Ružomberok - Obsahovo i časovo náročné rokovanie absolvovali minulú stredu poslanci mestského zastupiteľstva, program mal osemnásť bodov. Ešte stále práceneschopný, ale zjavne sa zotavujúci primátor Juraj Čech sa s poslancami iba zvítal, rokovanie zastupiteľstva viedol jeho zástupca Vladimír Lajčiak.
Až v troch rokovacích bodoch najčastejšie rezonovalo slovo rozpočet. V prvom prípade išlo o zmeny v tohtoročnom rozpočte mesta, ktoré podľa vedúcej finančného oddelenia mestského úradu Jany Svrčekovej vyplynuli z nižšieho čerpania plánovaných výdavkov na energie. Niektorí z prítomných riaditeľov šiestich základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, napríklad riaditeľ ZŠ Klačno Mojmír Šrobár, ale tiež niektorí poslanci neboli s rozdelením ušetrených peňazí spokojní. Zaznel názor, že mesto dobrým škola berie a zlým dáva. „Všetky školy hospodárili dobre, ale niektoré svoje finančné ťažkosti pozabudli mestu včas avizovať,“ konštatoval V. Lajčiak. Pripomenul aj vplyv počtu žiakov a veku učiteľov. Väčšinou dvadsiatich ôsmich hlasov zastupiteľstvo návrh zmien schválilo, traja poslanci boli proti, dvaja sa hlasovania zdržali.
Ďalším bodom programu, kde sa hovorilo o rozpočte, bolo stanovisko hlavného kontrolóra mesta Igora Friča k návrhu mestského rozpočtu na roky 2006 až 2008. Tak ako ostatné územné samosprávy na Slovensku aj ružomberská v dôsledku legislatívnych úprav rozhodovala o príjmoch a výdavkoch na trojročné obdobie prvýkrát. Povinnosť mesta zostavovať viacročný rozpočet charakterizoval ako problémovú. Dôvodil nestabilitou legislatívnych podmienok a finančných rámcov. „Plnenie takejto povinnosti považujem za formálne,“ uviedol. Napriek tomu odporučil poslancom návrh rozpočtu schváliť, čo aj všetci akceptovali.
Do tretice rezonovalo slovo rozpočet v diskusii o návrhu nového. Finančné oddelenie predložilo na rokovanie podrobne členený rozpočet iba na budúci rok, ďalšie dva roky rozpočtového obdobia zhrnulo do niekoľkých základných údajov. Budúcoročný bežný rozpočet mesta v rozsahu výdavkov 291 miliónov 890 tisíc korún je zostavený ako prebytkový s tým, že prebytok 125,3 mil. Sk bude použitý na krytie schodkov kapitálového rozpočtu, finančných operácií a škôl. V príjmovej časti kalkuluje rozpočet so sumou 375 miliónov 668 tisíc korún.
Terčom pripomienok a pozmeňovacích návrhov boli najmä plánované výdavky na vydávanie Ružomberského hlasu a na zriadenie mestského televízneho štúdia. Výhrady vyslovili poslanci M. Alušic, I. Nosko, M. Šlavka a P. Fischer, padli aj slová o hazardovaní s verejnými financiami. Do novín chce mesto v budúcom roku investovať 1,7 mil. Sk, do TV štúdia 2,5 mil. Sk. „Mesto má istotu, že čo chce, to tam aj je,“ definoval záujem na vydávaní novín a zriadení TV štúdia V. Lajčiak. V rozhovore pre MY Liptov poslanec M. Alušic charakterizoval takýto prístup ako totalitnú taktiku s utlmovaním iných názorov. Ako jediný hlasoval proti prijatiu takto koncipovaného rozpočtu, aj s výhradou voči nedostatočnej finančnej podpore mestskej polície. Ďalší poslanec sa hlasovania zdržal, dvadsiati traja rozpočet odobrili.