Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Príbeh prastarej krajiny

Pohľad Liptáčky, ktorá sa zatúlala na anglický vidiek

Kde bolo, tam bolo..., bola raz jedna krajina. Tá krajina sa rozprestierala na ostrovoch na severozápad od Francúzska, dobývali ju Vikingovia a Rimania, na jej poliach hrdlačili Anglosasi, panovali jej dobrí i zlí králi, žili v nej takí i onakí ľudia. Dnes je to krajina, v ktorej sa stretávajú všetky národnosti sveta, farby pleti a vierovyznania. Ľudia prichádzaju za prácou, vzdelaním či skúsenosťami. Ja som bola jedným z nich.

Anglický konzervativizmus

Múdra kniha hovorí: konzervativizmus je neschopnosť alebo nevôľa akceptovať zmeny. A čistokrvní Angličania takí sú. Ozlomkrky bránia výstavbe novej mestskej časti, nedopustia na chalúpku, aj keď sa už nakláňa na jednu stranu, ponechajú starý dub, hoci je už napoly vyschnutý.
Niekedy sa stane, že sa znenazdajky ocitnem pár desaťročí dozadu. Starší manželia si s úsmevom frčia vedľa nás na diaľnici na starom Morris Minor, oproti sa rúti hipisácky Volgswagen camper, v diaľke zapíska parný vlak a oblohu križujú dvojplošníky z leteckého múzea v Duxforde. Ak chcete zablúdiť ešte hlbšie do minulosti, stačí nahliadnuť do niektorého z kaštieľov či hradov a ponoriť sa do osudov ich majiteľov, spoznať ich bežný život. Nazrime do jedného z nich, ktorý stojí v pastvinách za dedinkou Long Melford. Kráčame k nemu míľu dlhou alejou starých stromov cez pastviny plné huňatých oviec. Do kaštieľa opäť zavítala rodina Johna Cloptona z dynastie Tudorov, ktorých príchod signalizuje zvuk stredovekých píšťaliek a rohov. Je šestnáste storočie, kedy všetci páni búrlivo diskutujú o reforme náboženstva a ako to ovplyvní ich osudy. V kaštieli je živo, z kuchyne sa šíri vôňa pečeného mäsa a koláčov pre panský stôl. Kuchári dostanú len svoju kašu, či zeleninový vývar. V ďalšej miestnosti sa múti maslo, vyrába syr, každá troška sa využije, nič sa nevyhodí. Veľa žien pradie ovčiu vlnu a farbí v cibuľovom odvare. Hlavne vlna pomohla rodine Cloptona aj celej dedine zbohatnúť. Na dvore sa kuje, zbíja, robota len zriedka utíchne. Je jún, ovce čoskoro stratia svoje kabáty, v poliach sa chystá seno. Nenájde sa nik, kto by mal voľné ruky, ani deti. Tie sa musia učiť remeslu, hoci občas odbehnú, aby sa zahrali a zabudli na povinnosti... Takto vyzerá každoročná demonštrácia tradičného života na panstve Kentwell.
O niektoré kaštiele a parky sa stará organizácia National Trust. Tieto kupuje od majiteľov, ktorí si nemôžu dovoliť platiť vysokú daň z dedičstva. Väčšinou však zostávajú žiť v časti kaštieľa, pričom zvyšok je zreštaurovaný a prerobený na múzeum, ktoré dokumentuje históriu rodu, približuje osudy ich členov a umenie vtedajšej doby. V našej dedine je takýmto kaštieľom Melford Hall, v ktorom žije Sir Richard Hyde-Parker so svojou rodinou. Veľká časť domu, záhrad a pastvín je prístupná pre návštevníkov a dobrovoľníci, ktorí tu pracujú, vám potichu pošepkajú najskrytejšie tajomstvá z jeho histórie.

