Obavy ľudí z toho, že budú u lekárov za ošetrenie platiť, vyvolali minulý týždeň vlnu diskusií. Zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) zatiaľ (v piatok 3. 3.) nepodpísala ani veľká väčšina lekárov z okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. V médiách sa práve v súvislostiach s (ne)podpisovaním zmlúv s VšZP vyskytujú informácie, že lekári môžu pristúpiť k vyberaniu poplatkov za zdravotnícku starostlivosť priamo od pacientov. Snažili sme sa zistiť, ako to v skutočnosti naozaj je.
Predsedom Rady Subregionálnej lekárskej komory v Liptovskom Mikuláši je Ján Černák, preto nás zaujímal jeho názor na vzniknutú situáciu.
Pán doktor, SLK vyzýva lekárov, aby nepodpisovali zmluvy so VšZP a aby pacienti platili u lekára za vyšetrenie, ako je to v Liptove?
SLK v žiadnom prípade nevyzýva lekárov na neuzatváranie zmlúv a vyberanie peňazí od pacientov, takto to iba interpretujú niektorí politici a novinári. SLK po vyše polročnom vyjednávaní podmienok s poisťovňami a po 2 mesačnom odklade (zmluvy mali byť podpísané už k 31. 12. 2005) nedospela k dohode so zdravotnými poisťovňami. Poisťovne začali posielať lekárom zmluvy s nevyhovujúcimi finančnými podmienkami a niektorí lekári dokonca ani k 28. 2. 2006 nedostali žiaden návrh zmluvy.
SLK v súlade so svojimi úlohami vypracovala postup pre lekárov, ktorí sa rozhodnú pre nezmluvný vzťah s poisťovňami a odporučila nepodpisovať zmluvy, ktoré nebudú v súlade so zákonmi SR, alebo budú pre lekára finančne nevýhodné, hlavne, ak nebudú pokrývať ekonomicky oprávnené náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Je na každom lekárovi, ako sa rozhodne. Ak sa rozhodne akceptovať zmluvné podmienky od zdravotných poisťovní, je to v poriadku. Ak sa rozhodne tieto neakceptovať, má vypracovaný presný postup, aby v žiadnom prípade neohrozil zdravie a život pacienta a aby neporušil zákon.
Ale minister Zajac tvrdí, že lekár vyberajúci peniaze od pacientov zákon porušuje a on sa postará, aby prišiel o licenciu...
Zákon porušujú poisťovne, ak neuzavrú zmluvy s každým poskytovateľom všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ak ten má dohodu aspoň s jedným jej poistencom, alebo u špecialistov minimálne v rozsahu verejnej minimálnej siete. Nechcem sa teraz púšťať do rozboru zákonov, na to sú právnici, aby sa vyznali v pokrútených paragrafoch. Zdravý sedliacky rozum hovorí, že keď doteraz bez akýchkoľvek problémov existovali lekári bez zmlúv s poisťovňami a pacienti si u nich platili zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, analogicky takto môžu fungovať aj všetci lekári. Uzavretie zmluvy s poisťovňou nie je podmienkou vydania licencie, ani povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Nikde som sa ani nedočítal o tom, že by poskytovateľ bol povinný zo zákona uzavrieť zmluvu so zdravotnou poisťovňou.
Od Jána Černáka sme sa konkrétne nedozvedeli, či niekto z lekárov vyberá od pacientov peniaze za ošetrenie, resp. aká je konkrétna situácia v uzatváraní zmlúv so VšZP medzi privátnymi lekármi, tak sme sa na stav v liptovskom regióne opýtali Vlastimila Kapcáta, člena Rady Slovenskej lekárskej komory (SLK). „Lekári zmluvu so VšZP zatiaľ síce nepodpísali, pretože vo veľkej väčšine s podmienkami, ktoré VšZP navrhla v zmluve, nesúhlasia a v rámci SLK budeme o nich ešte rokovať. Zatiaľ však žiadny z lekárov poplatky od pacientov nepožaduje,“ povedal nám Vlastimil Kapcát o situácii v Liptove.
Najväčším kameňom úrazu pri podpisovaní zmlúv so zdravotnými poisťovňami je podľa Vlastimila Kapcáta dohoda o objednaných objemoch zdravotnej starostlivosti a cena za jednotlivé výkony, resp. kapitácia. Napríklad, hodnota kapitácie sa nemenila prakticky desať rokov a súčasné navýšenie predstavuje priemerne z 34 na 35 korún, čo nie je ani pol percenta.