Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Aj vďaka Jessy žijeme naplno

Tanečný súbor Jessy Vavrišovo netreba väčšine našich čitateľov osobitne predstavovať. Pôvodne malý dedinský klub sa za jedenásť rokov svojej existencie rozrástol na vyše sto členov a dnes patrí, vďaka svojim umiestneniam na domácich aj medzinárodných súťažiach, k najúspešnejším tanečným súborom nielen v Liptove, ale aj na celom Slovensku. Ivane Slanej a Alenke Majeríkovej, ktoré stáli spolu s Ľubicou Chlebovou pri zrode klubu a po celú dobu existencie Jessy sú jednými z jeho vedúcich osobností, sme položili niekoľko otázok.

Spomínate si, ako vlastne vznikla myšlienka založiť tento unikátny súbor a ako vyzerali jeho začiatky?
I. S.: Už pred založením Jessy som viedla vlastnú tanečnú skupinu, ktorá sa volala Jessika a fungovala v rokoch 1984 – 1994 v Dome kultúry a Dome armády v Liptovskom Mikuláši. Jessika sa rozpadla potom, ako sme sa s rodinou presťahovali do Vavrišova a dochádzanie za tréningami do Mikuláša sa stalo príliš náročné. Vo Vavrišove som sa zoznámila s Alenkou Majeríkovou a Ľubkou Chlebovou, ktoré si tu stavali rodinné domy približne v tom istom období ako my s manželom. Spriatelili sme sa, zistili sme, že máme veľmi podobné záujmy, a tak nám napadlo, že založíme tanečný krúžok. To bolo v septembri 1994. Začínali sme s 13 deťmi, trénovali sme 2-krát do týždna, priestor na tréningy nám bezplatne poskytol Obecný úrad vo Vavrišove. Hneď s prvou choreografiou “Indiánske rituály”sme v marci 1995 získali tilul Majstra Slovenska. Tento tanec sme vymýšľali a nacvičovali všetky tri spoločne, bola to perfektná tímová práca a jeho úspech bol pre nás veľkým povzbudením. Dnes je už situácia iná. Máme vyše 100 členov a každá z nás pracuje s inou vekovou kategóriou. Ľubka má na starosti detičky v prípravke, tie sú úplne najzlatšie, Alenka vedie deti do 12 rokov a ja sa venujem juniorkám a hlavnej vekovej kategórii a to sú dievčatá nad 15 rokov. Neskôr sme si medzi seba zavolali Evku Karlíkovú (Ohraďanovú), ktorá v roku 2002 založila Súkromnú základnú umeleckú školu v Liptovskom Hrádku.

Pripravovať taký veľký počet mladých tanečníkov na súťaže a vystúpenia, zabezpečovať kostýmy, dopravu, to určite nie je finančne jednoduchá záležitosť. Ako sa vám darí zvládať chod súboru po tejto stránke?
A. M.: Áno, je to dosť náročné. Snažíme sa oslovovať sponzorov, rok čo rok sú to obyčajne tie subjekty. Deti si platia členské poplatky a prispievajú tiež na účasť v súťažiach, takže časť výdavkov je krytá aj touto cestou.
I. S.: Čo sa týka kostýmov, obyčajne vysvetlím svoju predstavu našim kostymérkam Ľubke Uličnej a Janke Brezinovej, najnovšie spolupracujeme aj so Silviou Pilárikovou. Ony mi model nakreslia, ušijú prototyp a po doladení detailov sa podľa neho ušijú ostatné kostýmy. So samotným šitím nám pomáhajú aj zručnejšie mamy našich detí. Taktiež doprava, to je veľmi drahá záležitosť, veď do zahraničia ideme aj dva až trikrát do roka. Ale zatiaľ sa nám darí. Verím, že sponzori budú stáť pri nás aj naďalej, lebo si myslím, že sa im páčime.

Vystúpenia Jessy sú vždy zážitkom a pastvou pre oči nielen pre rodičov mladých tanečníkov, ale aj pre nestranného diváka. Kde beriete inšpirácie pre svoje očarujúce choreografie?
I. S.: Najskôr hľadám vhodnú hudbu. Keď počujem hudbu, ktorá ma zaujme a páči sa mi, okamžite začnem v mysli tvoriť. Už ju nevnímam ako melódiu, ale len ako pozadie choreografie rodiacej sa v mojej hlave. Mňa osobne inšpiruje doslova všetko. Som dosť citovo založený človek, takže moje choreografie sú orientované skôr na emotívne prežívanie a prírodu.
A. M.: Niekedy sú pre nás inšpiráciou samotné deti. Tým, že niečo vymýšľajú počas voľných improvizácií, človek zrazu dostane nápad, ako by mohol tanec vyzerať.

