Je Ružomberok predurčený na rozvoj turizmu alebo na ďalšie spriemyselňovanie? Diskusia naznačujúca odpoveď na predošlú otázku nabrala v jednej podsekcii oficiálnej internetovej stránky mesta vysoké obrátky. Tak, ako to už v takýchto prípadoch býva, jeden ostro skritizoval a ďalší mu oponovali. Takže najprv kritika:
„Ako tak čítam vaše príspevky, mám z nich zvláštny pocit - ako v tej rozprávke Cisárove nové šaty. Všetci videli, že cisár je nahý, iba on sa rozplýval nad krásou a cenou svojho odevu. Rovnaký dojem mám z Ružomberka.
1. Hovoríte o cestovnom ruchu - ale čo môže turistom Ružomberok ponúknuť? Centrum mesta je v dezolátnom stave. Tri ulice, ktoré honosne nazývate pešou zónou... No fajn, povedal som si, je tu aspoň snaha. Každý druhý obchod ponúka: Všetko za 30 Sk, prípadne second hand alebo lacný butik. O nejakých službách ani počuť. Zrekonštruované domy v centre dosť kontrastujú s rozpadnutými stavbami, prípadne prázdnym priestranstvom. Pri meste je údajne nejaký Skipark, ale počas niekoľkohodinového blúdenia som nijaké info ani smerovaciu tabuľu nenašiel.
2. Čítal som tu niečo o raste cien pozemkov - dokonca až o niekoľkonásobnom - a to už za pár rokov... Netuším, prečo by tie ceny mali rásť. A nech mi nikto netlačí do hlavy kaleráby, že kvôli cestovnému ruchu - nie ste Florida, preboha.
3. Vyšiel som na jediné miesto v meste, ktoré poskytuje výhľad - a čo som videl? Dymiacu továreň, druhú nedymiacu továreň, miniatúrne centrum a kopec rodinných domov. Samozrejme - ružomberský vzduch patrí k najznečistenejším na Slovensku a kotlinová inverzia tomu len dopomohla.
4. Zistenie na záver - v celom meste som vyfotil asi 15 fotiek!!! To znamená, že som za tri hodiny našiel asi 5 zaujímavých vecí - každú som odfotil 3x. Z internetovej diskusie vyplýva, že Ružomberčania chcú čistú prírodu, aby sa rozvinul turisticky ruch. Turisti by pokiaľ možno mali bývať v stanoch alebo za krásami mesta dochádzať. No a výstavba v Hrabove? No jasne, milí Ružomberčania - treba protestovať! Veď potom by turisti mali kde bývať, využívali by vaše reštaurácie, vašu dopravu, platili by dane vášmu mestu a VY by ste prosperovali.“
A teraz názor jedného z tých, ktorí s takým hodnotením Ružomberka nesúhlasia a ostro proti nemu protestujú: „Takže po prvé, odkiaľže si ty? Zajtra beriem foťák a utekám si fotiť tvoje mesto. Potom dám vedieť, koľko záberov som spravil.
2. Pištik môj, a poznáš aj okolie Ružomberka? Garantujem ti, že mám fotky z okolia, ktoré, keď ti ukážem, tak si budeš myslieť, že som bol v Colorade. A to nepreháňam. Čiže bolo treba zdvihnúť zadoček a zájsť do okolia.
3. Ak by si bol v meste, napr. predminulý víkend, spadla by ti sánka, koľko v ňom bolo turistov. Plné Hrabovo, plné mesto.
4. Ceny pozemkov v Liptove pôjdu nahor a napr. v Bešeňovej si už teraz asi pozemok nekúpiš, sú poriadne drahé.
5. Ak by bol Ružomberok až tak neatraktívny, nestaval by sa tu Aupark, ani žiadne hypermarkety. Investori, Pištík, to ti nie sú žiadni blbci, práve naopak.
6. Ľúbim svoje mesto, som hrdý na to, že som Ružomberčan a že pochádzam z jedného z najkrajších krajov na Slovensku – z Liptova...“
Nuž, svoju, ale aj tú objektívnu pravdu majú obidva tábory – kritici i obhajcovia Ružomberka. Základom by však malo byť, aby kompetentní predstavitelia mesta vybrali a následne realizovali to dobré od obidvoch strán, aby sa Ružomberok i naďalej čoraz intenzívnejšie rozvíjal.