Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Aj vďaka Jessy žijeme naplno

Tanečný súbor Jessy Vavrišovo netreba väčšine našich čitateľov osobitne predstavovať. Pôvodne malý dedinský klub sa za jedenásť rokov svojej existencie rozrástol na vyše sto členov a dnes patrí, vďaka svojim umiestneniam na domácich aj medzinárodných súťažiach, k najúspešnejším tanečným súborom nielen v Liptove, ale aj na celom Slovensku. Ivane Slanej a Alenke Majeríkovej, ktoré stáli spolu s Ľubicou Chlebovou pri zrode klubu a po celú dobu existencie Jessy sú jednými z jeho vedúcich osobností, sme položili niekoľko otázok.

Spomínate si, ako vlastne vznikla myšlienka založiť tento unikátny súbor a ako vyzerali jeho začiatky?
I. S.: Už pred založením Jessy som viedla vlastnú tanečnú skupinu, ktorá sa volala Jessika a fungovala v rokoch 1984 – 1994 v Dome kultúry a Dome armády v Liptovskom Mikuláši. Jessika sa rozpadla potom, ako sme sa s rodinou presťahovali do Vavrišova a dochádzanie za tréningami do Mikuláša sa stalo príliš náročné. Vo Vavrišove som sa zoznámila s Alenkou Majeríkovou a Ľubkou Chlebovou, ktoré si tu stavali rodinné domy približne v tom istom období ako my s manželom. Spriatelili sme sa, zistili sme, že máme veľmi podobné záujmy, a tak nám napadlo, že založíme tanečný krúžok. To bolo v septembri 1994. Začínali sme s 13 deťmi, trénovali sme 2-krát do týždna, priestor na tréningy nám bezplatne poskytol Obecný úrad vo Vavrišove. Hneď s prvou choreografiou “Indiánske rituály”sme v marci 1995 získali tilul Majstra Slovenska. Tento tanec sme vymýšľali a nacvičovali všetky tri spoločne, bola to perfektná tímová práca a jeho úspech bol pre nás veľkým povzbudením. Dnes je už situácia iná. Máme vyše 100 členov a každá z nás pracuje s inou vekovou kategóriou. Ľubka má na starosti detičky v prípravke, tie sú úplne najzlatšie, Alenka vedie deti do 12 rokov a ja sa venujem juniorkám a hlavnej vekovej kategórii a to sú dievčatá nad 15 rokov. Neskôr sme si medzi seba zavolali Evku Karlíkovú (Ohraďanovú), ktorá v roku 2002 založila Súkromnú základnú umeleckú školu v Liptovskom Hrádku.

Pripravovať taký veľký počet mladých tanečníkov na súťaže a vystúpenia, zabezpečovať kostýmy, dopravu, to určite nie je finančne jednoduchá záležitosť. Ako sa vám darí zvládať chod súboru po tejto stránke?
A. M.: Áno, je to dosť náročné. Snažíme sa oslovovať sponzorov, rok čo rok sú to obyčajne tie subjekty. Deti si platia členské poplatky a prispievajú tiež na účasť v súťažiach, takže časť výdavkov je krytá aj touto cestou.
I. S.: Čo sa týka kostýmov, obyčajne vysvetlím svoju predstavu našim kostymérkam Ľubke Uličnej a Janke Brezinovej, najnovšie spolupracujeme aj so Silviou Pilárikovou. Ony mi model nakreslia, ušijú prototyp a po doladení detailov sa podľa neho ušijú ostatné kostýmy. So samotným šitím nám pomáhajú aj zručnejšie mamy našich detí. Taktiež doprava, to je veľmi drahá záležitosť, veď do zahraničia ideme aj dva až trikrát do roka. Ale zatiaľ sa nám darí. Verím, že sponzori budú stáť pri nás aj naďalej, lebo si myslím, že sa im páčime.

