Liptovský Ondrej – V porovnaní s rokom 2004 znížili poľnohospodári plochy zemiačnísk z 820 na 462 hektárov. Podľa nich je tento stav dôsledkom nízkych odbytových cien, neraz pod úrovňou výrobných nákladov.Súbežne so zberom zemiakov prebieha uskladňovanie úrody na zimné obdobie. Obchodným partnerom veľkoskladov, školských jedální a iných odberateľov je Liptovská obchodná zemiakarská spoločnosť so sídlom v L. Mikuláši. Jej riaditeľ Branislav
Durný označil vyhliadky predaja tohtoročnej úrody za nevyspytateľné. „Momentálne je zemiakov na zimné uskladnenie na trhu dostatok, avšak už zajtra to nemusí byť pravda,“ konštatoval. Zvrat môže spôsobiť rôznosť hektárových úrod, počasie i ďalšie okolnosti. Riaditeľka Liptovskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Dana Flórová je presvedčená, že Slovensko v tomto roku nebude mať dostatok zemiakov z domácej produkcie. Na rozdiel od poľských zemiakárov, ktorých štát dotuje, liptovskí uvažujú o ďalšom obmedzení pestovania plodiny. Dramaticky plánuje znížiť výmeru zemiačnísk Agria Liptovský Ondrej. „Na jar sa chystáme zasadiť zemiaky iba na šiestich hektároch, budeme ich pestovať len pre zásobenie firemnej kuchyne,“ povedal agronóm Agrie - bývalého poľnohospodárskeho družstva Daniel Stano, ktorého sme zastihli pri zbere zemiakov v chotári spoločnosti. V minulosti družstvo pestovalo zemiaky na vyše dvesto hektároch, tento rok na štyridsiatich.
Nekompromisná ekonomika vytláča z liptovských chotárov nielen plodinu, ale aj zemiakové kombajny. „Ručný zber je teraz najekonomickejší,“ zdôraznil D. Stano a dodal, že nasadenie kombajnov obmedzujú najmä drahé náhradné súčiastky. Agria šetrí aj na pozberovej manipulácii s úrodou tým, že ručne pozbierané zemiaky uskladňuje v klimatizovanom sklade netriedené. Prebierka hľúz bude nasledovať počas zimného predaja zásob. Podľa agronóma ručný zber prospieva aj kvalite zemiakov.