Zelené monumenty

Vari neexistuje charakteristickejšia črta pre anglickú krajinu, ako sú živé ploty. Sú jednoducho všade. Odhaduje sa, že celkovo merajú vyše 800 tisíc kilometrov. Gerald Durrell raz napísal, že stačí odmerať tridsať krokov dlhý úsek tradičného živého plota a spočítať v ňom druhy drevín. Ich množstvo by sa malo približne rovnať počtu storočí. Zdá sa to neuveriteľné, ale tento fakt sa zakladá na podrobnom starostlivom výskume. Pri zakladaní živého plota totiž roľník použije jeden, najviac dva druhy drevín. Po rokoch sa v plote uchytia i ďalšie semená zanesené v truse vtákov alebo zahrabané hlodavcami, ktoré na ne nakoniec zabudli. A tak niektoré z týchto plotov ohraničujú pastviny a polia viac ako tisíc rokov. Stredovekí ľudia k nim prechovávali hlbokú úctu, lebo verili, že v nich žijú škriatkovia, elfi a iné čarovné bytosti a spájali s nimi množstvo svojich tradícií a povier.
V nedávnej minulosti boli živé ploty prekážkou pre poľnohospodárov, a preto sa časť týchto prastarých zelených monumentov rozbagrovala. Dnes sa však trend mení, a kam sa pozriem, vidím zakladanie nových, ktoré sa čoskoro stanú ďalším domovom pre spevavce, ježkov, lasičky a mnohé iné živočíchy, ktoré sa starajú o rovnováhu v krajine a sú nenápadnými pomocníkmi pre roľníka.

Výlet na bicykli

Poďme spolu na výlet! Po úzkych kľukatých cestičkách, cez dedinky, cez polia a lesy, môžeme sa naplno nadýchať vidieckej krajiny a takmer úplne zabudnúť na autá. Občas poriadne zaberieme do pedálov, ale námaha nás ocení rozprávkovým výhľadom. A už si to svištíme z kopca do prvej dediny. Pozor, kačky, z cesty! Pritlač na brzdy, ked sa ženieš cez brod v dedinke Kersey! Neskočíme k miestnemu hrnčiarovi, čo má nové? Vždy nás milo privíta a zaujímavo rozpráva o svojom umení. Ako každý z hrnčiarskych umelcov, aj on má svoj typický štýl tvorby. Ďalšie prudké stúpanie a na obzore sa týči hranatá veža kostola v  Lavenhame. Nad vchodom má hlavu draka, v ktorej hniezdia lastovičky. Nedáme si prestávku v lese Bradfield? Hneď pri vstupe do lesa pod prístreškom z rákosia sa čosi deje. Ľudia pletú košíky. Je to jeden z nedeľňajších workshopov, kde sa záujemcovia môžu naučiť tradičným ľudovým remeslám. Vydávame sa hlbšie do lesa. Hoci je to les, v ktorom sa hospodári, vôbec to tak nevyzerá. Robí sa to šetrným spôsobom, aby sa les mohol sám obnoviť. Zostali by sme aj dlhšie, ale pred nami je ešte náročná cesta domov.

