Pondelok, 18. december, 2017 | Meniny má Sláva, Slávka

Napriek prehre v Maddaloni veľká šanca na postup

Ružomberok - V prvom stretnutí osemfinále Európskeho pohára FIBA podľahli basketbalistky MBK Ružomberok na talianskej palubovke Coconude Maddaloni o tri body - 61:64. Odveta je v ružomberskej Koniarni na programe vo štvrtok (19.1.) o 17. h. O tesnom víťazstve talianskeho družstva rozhodla posledná štvrtina, ktorá skončila 22:8 pre domáce basketbalistky. Ružomberčanky v tretej desiatke párkrát natiahli svoje vedenie na dvanásť či trinásť bodov a pred záverečnou štvrtinou mali jedenásťbodový náskok - 53:42. Vlastnými chybami sa napokon pripravili o úspech.

Naplnilo prvé stretnutie vaše poznatky o súperovi a očakávania? - spýtali sme sa v úvode nášho rozhovoru trénera ružomberských basketbalistiek Mariana Svobodu.

Potvrdilo sa, že hlavnými postavami Maddolini sú dve čierne podkošové Američanky Piersonová a Dantasová a španielska rozohrávačka Sánchezová. Dantasová až taká nebezpečná nebola, skôr ostatné dve spomenuté hráčky. V obrane hral súper dosť tvrdo, miestami aj nečisto. V útoku sa hľadali obe pivotky a cez nich išli viaceré akcie. So zreteľom na to, čo sme videli na videu, nás domáci tím po hernej stránke ničím neprekvapil.

A čo vaše dievčatá?

Najprv by som uviedol, že nás počas talianskeho výjazdu sprevádzala smola. Začalo to odletom z Ríma do Neapolu. Odbavovanie na tamojšom letisku bolo z nepochopiteľných príčin v polovici stopnuté. A tak sa do lietadla, ktoré bolo napokon prázdne, dostali len hráčky, až na Butlerovú. Vedenie výpravy spolu s Jenifer potom tvrdli štyri hodiny na letisku. Určite to neprospelo pohode. Nuž a na večernom tréningu sa zranila Ivančevičová, na druhý deň nehrala. Na zápas sme nastupovali s odhodlaním urobiť pred domácou odvetou čo najlepší výsledok, ale ačali sme dosť nervózne. V druhej a tretej štvrtine sme išli cez súpera a získali celkom slušné vedenie. Žiaľ v závere sa to nejako zvrtlo. Dievčatá sa začali zbytočne báť a prestalo sa im dariť. Z družstva sa vytratila odvaha hrať na kôš a súper sa k nám postupne bodovo približoval. Dohrávali sme s dvoma pivotkami Butlerovou a Borukovovou, ktoré mali v tých chvíľach po štyri fauly. Maddaloni to začalo využívať, keď sa práve svojimi dlhými pivotkami snažilo zakončovať.

Pripúšťali ste si pred poslednou štvrtinou, že tento zápas sa dá ešte aj prehrať?

Desať minút je v basketbale pomerne dlhá doba. Dievčatám som prízvukoval, aby sa nedívali na skóre, ale aby sa jednoznačne sústredili len na svoj výkon. Chcelo to hrať naďalej aktívne a umne v obrane.

Pán tréner, čo poviete na konečný výsledok, ktorý je pred odvetou veľmi nádejný?

Na jednej strane ma prehra mrzí, na druhej ale tvrdím, že nie je hanba s takýmto súperom prehrať vonku o tri body. Vo FIBA Cupe sme už totiž v šestnástke.

Takže ste pred domácom duelom optimista?

Verím, že doma budeme hrať lepšie a odvážnejšie. Napokon vo vlastnom prostredí zväčša dokážeme podať lepší výkon ako na súperovej palubovke. Možno je aj lepšie, že sa prvý súboj skončil našou tesnou prehrou, ako keby sme napríklad vyhrali o desať bodov. Vtedy by dievčatá mohli k stretnutiu pristúpiť voľnejšie s podvedomím, že nemusia ísť naplno. Teraz vedia, čo musia. Aj keď v športe je všetko možné, som presvedčený, že postup do osmičky je v silách tohto tímu, samozrejme, ak zahrá svoj štandard.

Načo si musíte vo štvrtok dať najväčší pozor?

Určite na dve najväčšie opory súpera. Veľmi ťažko sa pod košom bráni Piersonová. Ide o veľmi dobre individuálne vybavenú a fyzicky zdatnú hráčku i výbornú skokanku, ktorá hrá zvonku a odtiaľ vbieha pod kôš. Čo sa týka bránenia, musíme v tomto smere niečo urobiť. Potom je tam Sánchezová, skúsená basketbalistka s veľmi dobrou rukou.

Coconuda Maddaloni - MBK Ružomberok 64:61 (19:13, 32:46, 42:53). Najviac bodov Coconuda: Sánchezová 22, Piersonová 20, Zimerleová 8. Body MBK: Borecká 15, Furková 13, Butlerová a Belanská po 8, Ivanová a Borukovová po 6, Uhrová 5. Rozhodovali: Anzulovič (Chorvátsko) a Argirouová (Grécko) - 200 divákov. Štvrtiny: 19:13, 13:23, 10:17, 22:8.