Energia je stále drahšia, ceny plynu, elektriny aj vody zase stúpli. Čím ďalej tým viac ľudí uvažuje o zateplení domu alebo bytovky, aby ušetrili za kúrenie. V tomto roku štát vyčlenili na tento účel 350 miliónov korún, ktoré presunul na konto Štátneho fondu rozvoja bývania. Z tohto fondu si môžu obyvatelia na zateplenie rodinného alebo bytového domu požičať. Predpokladá sa, že od 15. februára iba s jednopercentným úrokom.
Ako majú ľudia postupovať, keď chcú o úver požiadať, sme sa spýtali Miroslava Kašáka, pracovníka úseku bývania Mestského úradu Liptovský Mikuláš zabezpečujúceho agendu ŠFRB v okrese.
Ak chce niekto zatepliť rodinný alebo bytový dom, čo má najskôr urobiť ?
Pri bytovom dome musí byť písomný súhlas dvoch tretín všetkých vlastníkov bytov. Žiadosť o úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania treba predložiť na mestskom úrade v L. Mikuláši alebo v Ružomberku, čiže v príslušnom okresnom meste. Tí, ktorí žiadajú o úver, musia mať dostatok financií na fonde údržby a opráv, ktoré sú zárukou splácania úveru.
Žiadateľ o úver musí preložiť zoznam vlastníkov všetkých bytov a nebytových priestorov, súhlas vlastníkov bytov so zriadením záložného práva na všetky byty vlastníkov a znalecký posudok na bytový dom nie starší ako tri mesiace, alebo určenie bytov, ktoré budú predmetom záložného práva a znalecký posudok na jednotlivé byty. Hlavnou zložkou žiadosti je projektová dokumentácia. Musí obsahovať technickú správu so stanovením vykonávania a rozsahom medzioperačných kontrol, situačný výkres domu, stavebné výkresy, z ktorých je zrejmý doterajší a navrhovaný stav (pôdorysy a rezy) s nevyhnutnými detailami stykov, spojov a kotvenia systému tepelnej ochrany. Súčasťou projektovej dokumentácie musí byť aj tepelno-technické posúdenie budovy s preukázaním minimálne 20-percentnej úspory a dosiahnutím normovej spotreby energie. Systém tepelnej ochrany musí byť certifikovaný. Pri žiadosti o pôžičku požadujeme aj zmluvu o budúcej zmluve so zhotoviteľom, ktorý má na uvedený systém tepelnej ochrany licenciu.
Čo všetko vlastne zateplenie budovy obnáša?
Pri tepelnej ochrane budovy ide o zlepšenie tepelnoizolačných vlastností plných konštrukcií (stien, stropov) a otvorových konštrukcií (okien, dverí), hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému v nadväznosti na zvýšenie tepelnoizolačných vlastností stavebných konštrukcií, zabudovanie merania a regulácie v zásobovaní teplom - meranie množstva tepla na vstupe do domu a meranie spotreby tepla v bytoch a dosiahnutie aspoň rovnakej doby životnosti pôvodnej stavebnej konštrukcie, ako je životnosť zatepľovacieho systému.
Súčasťou projektového riešenia tepelnej ochrany sú nevyhnutné stavebné úpravy pozostávajúce najmä z opravy vystupujúcich častí stavby, ako sú lodžie, balkóny, prekrytie vstupov, stien strojovní výťahov a podobne.
Koľko stojí zateplenie napríklad desaťposchodového paneláku ?
Nedávno sme riešili v L. Mikuláši zateplenie 64- bytovej budovy. Obstarávacia cena je asi 13 miloónov korún, čiže zateplenie jedného bytu vyjde nájomníka asi na 200 tisíc korún. Každý nájomník platí na základe veľkosti bytu. Meter štvorcový zateplenia budovy stojí asi tisíc korún, záleží od použitého materiálu, od klasického polystyrénu až po materiály z minerálnych vlákien.
Akú maximálnu pôžičku si môže spoločenstvo vlastníkov bytov alebo pri rodinnom dome fyzická osoba zobrať zo ŠFRB?
Úver sa poskytuje maximálne vo výške osemdesiat percent obstarávacích nákladov stavby a najviac osemtisíc korún na meter štvorcový podlahovej plochy bytu.
Aká je približne úspora po zateplení ?
Nezateplené bytovky majú mernú spotrebu okolo 0,4 Gj/m2, po zateplení býva spotreba okolo 0,2 Gj/m2. Po zateplení sa ušetrí takmer polovica nákladov na tepelnú energiu, čiže nájomník za kúrenie zaplatí oveľa menej. Ušetrené peniaze môže použiť na splácanie úveru bez toho, aby sa muselo zvýšiť nájomné.
Autor: -bea-