Heligónka, víno a šachista
Súťažilo trinásť dvojčlenných družstiev. Prišli až Polomky, Spišskej Novej Vsi a dve družstvá zo Sebechlieb. „Sebechlebskí hudci, a prišli ste bez muziky?“ spýtali sme sa len tak na okraj. „Mám tu heligónku,“ povedal Milan Skokan, ktorý vymyslel text včelárskej hymny, aj nám ju zahral. Dozvedeli sme sa od neho, že v Sebechleboch majú pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Stará hora, kde sú staré vinohradnícke pivnice vytesané do tuftového kameňa. „Je tam asi 150 pivníc a je to atrakcia. Celá malokarpatská vínna cesta nemá toľko pivníc, ako máme v Sebechleboch. A to máme ešte Mladú horu....,“ prezradil M. Skokan a porozprával nám aj legendu o Turkoch a odťatej ruke. Z čias tureckých bojov majú údajne v kostole zástavu.
Kým sme sa rozprávali o Turkoch a víne (mimochodom, v Sebechleboch pijú vraj trojchlapové: jeden pije a dvaja ho držia), dievčatá zdobili v dvoch triedach medovníky. Ak si myslíte, že zdobenie medovníkov je iba „babská“ záležitosť, mýlite sa. Zdobil aj jeden mladík - Jozef Dronzek zo Spišskej Novej Vsi. Prišiel aj so sestrou a mamou. Medovníky zdobí rád, ale ešte radšej hráva šachy.
Väčšinou zdobili súťažiaci medovníky bielou polevou, ale dievčatá z Polomky ich vyzdobili ako svoje kroje a boli krásne farebné.
Tablice od sponzora
Pätnásť kilogramov cesta na medovníky pripravili v školskej kuchyni Eva Piovarčiová, Vlasta Šmihulová a školské kuchárky. Každé družstvo dostalo jeden kilogram. Vyvaľkali a povykrajovali si do žiaci v škole sami. Predtým však museli organizátori zohnať pracovné dosky a války. Martin Piovarči, ktorý bol hlavným organizátorom aj sponzorom (na súťaž venoval tridsať kíl medu), povedal: „Vypracoval som projekt, pomáhala mi aj Anna Zábojníková a od ministerstva pôdohospodársta sme žiadali na súťaž príspevok. Ale dali nám menej, ako sme chceli. Pôvodne sme z toho príspevku chceli kúpiť aj pracovné dosky, u nás ich voláme tablice. Ale najlacnejšia, ktorú sme našli, stála štyristo korún, válok asi stoštyridsať, a na ceny by nám nezostalo nič. Podarilo sa mi na tablice zohnať sponzora, urobil ich môj švagor a ešte v noci pred súťažou dobrusoval poslednú. Päť válkov sme kúpili, viac v obchode nemali, ostatné sme pozháňali. Na budúci rok by sme chceli urobiť súťaž ešte väčšiu, možno dvojdňovú, asi pre tridsať družstiev z celého Slovenska. Predtým sme piekli medovníky v malej školskej kuchynke, teraz prvýkrát vo veľkej školskej, kde varia kuchárky. Vyskúšali sme to, dopadlo to dobre a nabudúce môže súťažiť aj tridsať družstiev,“ skonštatoval Martin Piovarči. V škole sme zastihli aj jeho manželku, dvojnásobnú celoslovenskú víťazku v zdobení medovníkov. Z medovníka urobila Pacha, hybského zbojníka, včielku Maju, Vilka a nedávno upiekla veľkú perníkovú chalúpku.
Rodičia nechceli veriť
Keď súťažiaci v škole medovníky ozdobili, previezli ich do kultúrneho domu v Liptovskom Hrádku, kde si ich každé družstvo nanaranžovalo na svoj stolík. Rodičia neverili, že ich ratolesti dokázali vytvoriť takú nádheru samé. M. Piovarči ich presviedčal, že medovníky na stopercent zdobili len žiaci, učiteľky im mohli iba radiť. O víťazoch rozhodla štvorčlenná porota - medovnikárky Monika Žišková a Martina Mäsiarová a pracovníčky Liptovského múzea Anna Kolkusová a Jana Žiaranová. Najviac sa nielen im páčila kolekcia medovníkov, ktoré vyzdobili Dominika Hricová a Nikola Fidrichová zo Zákldnej školy v Pribyline pod vedením učiteľky Jely Stračiakovej a Ľubice Honcovej. Zvíťazili aj v predchádzajúcich dvoch ročníkoch a sú absolútnymi medovnikárskymi jednotkami. Druhé skončili domáce Hybenky Martina Rajniaková a Elena Pirožeková, radila im učiteľla Vlasta Šmihulová. Bronz si „vyzdobili“ dievčatá zo Základnej školy Čs. brigády v L. Mikuláši Martina Petrilová a Zuzana Setteyová, na ktoré dohliadala učiteľka Dagmar Hatiarová.
Víťazné družstvá dostali hodnotné vecné ceny, štyristokorunové šeky a samozrejme aj med. Ešte pred vyhlásením výsledkov bol v kultúrnom dome aj kultúrny program. Vystúpili v ňom hybskí žiaci, s ktorými program nacvičili učiteľky Aneta Michalidesová a Zuzana Pavelicová a deti z Centra voľného času Lienka v L. Hrádku.
Do konca roka si môžete medovníkovú výstavu pozrieť na obecnom úrade v Hybiach.