverujú,“ hovorí L. Skladaný. Nemyslí si, že s výberom lekára by bol nejaký vážnejší problém. „Lekár by musel byť k dispozícii 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Samozrejme, ak by s tým súhlasil. Ale technický problém by to nebol,“ mieni gynekológ.
Predpokladá, že záujem o takýto systém by mali aj samotní lekári, ktorým by časť odmeny pacientov ostala. Zástupca primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia upozorňuje na to, že odkedy sa mikulášska pôrodnica presťahovala do krajších priestorov, vzrástol záujem rodičiek o toto zdravotnícke zariadenie. Je teda pravdepodobné, že časť pacientov sa pre konkrétnu nemocnicu nerozhoduje len podľa polohy zariadenia, ale aj podľa kvality služieb, ktoré ponúkajú. Výber chirurga či pôrodníka by mohol byť ďalším krokom k skvalitneniu poskytovaných služieb, ako boli napríklad nové priestory pôrodnice, prítomnosť otca pri pôrode čo epidurálna anestéza pre rodičku. Otázkou ostáva, ako rýchlo mikulášska nemocnica zachytí trend, ktorým sa vyberajú iné zdravotnícke zariadenia na Slovensku i v zahraničí.