Bratislava/Liptovský Mikuláš - Prezidentský palác v Bratislave sa za účasti prezidenta Ivana Gašparovička a prvej dámy zaplnil minulý utorok atmosférou Liptova. Postarali sa o ňu nielen hudobníci Základnej umeleckej školy Art Colegium Nicolaus pod vedením Ľubomíra Rašiho, ale predovšetkým vďaka dielam umelcov, ktoré vznikli počas dvojtýždňového pobytu štrnástich maliarov a sochárov na Medzinárodnom sympóziu Plenér 2005.
V poradí šiesty Plenér sa konal v Apartmánoch pri kostole v Bodiciach koncom minuloročného leta. Zúčastnili sa ho umelci z Talianska - sochár Giuseppe Strano Spitu a maliarka, sochárka Damiana Degaudenzi, zo Španielska - maliar Paco Ariza, z Fínska - grafička Pirjo Heino, z Francúzska - grafika a maľba André Goezu, z Belgicka - maliarka a grafička Margot Klingenberg, z Rakúska - maliarka, grafička Dietline Baldauf. Na sympózium už tradične pozývajú poľských umelcov - prorektora Akadémie výtvarných umení, maliara Jaceka Dyrzynskiho a maliara, predsedu akreditačnej komisie Rafaela Strenta. Slovensko zastúpili maliar a grafik Igor Rumanský, maliarka a grafička Veruna Melčáková-Juneková, maliar a sochár Pavol Petráš st. a ml., maliar a sochár Alojz Petráš, ktorí sa zúčastnili aj otvorenia výstavy.
Kolekciu sympoziálnych malieb od vzniku myšlienky v roku 1977 podnes tvorí päťdesiat diel, pod ktoré sa autorsky podpísali umelci z Rumunska, Moldavska, Ruska, Ukrajiny, Poľska, USA, Českej republiky, Indie, Cypru, Kanady, Holandska.
Posledný ročník bol aj poctou k tvorbe predčasne zosnulého maliara Zola Palugyaya, ktorý sa narodil a pôsobil v lokalite Bodíc a ktorý svojím významom a výtvarným potenciálom tvorí dnes trvalú a nedeliteľnú súčasť slovenskej výtvarnej kultúry.
Plenéru sa zúčastnila aj Paula Goezu z Francúzska, pracovníčka UNESCO pre svetové kultúrne dedičstvo, ktorá okrem iného iniciovala návštevu Vlkolínca, zapísaného v zozname svetového kultúrnho dedičstva.
Medzinárodné sympóziá maliarov a sochárov, ktoré sa udomácnili na pohostinnej liptovskej pôde, prinášajú so sebou stretnutia s umením rôznych národov, národností, stretnutia mentalít, generačných skupín, výtvarných škôl a tradícií. Umelcom sa vďaka ich bezhraničnej fantázii ponúka na stretnutiach tohto druhu jedinečná možnosť konfrontácie svojich možností i získania nových skúseností. Zblížili sa aj vzájomnou pomocou v procese samotnej tvorby, na výletoch za pamiatkami regiónu i odkrývaním svojho vnútra pri večerných prezentáciách vlastnej umeleckej tvorby. Výsledky ich tvorby si teraz môžu návštevníci pozrieť v Prezidentskom paláci v Bratislave. Výstavu, ktorú uviedla Zora Petrášová–Margová, potrvá do konca februára.
Autor: Zora Petrášová-Margová