Liptovský Mikuláš - Pri rokovacom stole na mestskom úrade sa minulú stredu prvý raz oficiálne stretli s primátorom mesta Alexandrom Slafkovským členovia výboru občianskeho združenia Zachráňme Dom služieb. Predseda združenia Bohuš Palovič, podpredsedovia Igor Líška a Tibor Michalčík a členovia výboru Vladimír Čonka a Milan Hegeduš. Za dôvod nimi iniciovaného stretnutia označili výmenu informácií o zámeroch mesta s Domom služieb a lokalitou Námestia mieru a o stanovisku združenia.
Podľa primátora je najvyšší čas Dom služieb vynoviť, aby bol dôstojnou súčasťou stredu mesta. Výsledkom úvah v záujme čo najlepšieho zhodnotenia budovy a priľahlého okolia sú v tomto štádiu dve alternatívy. Jedna hovorí o zachovaní súčasného stavu a úprave Domu služieb, druhá o zásadnej premene lokality buď výstavbou obchodného centra alebo nadzemných a podzemných garáží. Variant výstavby obchodného alebo garážového centra sa opiera o záujem zahraničných investorov.
„Poslaním a cieľom nášho združenia je, aby o budúcnosti Domu služieb a celej lokality nerozhodli iba úradníci, ale aby problematika komplexného architektonického a funkčného riešenia tejto časti mesta bola v rukách odborníkov a obyvateľov mesta,“ podčiarkol B. Palovič. Prízvukoval, že združenie nelobuje za konkrétny variant využitia lokality, jeho prioritou je konštruovanie scenára s účasťou odbornej a širokej verejnosti a akceptovanie odporúčaní v rozhodovacej fáze. „Verejnosť by si mala byť vedomá faktu, že ide o podobu lokality na veľmi dlhú dobu a v tomto duchu sa o otázku jej využitia intenzívne zaujímať tak, aby možný megalomanský krok nenarušil jedinečnosť nášho mesta,“ apeloval spolu s ostatnými členmi výboru B. Palovič.
Po viac ako hodinovom rokovaní odchádzali predstavitelia združenia z kancelárie primátora spokojní. „Primátor nám sľúbil, že do volieb sa o osude Domu služieb a celej lokality nerozhodne. Jeho slová nás potešili, je to chlapský prístup,“ povedali členovia výboru. Združenie, ktorého ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo v polovici januára, reprezentuje zatiaľ 39 zo 48 podnikateľských subjektov sídliacich v Dome služieb, odkiaľ do mestskej pokladnice plynie údajne ročne sedem miliónov korún.
Podľa našich informácií do úprav vnútorných priestranstiev investovali jednotliví užívatelia desiatky až stovky tisíc korún. Podľa nich je vnútrajšok objektu zdravý, pýta si však nový kabát. Z viacerých úst odznel názor, že doterajšia ročná dvestotisícová finančná investícia mesta do budovy je žalostne malá, čoho dôsledkom je jej nevábna tvár, zjazvená dlhým obdobím bez náležitej a koncepčnej údržby. Dokáže mestská samospráva nájsť pre túto nesporne bonitnú lokalitu riešenie, lahodné oku súčasníkov i ich potomkov? Čiastočnú odpoveď prinesie doplnok Územného plánu mesta, ktorý by mal byť hotový do mája. Občania budú mať príležitosť oboznámiť sa s ním a vysloviť svoje názory a pripomienky.