Liptovský Mikuláš - Tohtoročný Európsky týždeň boja proti drogám na Slovensku odštartoval v L. Mikuláši. Minulý pondelok sa na mestskom úrade pri tejto príležitosti konala odborná konferencia s ústrednou témou prevencie, ktorú otvorili predseda Asociácie pre prevenciu drogových závislostí Ľubomír Gábriš, primátor mesta Alexander Slafkovský a riaditeľ liptovskomikulášskeho krízového strediska Palkovo centrum Ján Palider. Účastníci konferencie podčiarkli význam ujasnených kompetencií, plnohodnotnú kooperáciu ministerstiev a podiel štátu i samospráv na riešení drogovej prevencie.
Objavená „vývarovňa“ pervitínu v L. Mikuláši a zaznamenaný prudký nárast jeho spotreby vystríha, že Liptov drogy neobchádzajú. Zvýšená pozornosť štátnych a samosprávnych orgánov a inštitúcií, ale aj rodičov detí a vôbec všetkých občanov, je veľmi potrebná. V hre je nielen telesné a duševné zdravie ľudí, ale aj vynakladanie peňazí daňovníkov. Ako odznelo na konferencii, jedna koruna, investovaná do protidrogovej prevencie, ušetrí desaťnásobok financií, vkladaných do eliminovania dôsledkov drogových závislostí. Liečba jedného narkomana stojí daňovníkov 25 000 až 40 000 Sk.
Závery z konferencie protidrogových odborníkov apelujú napríklad na ministerstvo školstva upraviť podmienky vykonávania protidrogovej prevencie v školách a školských zariadeniach tak, aby sa zamedzilo zneužívaniu týchto akcií sektami, ba dokonca drogovými dílermi. Žiaduce je aj zverejnenie informácií o poskytovaných financiách na podporu protidrogovej prevencie z rozpočtov jednotlivých rezortov. Silný bol dôraz na zapájaní do aktivít protidrogovej prevencie hlavne odborníkov, dobrá vôľa laikov nestačí. Sú poznatky, že až dve tretiny detí s poruchami správania, s ktorými sa nepracovalo na potrebnej odbornej úrovni, končili ako drogovo závislí.
Liptov sa nevymyká ani z celoslovenského obrazu nedostatku liečební drogových závislostí. Špeciálna liečebňa v regióne neexistuje a liečbu narkomanov suplujú psychiatrické oddelenia nemocníc. V jednej z málo slovenských liečební drogových závislostí sa v súčasnosti liečia aj niekoľkí Liptáci.