Materská škola 4. apríla v Liptovskom Mikuláši svieti do šera rozžiarenými oknami, pred budovou sa hrajú deťúrence, ktorým sa ešte nechce zo „svojej“ škôlky domov, neďaleko nich postávajú v rozhovore oteckovia. V triede na malinkatých stoličkách sedia rodičia – majú rodičovské – vzadu za nimi sa hrajú ich ratolesti. Ak sa potrebujú pritúliť k svojej mamine či oteckovi, prirodzene k nim pribehnú a o chvíľu už sa zas strácajú medzi hračkami. Celá škôlka dýcha rodinnou atmosférou a potvrdzuje motto škôlky: „Každá škola má byť ako ohnivko v reťazi, v ktorej sa jeden článok spája s druhým, a tak vytvorí súvislosť celku.“ (J. A. Komenský). Táto škôlka je pevné ohnivko nielen medzi rodinou a ozajstným životom, ale aj pevné a bezpečné miestečko v živote každého dieťaťa, ktoré ju má za „svoju“.
S radosťou rozdávajú radosť
„V čom sme jedineční?“ zopakuje otázku riaditeľka Ľubica Lakotová a takmer bez rozmýšľania dodáva: „Máme ako jediná škôlka v meste svoju www stránku, ktorú pravidelne aktualizujeme, tri – štyrikrát do roka vydávame časopis Škôlkárik, tretí rok funguje opatrovateľská služba pre deti, ktoré rodičia potrebujú nechať v škôlke aj po pracovnom čase a uvažujeme túto službu rozšíriť. V júni robíme pre nové deti a ich rodičov rodinné stretnutia, aby videli, ako to u nás funguje. Deťúrence majú prístup všade a sú skutočne zvedavé. A potom organizujeme aj adaptačný pobyt pre matky, prípadne pre oteckov s deťmi v miestnosti nazvanej Slniečko, kde sa môžu hrať, zvykať si na škôlku, ale ak chcú, samozrejme, môžu sa zapojiť do aktivít škôlkarských detí.“ K rozhovoru sa pridáva aj zástupkyňa riaditeľky Dagmar Bestvinová: „Dvadsiateho februára budeme mať Deň otvorených dverí, kde rodičia nielen uvidia, ako sa ich deti správajú v kolektíve, ako reagujú na iné deti, ale do aktivít sa môžu aj sami zapojiť. A veru máme takých rodičov, ktorí dokážu ostatných nabudiť, pomôžu alebo navrhnú nové činnosti. Sú úžasní. My im zas ponúkame prednášky na témy, ktoré súvisia s výchovou detí, sprístupňujeme im odbornú literatúru.“ V materskej škole popoludní deti rady ostávajú pracovať v krúžkoch, ktoré vedú pani učiteľky. Každá je totiž odborníčkou v nejakej oblasti, a tak pod profesionálnym vedením svojej známej učiteľky sa deti hravo učia po anglicky, pracujú v tvorivých dielňach výtvarnej a pracovnej výchovy, alebo podľa individuálneho záujmu sa môžu hrať na počítači hry zamerané na logické myslenie. Navštevujú saunu, telocvičňu, klzisko, robia prvé krôčky na lyžiach na umelom kopci v areáli škôlky, na veľký kopec idú často s deťmi aj rodičia a spolu lyžujú.
Hravá abeceda inšpirácií
Úžasní nie sú len rodičia, úžasné sú aj učiteľky a tety z prevádzky. Riaditeľka tvrdí, že škôlka má šťastie na dobrých ľudí, na ľudí s veľkým srdcom na dlani a s chuťou vymýšľať pre škôlkarikov vždy nové a pekné veci. „Niekedy si povieme, že prekvapíme naše deťúrence, ja poviem a, moja zástupkyňa be a celú abecedu zrealizujú naše dievčatá,“ hovorí o inšpirácii Ľ. Lakotová a pod dievčatami myslí svoje učiteľky. „Tak sme vymysleli Indiánsky deň – už ráno sme deti čakali v kostýmoch s indiánskym pozdravom pred škôlkou. Aj deti prichádzali do škôlky s čelenkami na hlavách a o chvíľu sa sídliskom niesol jeden indiánsky pozdrav za druhým. V triedach stáli vigvamy, fajčili sme symbolicky fajku mieru a popoludní nás čakala jazda na naozajstnom koni. A takéto tématické dni boli rôzne – Grónsko, Snehuliaci...“ V čase nášho rozhovoru jedna učiteľka už pripravovala veľké rozprávkové bytosti z kartónu na nasledujúci deň pre deti. Ďalšie prekvapko.
Občasník Škôlkárik
Slniečkovo-žlté prvé číslo škôlkarskeho občasníka na prvej stránke prináša informácie pre rodičov a každá ďalšia stránka hovorí o aktivitách jednotlivých tried. Kuriatkova trieda predstavuje v kresbičkách svoj pohybový program a každá postavička nesie meno jedného dieťaťa z tejto triedy. Lienkova trieda si vymyslela rozprávočku, ale nezabúda ani na zdravý chrbát a učí sa správnym návykom pri pohyboch. Ježkovci majú v programe regionálnu výchovu, ale hravo zvládli aj výzdobu medovníčkov a milujú divadielko, kde sa môžu poprezliekať za rozprávkové postavičky. Veveričkova trieda podáva veveričkové spravodajstvo a nezabudla ani na Perličky z veveričkinej kapsičky: „Ja už idem kapriť,“ povedal Andrejko, keď chcel kypriť pôdu kvietkom. „Naša Bodka sa bojila petadry,“ vyperlila Donka. Motýlikova trieda poznáva a chráni prírodu a učí sa ochraňovať životné prostredie. Včielkova trieda poznáva tvorbu Márie Rázusovej – Martákovej a regionálne ľudové zvyky. A ako správny občasník ponúka Škôlkárik aj kontakt: ms4.aprila@szm.sk, alebo možnosť získať všetky potrebné i zaujímavé informácie o škôlke plnej radosti na stránke www.ms4.aprila.szm.sk.