Vystúpenia Jessy sú vždy zážitkom a pastvou pre oči nielen pre rodičov mladých tanečníkov, ale aj pre nestranného diváka. Kde beriete inšpirácie pre svoje očarujúce choreografie?
I. S.: Najskôr hľadám vhodnú hudbu. Keď počujem hudbu, ktorá ma zaujme a páči sa mi, okamžite začnem v mysli tvoriť. Už ju nevnímam ako melódiu, ale len ako pozadie choreografie rodiacej sa v mojej hlave. Mňa osobne inšpiruje doslova všetko. Som dosť citovo založený človek, takže moje choreografie sú orientované skôr na emotívne prežívanie a prírodu.
A. M.: Niekedy sú pre nás inšpiráciou samotné deti. Tým, že niečo vymýšľajú počas voľných improvizácií, človek zrazu dostane nápad, ako by mohol tanec vyzerať.

Choreografie tvoríte takpovediac “za pochodu” alebo ich pripravujete v pokojnom prostredí doma?
I. S.: Samozrejme, za pochodu. Hudbu počúvam na tréningu, snažím sa vymyslieť tanečný prvok a jednotlivé ich kombinácie vznikajú potom už priamo pri práci s deťmi. Niekedy deti naznačia pohyb, ktorý ma zaujme a ja si poviem, áno, to je dobré a použijem to.
A. M.: Doma sa choreografia veľmi pripravovať nedá. Občas si človek niečo naplánuje, aby to šlo určitým smerom a nakoniec, keď stoja deti na ploche, vyvinie sa to celé úplne inak.

Rodičia hlavne mladších detí sú vďační za to, že ich potomkom vytvárate priestor na rozvíjanie pohybového nadania a na zmysluplné trávenie voľného času. Deti sú spokojné, prácu v Jessy si jednoznačne pochvaľujú. Ako sa vám darí udržiavať ich stále nadšenie pre tanec?
A. M.: Myslím si, že je to predovšetkým preto, lebo absolvujeme množstvo vystúpení a súťaží, deti sa dostanú do zahraničia, spoznávajú nových tanečníkov. Keď deti vidia výkony iných súborov, hlavne na medzinárodných podujatiach, chcú sa im vyrovnať a to ich ženie dopredu a motivuje, aby sa stále zdokonaľovali.
I. S.: Dobrý pedagóg musí vedieť deti zaujať, musí vedieť prestať v momente, keď sú unavené a ich pozornosť upadá. Najťažšie je to pri nácviku klasiky, lebo tá je pre ne málo zaujímavá, ba povedala by som, až nudná. Vtedy sa im snažíme vysvetliť, aké dôležité je zvládnuť aj tažšie a nezaujímavé techniky, aby bol tanec krásny a čistý.

Pani Majeríková, v súbore tancovali aj vaše dve dcéry Eva a Mária. Hovorili vám niekedy do vašej práce v Jessy?
A. M.: Eva už netancuje asi tri roky. Mia je stále aktívnou členkou súboru, aj keď v súčasnosti študuje tanečný odbor na VŠMU v Bratislave. Kým boli dcéry mladšie, do práce mi veľmi nehovorili. Dnes Mia, keď je doma a má čas, veľmi rada príde na tréning, kde sa snaží odovzdávať svoje vedomosti a skúsenosti mladším dievčatám. Tie ju majú rady a ochotne s ňou spolupracujú. Okrem toho si tvorí choreografie pre svoje vlastné vystúpenia a občas jej dám priestor, aby vytvorila aj nejaké choreografie s deťmi.

Z desiatok súťaží na domácej a zahraničnej tanečnej scéne si súbor Jessy priniesol uznanie a celý rad ocenení. Je medzi nimi také, ktoré je pre vás z nejakého dôvodu výnimočne vzácne?
A. M.: Všetky ocenenia sú pre nás vzácne, hlavne tie zo zahraničných podujatí. Veľkým úspechom je už aj to, keď sa deti v medzinárodnej konkurencii dostanú do finále. Osobne si najviac cením medailu za 3. miesto s formáciou Maliari, ktorú sme si vytancovali v roku 2002 na MS v Nemecku.
I. S.: Ja mám tiež radosť z každého umiestnenia. Ale za svoje doteraz najvydarenejšie dielo považujem choreografiu Matky, s ktorou sa juniorky umiestnili v roku 2004 na 3. mieste na ME v Maďarsku a neskôr s ňou získali aj striebornú medailu na Svetovom pohári v Nemecku.

Môžete nám prezradiť, na aké súťažné podujatie sa pripravujete v tomto období?
I. S.: 8. apríla nás čakajú Majstrovstvá SR v Šali, kde budeme bojovať s formáciou Who is it? v hlavnej vekovej kategórii, teda s dievčatami nad 15 rokov. Práve dnes som prvý raz videla kostým k tejto choreografii a musím povedať, že sa mi veľmi páčil. Celkove som s choreografiou spokojná. Myslím, že sa mi podarila, takže sa už teším na súťaž. Uvidíme, ako to dopadne.
A. M.: O mesiac neskôr, 5. -7. mája, sa stretnú všetky ostané vekové kategórie u nás na veľkom podujatí v Liptovskom Hrádku. Tu budeme s ostatnými klubmi bojovať o tiluly a nominácie na ME, ktoré sa uskutočnia v septembri v maďarskom Dunajuvarosi a na MS, ktoré prebehnú v novembri v nemeckom meste Riesa.

Obe ste zamestnané ženy, matky, manželky. Takmer dennodenne vediete tréningy, pravidelne sa so súborom zúčastňujete tanečných súťaží, niektoré dokonca samy poriadate, tvoríte choreografie, s Jessy prijímate pozvania na rôzne spoločenské podujatia. Ostáva vám pri tom všetkom čas aj na seba a nejaké iné záujmy okrem tanca?
A. M.: Iné záujmy? My sme s tým tancom tak úzko späté, že na iné záujmy naozaj nemáme čas. Ja zájdem občas do fitness centra, niekedy plávať, ale to sú skôr relaxačné záležitosti.
I. S.: Času naozaj nie je nazvyš. Ja osobne sa nezastavím, mám veľký dom, záhradu, psa. Syn je už viac-menej samostatný, ale treba sa mu venovať. Každú voľnú chvíľu využívam na šport, lyžovanie, chodím do hôr. Som typ človeka, čo nedokáže nečinne hlivieť. Ja si vôbec neviem svoj život bez Jessy, bez tréningov, bez tanca predstaviť. Nie je to síce život jednoduchý, ale aspoň nie je nudný. Človek musí stále na sebe pracovať, vymýšĺať nové veci, nacvičovať s deťmi. Pred súťažou máme nervy, či sa vystúpenie podarí, ako to celé dopadne, ale potom, keď príde úspech a my vidíme, ako sa deti radujú, aké sú šťastné, je to nádherný pocit. Život nám síce uteká veľmi rýchlo, ale cítime, že má zmysel, a že aj vďaka Jessy žijeme naplno.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 45 996
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 208
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 616
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 366
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 833
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 958
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 485
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 301
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 060
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 6 507
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Kapitán vo Sv. Kríži v bielo-červenom.

Desať bodov na konte a desiate miesto v tabuľke po jeseni patrí futbalistom zo Svätého Kríža.

21 h
Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

24 h

Vypočujte/pozrite si dynamický prehľad domácich aj zahraničných športových aktualít doplnený o exkluzívne informácie z regionálneho športu.

7. máj
Drevo z lesa ťahal muž na popruhu.

Zbližovaciu linku v doline stavali ešte v roku 2019.

7. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

20 h

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

7. máj

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

23 h

Jedným z benefitov je práca v jednozmennej prevádzke. V automotive krajine je to podľa riaditeľa možné pokladať za malý zázrak.

23 h

Už ste čítali?