Liptovský Hrádok - Žeby už aj stromy mali vtáčiu chrípku? Povedal s úsmevom istý Liptovskohrádočan a dodal, že asi preto rúbu v liptovskohrádockom arboréte stromy. Ale nie je to kvôli vtáčej chrípke ani preto, že by nemali čím kúriť. Edmund Hatiar, zástupca riaditeľa Strednej lesníckej školy J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku zdôraznil, že nejde o svojvoľný výrub a devastáciu životného prostredia a vysvetlil: „Správca arboréta - Stredná lesnícka škola, podala žiadosť na Krajský úrad životného prostredia v Žiline o rekonštrukciu arboréta podľa projektu, ktorý vypracovali renomovaní odborníci z Lesníckej fakulty v Brne. Na základe kladného vyjadrenia Správy Tanapu krajský úrad schválil výrub vyznačených stromov v arboréte. Keďže v minulých rokoch nebola arborétu venovaná dostatočná systematická pozornosť, rozšírili sa v ňom druhovo nevhodné dreviny, ktoré potláčajú a deformujú existujúce výsadby. Pre záchranu ohrozenej podstaty arboréta je nutné odstrániť 221 vyznačených stromov. Väčšia časť je už vyrúbaná, zostáva už iba niekoľko stromov, ktoré treba odstrániť pomocou vysokozdvižnej plošiny.“
Hrádocké arborétum vzniklo pred stodvadsiatimi rokmi na podnet riaditeľa lesníckej školy Rudolfa Bekoho. Jeho pôvodná výmera bola asi 27 hektárov a zaberala územie takmer celého horného Hrádku. Postupne sa arborétum zmenšovalo, v súčasnosti sa rozkladá na ploche asi sedem hektárov. Je to živá botanická záhrada, v ktorej rastie viac ako sedemsto najrozmanitejších druhov domácich aj cudzokrajných drevín. Vzhľadom na to bolo arborétum vyhlásené za chránené územie so štvrtým stupňom ochrany prírody.
Výrub stromov v arboréte bude prebiehať v dvoch fázach - prvá skončí v marci a druhá začne v novembri. Prevažné väčšina vyrúbaných stromov má tenké kmene a použijú ich ako palivo na vykurovanie školských objektov. Časť stromov s hrubšími kmeňmi spracujú v škole na dosky.