"Človek má odvekú túžbu po vedomostiach, práve ich získavaním, napriek skoršiemu dátumu narodenia, si môže zachovať duševnú sviežosť. Jednou z možností, kde nové vedomosti môžu seniori získať sú univerzity tretieho veku," povedal v príhovore netradičným študentom prorektor AOS pre vzdelanie Vojtech Jurčák. Cyklus prednášok prvého semestra otvorila prezidentka Asociácie univerzít tretieho veku SR Nadežda Hrapková z Univezity Komenského v Bratislave témou Vzdelávanie seniorov - životný program starších ľudí. Vekový priemer v ročníku je 67 rokov a najstaršia študentka Gizela Húsková má dokonca 82. Absolvovala už viacero univerzít tretieho veku, niektoré aj promóciami.
V Martine študovala medicínu, v Košiciach právo, v Žiline dejiny umenia a hudby a neskôr aj právno-psychologický odbor - človek a spoločnosť. Na Univerzitu v AOS ju zlákal známy a chce skúsiť, či dokáže zvládnuť aj prácu s počítačom. Ak nie, po prvom ročníku je rozhodnutá ísť študovať na Univerzitu Komenského v Bratislave. "Odišla som na dôchodok z veľmi aktívneho pracovného života," objasňuje svoju motiváciu G. Húsková, "...chýbal mi kontakt s ľuďmi. Na univerzitách tretieho veku sa s podobne zameranými ľuďmi stretávam a rozprávame sa. A myslím si, že aj v našom veku je veľmi dôležité udržiavať si nielen svoje fyzické zdravie, ale aj myslenie. Neustávať v činnosti, nezanedbávať duševný proces. "
Štúdium na Univerzite tretieho veku pri AOS trvá tri akademické roky formou záujmového nekvalifikačného štúdia. Prvý, všeobecný ročník štúdia, pozostáva z dvanástich trojhodinových prednášok, spojených s diskusiou k téme. Rovnaký rozsah je obsiahnutý aj v každom z ďalších dvoch akademických rokov študijného odboru počítače a internet. Počas štúdia na Univerzite tretieho veku pri AOS majú jej študenti k dispozícii akademickú knižnicu a internet a majú všetky práva ako študenti denného štúdia AOS. Štúdium môžu zavŕšiť absolvovaním alebo promóciou.