Ružomberok – V I. lige basketbalistiek (ide o druhú najvyššiu republikovú súťaž žien) sa už rozbehla jej nadstavbová časť. Do prvej štvorky, ktorá bojuje o jednu a možno aj dve extraligové miestenky, sa dostali družstvá: MBK Ružomberok B, Cassovia Košice B, Filozof Bratislava a BK Šamorín. Toto kvarteto sa stretne štvorkolo, po dva razy doma a vonku. V úvodnom dvojkole vyhralo ružomberské béčko dvakrát v Šamoríne – 87:53 a 107:72.
„Náš tím je zložený hlavne z junioriek a čiastočne kadetiek,“ približuje druhú ženskú zmenu MBK jej tréner Boris Žbirka. „Tiež sú v ňom niektoré stredoškoláčky – štvrtáčky, ktoré už vekovo nespadajú do juniorskej kategórie, a tak by nemali možnosť sa ďalej basketbalovo realizovať. Už na začiatku sme si povedali, že tento tím potrebujeme, aby sa dievčatá, ktoré vyjdú z vlastnej liahne, mohli uplatniť v čo najvyššej súťaži. Nejde iba o súčasnú, ale i o nasledujúce generácie.“
Okrem kmeňového kádra sa bude v rozhodujúcej časti súťaže Ružomberok B opierať aj o dve áčkarky, ktoré sú momentálne na hosťovaniach – o Veroniku Garčárovú pôsobiacu v Poprade a Ladu Kovalenkovú, obliekajúcu dres Myjavy. Tie však sú a budú B. Žbirkovi k dispozícii len keď sa nehrá extraliga, čiže v nedeľňajších dueloch.
Tento víkend sa basketbalistky MBK Ružomberok B predstavia v Košiciach na palubovke béčka Cassovie. Potom doma privítajú bratislavský Filozof. Tým sa skončí prvý polčas nadstavby. Druhý pôjde podľa rovnakého scenára, akurát si kolektívy vymenia domáce prostredie. „Herný systém skupiny o 1. – 4. miesto je nezvyčajný. V sobotu a v nedeľu hrá družstvo u toho istého súpera,“ vysvetľuje B. Žbirka. „Za nášho najväčšieho rivala o prvú priečku považujem Cassoviu. Tiež má možnosť stiahnuť viaceré pendlujúce hráčky – z junioriek i z A družstva žien. Verím však, že je v našich silách skončiť na prvom mieste.“
V sezóne 2006/2007 dôjde k rozšíreniu ženskej extraligy z osem na desať družstiev. Čiže prvé dva tímy z I. ligy by automaticky mali ísť hore. „Je dôležité, aby čo najskôr padlo rozhodnutie, kto vlastne do extraligy postúpi?“ pokračuje B. Žbirka. „SBA totiž vážne uvažuje, že do súťaže zaradí dievčenskú juniorskú reprezentáciu. Ak sa tak nestane, zostanú dve miestenky.“
Súčasná legistlatíva nie je proti tomu, aby jeden klub mal v extralige aj dva celky. „U mužov to momentálne nie je možné, u nás áno,“ potvrdzuje stav B. Žbirka. „Keby sa niečo zmenilo, nie je problém hrať pod inou hlavičkou ako farma. V prvom rade však musí vedenie klubu povedať ako ďalej. Mojou snahou je, aby sme v rámci Slovenska vyhľadávali basketbalové talenty, tak ako to bolo klubom pred pár rokmi deklarované. Myslím si, že pre všetky talentované hráčky, ktoré sa zatiaľ neuplatnia v prvom družstve, by bolo pôsobenie v extralige veľmi vhod. Zároveň by sa tam vytváralo i konkurenčné prostredie pre prvý tím. Všetko je však o peniazoch. Samotná extraliga, kde sa cez víkend hrá iba jedno stretnutie, je na financie paradoxne menej náročná než I. liga. Extraligové družstvo však musí mať aj adekvátnu prípravu, vrátane zápasových previerok a aj zodpovedajúce materiálno – technické zabezpečenie.“
Mládežnícky basketbal má v Ružomberku značný priestor na svoje ďalšie pokračovanie. Druhý ružomberský tím žien v extralige by zase mohol byť riešením, ako ďalej s hráčkami, maturantkami, ktoré sa nedostanú do prvého družstva. „Optimálne by bolo mať v najvyššej súťaži dva tímy. Sú tu preto viaceré predpoklady, hlavne čoraz viac sa rozmáhajúca Katolícka univerzita. Podobne ako so strednými školami, chceme aj s ňou v krátkej dobe nadviazať úzku spoluprácu, aby talentované basketbalistky z Ružomberka po maturite neodchádzali, naopak mohli v našom meste pokračovať aj vo vysokoškolskom štúdiu,“ uzatvoril B. Žbirka.