Možnosť výberu

Pozývam vás na nákup. V supermarkete na nás však odvšadiaľ zazerá globalizácia: jablká z Nového Zélandu, paradajky zo Španielska. Ľudia sa pýtajú: „A u nás nerastú?“. Rastú. Ak si chce zákazník vybrať, môže si. Treba len odbočiť podľa značky Farm Shop a po trochu hrboľatej ceste zamieriť k stanu uprostred ovocného sadu, kde usmievavá mladá farmárka predáva ovocie a zeleninu tradičných odrôd, džemy, med, ovocné nápoje, domáce pivo, víno, cestoviny, koláče, zmrzlinu a kopu ďalších dobrôt. Ak si trúfate ponaťahovať stuhnuté údy a potešiť sa z vône záhrad a sadov, stačí jej povedať, že si chcete ovocie: “Pick your own“ (natrhať sami). Môžete si vybrať len tie najkrajšie, najčervenšie jabĺčka, najšťavnatejšie hrušky, najvoňavejšie maliny... a zaplatíte menej, keďže ste sa toľko snažili. Na okolitých farmách kúpite miestne vyrobené syry, mäso a ďalšie nevyhnutnosti, väčšinou produkty Free range (z voľne pasúcich sa zvierat).
Ak však neodoláte africkej káve alebo oceňujete kvalitný indický čaj, celkom lokálne sa žiť nedá. Aj tu ale existuje možnosť výberu. Moje obľúbené kakao označené Fair trade a Organic na obale vysvetľuje: „Toto organické kakao je vyrobené z najlepších kakaových zŕn, ktoré vyrástli v tieni stromov dažďového pralesa. Kupujeme ho priamo od miestnych farmárov a platíme im viac, ako by dostali za obyčajné konvenčné kakao... Zloženie: 100-percentný organický kakaový prášok (certifikovaný podľa medzinárodných štandardov Fairtrade).“
Inteligentným ľudom čoraz viac záleží na zdraví, budúcnosti svojich detí a ľudí tretieho sveta. Siahnu po výrobkoch bez chemikálií, a hoci zaplatia o trochu viac, podporia, aby aj ľudia ťažko pracujúci na poliach boli spravodlivo odmenení.

Dobrý pocit

Jeden zaujímavý dôvod, prečo sa tu v kroví nepovaľuje toľko odpadu ako u nás, sú obchody neziskových organizácií. Pracujú v nich obdivuhodní ľudia, dobrovoľníci, ktorých stovky hodín strávených ťažkou prácou odmení dobrý pocit, že pomohli zachrániť ľudí či zvieratá. Vďačne vám poďakujú, keď im prinesiete staré knihy, oblečenie čo už vyšlo z módy, alebo iné nepotrebné haraburdy, ktoré by sa možno zišli niekomu inému a nemusia skončiť na skládke. Sú predávané za veľmi nízku cenu a vyzbierané peniaze sa venujú na pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách, na prevádzkovanie zvieracieho útulku a ďalšie dôležité veci. Ak chcete v takom obchode pomôcť, veľmi radi vás privítajú. Väčšinou v nich robia starší ľudia, ktorí chcú viesť aktívny život, nájsť si priateľov a urobiť dobrú vec pre nás všetkých. Mali by sme im byť za to vďační.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 2. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 3. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 1. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 2. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 3. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 6. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 417
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 9 999
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 821
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 428
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 782
 6. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 2 657
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 190
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 767

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 2. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 3. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 4. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 5. Daniel Jankech: Ako som prežil detstvo a mladosť bez ruského plynu.
 6. Soňa Bulbeck: Dopadne Slovensko podobne ako Libanon?
 7. Jaroslav Polaček: Robíme to čestne. Budeme v tom pokračovať
 8. Štefan Vidlár: Premyslený politický ťah?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 718
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 121
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 277
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 114
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 093
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 655
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 481
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 256
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obce ružomberského okresu trápia najmä preťažené cesty.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v ružomberských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia?


24. sep
Viacero liptovských obcí čaká zmena, budú si voliť nového starostu alebo starostku.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Do vozidlového parku mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku zaradili desať nových nízkopodlažných autobusov.


TASR 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédia sa stala v sobotu večer v okrese Zlaté Moravce.


14 h

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


24. sep

Nad predbežnými výsledkami výskumu obyvatelia mávli rukou. Ich skúsenosti hovoria niečo iné.


23. sep

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Karel Hirman vs. nejaký Smerák - v nedeľu v komerčnej televízií .
 2. Dana Janebová: Svetlo pre teba
 3. Anna Miľanová: Cesta vlakom... 2022
 4. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 5. Daniel Jankech: Ako som prežil detstvo a mladosť bez ruského plynu.
 6. Soňa Bulbeck: Dopadne Slovensko podobne ako Libanon?
 7. Jaroslav Polaček: Robíme to čestne. Budeme v tom pokračovať
 8. Štefan Vidlár: Premyslený politický ťah?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 718
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 121
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 277
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 114
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 093
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 655
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 481
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 256
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu