Už len do múzea súce pece ešte stále slúžia ako zdroj tepla v materskej škole na Ulici Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši. Nie je to veru nič, čím by sa najväčšia škôlka v okrese i v metropole stredného Liptova mohla hrdiť. „Za plynové kúrenie bojujem odvtedy, ako som nastúpila do funkcie,“ poukázala riaditeľka škôlky Zdenka Kolínska na dlhodobý problém. Veru, ozaj dlhodobý, veď tu šéfuje od roku 1995! Namiesto toho, aby v pohode slávila 10. výročie, umára sa starosťami o pohodu viac ako sto šesťdesiatich škôlkárov a tímu zamestnancov. Niet čo závidieť.
Svoj prababkovský vek a túžbu po šrotovisku pripomínajú pece rok čo rok trucovitými roštmi a dvierkami. Nejde o krátkodobý truc, rošty a dvierka treba nahradiť novými. Ľahko sa povie, ťažko realizuje, pretože predstava o nákupe v obchode sa realite podobá ako klinec vareche. „Ešte vlani sme rošty dokázali zohnať, teraz už nie, museli sme si ich dať urobiť. Nebyť sponzorov, pece sú už dávno nefunkčné,“ poukázala riaditeľka škôlky na každoročný batoh starostí so zabezpečením vykurovania budovy. Ďalšou patáliou sú kopy uhlia v pivnici i na dvore a prašnosť, ale aj výdavky na údržbu pecí. „O to menej nám ostáva na učebné pomôcky,“ želie Z. Kolínska.
Projekt kultúrneho vykurovania škôlky plynom výberová komisia eurofondu neprehliadla. Keďže ale súcich projektov bolo neúrekom, zostavila poradovník. „Veľmi sme sa potešili, že náš projekt bol úspešný, ale nevieme, kedy prídeme na rad, možno o rok, o dva, o tri...,“ naznačila riaditeľka škôlky prieťahy s príchodom finančnej podpory, bez ktorej je inštalácia plynového kúrenie iba snom.
Aj vám sa zdá, že sen o modernejšom vykurovaní najväčšej mestskej škôlky trvá príliš dlho? Aj vy si myslíte, že mestská samospráva sa týmto problémom mala zaoberať dávnejšie? Aj vy ste na vrub minulého režimu, ktorý si v meste rozhadzovačne vybudoval „biely dom“, pripísali ďalšie mínus?