Choreografie tvoríte takpovediac “za pochodu” alebo ich pripravujete v pokojnom prostredí doma?
I. S.: Samozrejme, za pochodu. Hudbu počúvam na tréningu, snažím sa vymyslieť tanečný prvok a jednotlivé ich kombinácie vznikajú potom už priamo pri práci s deťmi. Niekedy deti naznačia pohyb, ktorý ma zaujme a ja si poviem, áno, to je dobré a použijem to.
A. M.: Doma sa choreografia veľmi pripravovať nedá. Občas si človek niečo naplánuje, aby to šlo určitým smerom a nakoniec, keď stoja deti na ploche, vyvinie sa to celé úplne inak.

Rodičia hlavne mladších detí sú vďační za to, že ich potomkom vytvárate priestor na rozvíjanie pohybového nadania a na zmysluplné trávenie voľného času. Deti sú spokojné, prácu v Jessy si jednoznačne pochvaľujú. Ako sa vám darí udržiavať ich stále nadšenie pre tanec?
A. M.: Myslím si, že je to predovšetkým preto, lebo absolvujeme množstvo vystúpení a súťaží, deti sa dostanú do zahraničia, spoznávajú nových tanečníkov. Keď deti vidia výkony iných súborov, hlavne na medzinárodných podujatiach, chcú sa im vyrovnať a to ich ženie dopredu a motivuje, aby sa stále zdokonaľovali.
I. S.: Dobrý pedagóg musí vedieť deti zaujať, musí vedieť prestať v momente, keď sú unavené a ich pozornosť upadá. Najťažšie je to pri nácviku klasiky, lebo tá je pre ne málo zaujímavá, ba povedala by som, až nudná. Vtedy sa im snažíme vysvetliť, aké dôležité je zvládnuť aj tažšie a nezaujímavé techniky, aby bol tanec krásny a čistý.

Pani Majeríková, v súbore tancovali aj vaše dve dcéry Eva a Mária. Hovorili vám niekedy do vašej práce v Jessy?
A. M.: Eva už netancuje asi tri roky. Mia je stále aktívnou členkou súboru, aj keď v súčasnosti študuje tanečný odbor na VŠMU v Bratislave. Kým boli dcéry mladšie, do práce mi veľmi nehovorili. Dnes Mia, keď je doma a má čas, veľmi rada príde na tréning, kde sa snaží odovzdávať svoje vedomosti a skúsenosti mladším dievčatám. Tie ju majú rady a ochotne s ňou spolupracujú. Okrem toho si tvorí choreografie pre svoje vlastné vystúpenia a občas jej dám priestor, aby vytvorila aj nejaké choreografie s deťmi.

Z desiatok súťaží na domácej a zahraničnej tanečnej scéne si súbor Jessy priniesol uznanie a celý rad ocenení. Je medzi nimi také, ktoré je pre vás z nejakého dôvodu výnimočne vzácne?
A. M.: Všetky ocenenia sú pre nás vzácne, hlavne tie zo zahraničných podujatí. Veľkým úspechom je už aj to, keď sa deti v medzinárodnej konkurencii dostanú do finále. Osobne si najviac cením medailu za 3. miesto s formáciou Maliari, ktorú sme si vytancovali v roku 2002 na MS v Nemecku.
I. S.: Ja mám tiež radosť z každého umiestnenia. Ale za svoje doteraz najvydarenejšie dielo považujem choreografiu Matky, s ktorou sa juniorky umiestnili v roku 2004 na 3. mieste na ME v Maďarsku a neskôr s ňou získali aj striebornú medailu na Svetovom pohári v Nemecku.

