Do Vlkolínca chodia často ministri a minulý piatok ho navštívili dokonca králi. Všetci mali na hlavách koruny, kráľovské plášte a vyzerali ako skutoční králi. Ale boli to študenti z ružomberskej Katolíckej univerzity z Katedry výtvarného umenia. Kostýmy si sami ušili v rámci skúšok. Spolu s anjelom a dvoma ženami chodili z drevenice do drevenice, vinšovali a spievali. Na čele sprievodu kráčal anjel s trojkráľovou hviezdou. Bola šesťcípa a vo vnútri horela sviečka, pokým ju nesfúkol vietor. „S takou chodievali kedysi študenti vinšovať aj majstrovi Fullovi. Oprášili sme starú tradíciu a podľa pôvodnej trojkráľovej hviezdy sme urobili jej kópiu. Pôvodná sa aj točila, ale to sa nám nepodarilo. Je urobená z papiera na pečenie, vlastne z pergamenu a študenti s ňou chodili vinšovať aj po škole. Vo Vlkolínci má premiéru,“ povedala nám akademická maliarka Marta Bošelová, ktorá prišla do Vlkolínca so svojimi študentami.
Vlkolínski Traja králi chodili aj s kadidlom, ktoré si požičali z miestneho kostola, zlato a myrhu niesli iba symbolicky. Zavinšovali aj v dome, v ktorom býva najstaršia Vlkolínčanka Anna Katarína Paulínyová. Má 99 rokov, ale keďže sa narodila 22. decembra, prežila už svoje sté Vianoce. Aj keď nohy a oči jej už veľmi neslúžia, vidí vraj iba bylinku, zaspievala nám koledu. V drevenici, v ktorej býva, sa narodila ona aj jej jediná dcéra, ktorá sa spolu s manželom o ňu stará. Povedala nám: „Bývali sme v Bratislave, ale na dôchodok sme sa presťahovali do Vlkolínca k mame, sľúbili sme jej to. Predtým sme sem chodievali každý druhý týždeň, dreveničku sme vyše dvadsať rokov opravovavali a zveľaďovali. Trvalo tu žijeme už šiesty rok, ale je to tu drsné, hlavne v zime. Postavili sme si aj garáž za drevenicou, ale auto tam bude až do jari. Tí pod nami ešte vyjdú, ale sem na kopec sa auto teraz nedostane. Keby mama v zime zomrela, truhla by sa musela dať asi na igelit a tak ťahať dole dedinou, lebo sem nevyjde ani pohrebný voz. Keď sme asi pred rokom s mamou potrebovali ísť dolu a boli kopy snehu, chlapi ju niesli na rukách až na koniec dediny.“
Koledníci sa zastavili aj v miestnej krčme a obchode. Peter Pribilovič zahral na heligónke, nalial hriatô a poponúkal meteníkom, ktorý sám upiekol. Robí sa z kapusty a vo Vlkolínci ho jedávali namiesto chleba. V krčme okrem receptu na vlkolínsky meteník visela aj slovenská zástava, hasičské prilby, konské chomúty a všelijaké netradičné aj tradičné ozdoby.
Traja králi sa vybrali aj do informačného strediska, kde sa prihovoril páter jezuita Jozef Gajdar. Každú nedeľu a vo sviatky slúži omše v miestnom kostole. Aj trojkráľový deň sa začal omšou. Páter chodil pár dní predtým s miništrantami a spevákmi po domoch a vysväcoval ich. Nad dvere písal Anton Sabucha kriedou iniciálky troch kráľov - Gašpara, Melichara a Baltazára - a letopočet. Aj na zárubňu dverí do informačného centra napísal 20 G + M + B 06.
„Chceme oživiť tradície vo Vlkolínci, aby bol doslova živý. Takáto trojkráľová akcia sa tu konala po prvýkrát a dúfame, že bude aj o rok. Máme veľmi dobrú spoluprácu s Katolíckou univerzitou a budeme ju ešte viac rozvíjať. Vo februári chystáme pre deti fašiangovú sánkovačku a pre dospelých klasickú zabíjačku pred obchodom. To bude tiež premiéra,“ prezradil správca Vlkolínca Igor Štreit.