Môžete nám prezradiť, na aké súťažné podujatie sa pripravujete v tomto období?
I. S.: 8. apríla nás čakajú Majstrovstvá SR v Šali, kde budeme bojovať s formáciou Who is it? v hlavnej vekovej kategórii, teda s dievčatami nad 15 rokov. Práve dnes som prvý raz videla kostým k tejto choreografii a musím povedať, že sa mi veľmi páčil. Celkove som s choreografiou spokojná. Myslím, že sa mi podarila, takže sa už teším na súťaž. Uvidíme, ako to dopadne.
A. M.: O mesiac neskôr, 5. -7. mája, sa stretnú všetky ostané vekové kategórie u nás na veľkom podujatí v Liptovskom Hrádku. Tu budeme s ostatnými klubmi bojovať o tiluly a nominácie na ME, ktoré sa uskutočnia v septembri v maďarskom Dunajuvarosi a na MS, ktoré prebehnú v novembri v nemeckom meste Riesa.

Obe ste zamestnané ženy, matky, manželky. Takmer dennodenne vediete tréningy, pravidelne sa so súborom zúčastňujete tanečných súťaží, niektoré dokonca samy poriadate, tvoríte choreografie, s Jessy prijímate pozvania na rôzne spoločenské podujatia. Ostáva vám pri tom všetkom čas aj na seba a nejaké iné záujmy okrem tanca?
A. M.: Iné záujmy? My sme s tým tancom tak úzko späté, že na iné záujmy naozaj nemáme čas. Ja zájdem občas do fitness centra, niekedy plávať, ale to sú skôr relaxačné záležitosti.
I. S.: Času naozaj nie je nazvyš. Ja osobne sa nezastavím, mám veľký dom, záhradu, psa. Syn je už viac-menej samostatný, ale treba sa mu venovať. Každú voľnú chvíľu využívam na šport, lyžovanie, chodím do hôr. Som typ človeka, čo nedokáže nečinne hlivieť. Ja si vôbec neviem svoj život bez Jessy, bez tréningov, bez tanca predstaviť. Nie je to síce život jednoduchý, ale aspoň nie je nudný. Človek musí stále na sebe pracovať, vymýšĺať nové veci, nacvičovať s deťmi. Pred súťažou máme nervy, či sa vystúpenie podarí, ako to celé dopadne, ale potom, keď príde úspech a my vidíme, ako sa deti radujú, aké sú šťastné, je to nádherný pocit. Život nám síce uteká veľmi rýchlo, ale cítime, že má zmysel, a že aj vďaka Jessy žijeme naplno.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spacák na kozmetiku?
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 3. Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti
 4. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 1. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 11 939
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 764
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 296
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 943
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 620
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 086
 7. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 2 834
 8. ČSOB hľadá zamestnancov: Skvelá kampaň, chystajte životopis! 1 193

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Kam sa hrabe Wiener šniceľ na naše bryndzáky !
 2. Tomáš Bilik: Ako sa mesto (ne) rozvíja ?
 3. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa)
 5. Peter Maroncik: Kúpili sme záhradku
 6. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit
 7. Anna Miľanová: Cestovanie... 2021
 8. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?(2)
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 393
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 397
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 879
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 4 522
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 830
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 358
 7. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 181
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 097
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Na mieste sú informačné tabule, ale aj drevené zábrany. Tie nedávno obnovili.

Výstup na Ďumbier má dve trasy. Letnú a zimnú. Kým letná platí pod Ďumbierom, zimná uzávera sa na ďalších nízkotatranských chodníkoch končí.


6 h
Cvyklo pohár a novinka v jeho seriály - Porubský vrchár

Cvyklo pohár, séria MTB Liptova, má za sebou už svoje druhé kolo, ktoré bolo zároveň novinkou tohto ročníka. Prebiehalo v Závažnej Porube a nieslo názov Porubský vrchár.


21 h
Víťazný tím 8. ligy - OŠK Podtureň.

Futbalisti z Podturne po tom, čo klesli do poslednej súťaže, 8. ligy, mali jednoznačný cieľ – vrátiť sa do sedmičky. Počas sezóny kvalitu potvrdzovali a jednoznačne v nej dominovali.


27. jún

Ochorenie čriev je závislé od životosprávy i potrebných pomôcok.


27. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

V obci Zákopčie odstraňujú následky po ničivej povodni.


20 h

Hlavná kontrolórka má podozrenie aj na obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní.


27. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Kam sa hrabe Wiener šniceľ na naše bryndzáky !
 2. Tomáš Bilik: Ako sa mesto (ne) rozvíja ?
 3. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa)
 5. Peter Maroncik: Kúpili sme záhradku
 6. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit
 7. Anna Miľanová: Cestovanie... 2021
 8. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?(2)
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 393
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 397
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 879
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 4 522
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 830
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 358
 7. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 181
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 097
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu